בית

בבל , , 16/7/2020

                           

 

סמי דואניאס אתה קשיש אפגני

צחוק הגורל מס' 9856 הוא על חשבונו של הטליבאן אללה ירחמו, אותו שלטון אכזרי שפסל והשמיד כל סממן זר בארצו, אך הפך את סופריה של אפגניסטן לתפוח האדמה הלוהט של הספרות המערבית באלף השלישי. צחוק הגורל מס' 9857 הוא על חשבונם של סופרי אפגניסטן, שיעמדו לעד בצלו של אחד, חאלד חוסייני ("רודף העפיפונים").  
"עפר ואפר", שראה אור בצרפת ב-1999, מכונה על גב התרגום העברי שיצא לא מכבר "רומן", למרות שעל פי היקפו מדובר בנובלה (וכאן המקום לתהות למה טקסט הנפרש על פני 78 עמודים נמכר במחיר של 78 ₪). הסיפור - שהפך גם לסרט בבימויו של מחברו, עתיק רחימי – מגולל מסע של ישיש אפגני ונכדו החירש אל מכרה פחם בו עובד בנו, לאחר שיתר בני המשפחה נהרגו בהפגזה סובייטית על כפרם בימי המלחמה ההיא מאמצע שנות השמונים. בשפה חסכנית ופיוטית, בונה רחימי (45), בן למהגרים אפגאנים שמצא מקלט מדיני בצרפת, תמונה מצמיתה של עולם הרוס וחרב בו ההרג והייאוש. במהלך הקריאה, אי אפשר שלא לראות מול העיניים סצינות קולנועיות מסרטיהם של במאי איכות אירנים כמו עבאס קיארוסטמי ("טעם הדובדבן") ומוחסן מחמלבאף ("ליקוי חמה בקנדהר").


את הספר מקדיש רחימי לאביו ולאבות אחרים, "שהמלחמה ייבשה את דמעותיהם". היובש הכפוי הזה, לנוכח הטרגדיה המתמשכת של בני העם האפגני, ניכר גם בכתיבה המאופקת של הנובלה. רחימי נוגע בעצבים חשופים של אימת מוות, כאב ועצב, אבל נזהר שלא לגלוש למחוזות מלודרמטיים כמו שעושה בן ארצו, מחבר "רודף העפיפונים". הוא שוזר לתוך הטרגדיה פריטים אישיים שהופכים למוטיבים - כמו צעיף אדום (גולה סיב) וקופסת טבק להרחה (נאסואר) - ומספר את העלילה כאילו הקורא עצמו הוא אותו קשיש אפגני מוכה ("עיניך נפקחות. אתה חש שעורך מכוסה זיעה קרה. לו רק יכולת לישון בשקט"). המבט מזגזג בין מחשבותיו של דאסתגיר הזקן, בין תיאורי נוף מחוספסים ובין דיאלוגים חסכניים עם האנשים שנקרים בדרך.


אך למרות העוצמה של הסיפור, בסוף הקריאה נשארת איזה תחושה לא נוחה, לכל הפחות אצל קורא מערבי שלא קרא את הנובלה בגרסה המקורית. תארו לעצמכם יאפי פריזאי, שיושב בביתו המוגן בימי המלחמה האחרונה (לעת עתה) באפגניסטן, ומצקצק בעצב תוך כדי קריאה ב"עפר ואפר". וכשדאסתגיר שואף את עשן המלחמה, האפר, העפר וריח המוות, יונק אותו פריזאי מהמקטרת ומרגיש, לכמה רגעים, מוסלמי לכל דבר. אח, הכפר הגלובלי.

  

(הרשימה התפרסמה לראשונה ב-Time Out תל אביב)

ברשת מ-29/10/06
TERRE_ET_CENDRES_004.jpg

עיר לבנה מדממת

"זו מלחמת אור חושך שמתרחשת במקום ובזמן אחד. סיפור של ד"ר ג'ייקיל ומיסטר הייד. השם של הספר היה לי בראש כבר מהיום הראשון. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית