בית

בבל , , 26/2/2020

                           

 

אורי ניסן גנסין 'אבל מה יהי סוף דבר?'

לי.ח ברנר

[סוף מאי 1904]
 
אחי הטוב!

כשבאתי הביתה מצאתי שני מכתבים מכם ואת המכתב שאני שולח לך בזה ועוד "אגרת קטנה" מביאליק. להעלמה בעיר הערלית כתב ר' שמעון הבבלי [ביקובסקי] את האדריסה, כי היא שאלה אותה ממנו. ואנוכי הנה שלום רק  ב ע צָ מַ י  וגם זאת לחצאים, אולם אין זה עיקר לע"ע כלל. העיקר הוא, כי אנוכי, העלול פחות מכל "להבדיל בין לאום ולאום" ביחוסי הפרטיים, לא יכולתי לטייל הרבה עם "גוי". מה גסה האורגניזציה ומה מחלל היחוס המוזר לכל – ולא רק אל האשה. הלא אין אני מה שצ'חוב קורא בשם טשיסטיולקא [רוסית, במובן: מקפיד על הטוהר שלו], אבל, כנראה, יהודי אני.

ובמה שנוגע ליתר הדברים (איזו) איני יודע. הלא אתה רואה. הקיץ עובר. באחריתו יהיה, לבטח, מה שהיה בראשיתו. אבל מה יהי סוף דבר?

אם אחיה לשנה הבאה אעשה טיול לבדד, לבדד. עתה אנוכי מרגיש, כי כל שאינו עושה כך חייו אינם חיים; אולם לבדד, לבדד. רק שם לבך ער להרגיש את כל התהום אשר בחלול-הקודש. פלט עטי: חלול-הקודש, מפני שאין לי מלה אחרת; אבל עליך לדעת, כי מלה זו משמשת פה בערך.
מהדרך החלותי לערוך לך מכתב, ואולם לא שלחתיו, כי לא הייתי צריך לשולחו, לכן נתאחרה תשובתי.
עתה – על ה"אורח". ביאליק "אחרי קראו אותו פעמים מצא בו "דבר טוב", אלא..." והוא אינו מדפיסו. אלוהים עמו, ואולם בכמה עלה לי סיפור זה!
הלא לאחר כל אלה ההערות הבקרתיות "העמוקות" שלו מובטחני, כי, למצער, אצלנו אין כותבים פעמים בשנה סיפור כזה. ולו גם בהשתתפות כל הכוחות ושלי בתוכן.
אלא שקלויזנר וביאליק זקוקים ראשית-כל ל"פרובלמה". - -
לו היה הכתב-יד תחת ידי הייתי אולי שולחו לך, אבל אנוכי עוד לא קבלתיו.
וסלח נא לי אם אחתום את המכתב. אחי הטוב, כמה חפץ אני לפטפט אתך, אלא שממהר אני להמציא לך את מכתבו של הלל ואיני חפץ לאחר את מועד הפוסתה.

הבה ואפול על צוארך, אחי הטוב, ונפרד עד המכתב השני – הלא תשיבני תיכף, אין?
 
אחיך לעד אוריניסן

'האמת היחידה, הקימת לעד: ראשי האילנות של אותו מקום'

מכתב למ. הופנשטיין, ינואר 1913. >>>

'אותה קדחת שבנפש, המבקשת גם היא את תקונה בטלטול'

מכתב לר. שמעונוביץ', מאי 1912. >>>

'ואני אדם חלש, לא עלינו ויצרי כל כך חזק'

מכתב לי.פיכמן, פברואר 1909. >>>

'במה נזכרתי? ולמה?'

מכתב ליוליה טוקורוב, דצמבר 1907. >>>

'הלא תהיה לנו גאולה, הלא תהיה!'

מכתב לי.ח ברנר, אוגוסט/ספטמבר 1904. >>>

 

לילך נתנאל המצב העברי

צבי הוא דוקטור להיסטוריה של ארץ ישראל, שמנסה ללכוד את המעשה הציוני באמצעות הלשון העברית. מינה, סטודנטית לשעבר, היא בת זוגו שכמהה לתינוק אך לא נענית. >>>

דרור בורשטיין הרוצחים

שאול רובינזון הוא מבקר ספרות בן 33 שפִּרסם כמה ספרים של פרוזה ניסיונית ועיקר עיסוקו גניבות ספרותיות קטנות. כמה צלחות חומוס במסעדת "עבאס" בירושלים עם חבר ילדות, המשורר נחמן לורי, בבוקר אחד של יוני במהלך שבוע הספר שלפני רצח רבין, משכנעות אותו לשדוד ספרייה. >>>

דרור בורשטיין הרוצחים: ההתחלה

בשנת 2004, בחודש אוקטובר, שהיה החם והלח ביותר מזה שנים בתל אביב, עד כי ראש השירות המטאורולוגי פוּטר ממשרתו בידי שׂרת האנרגיה בעוון טעות חיזוי קשה ובלתי נסלחת והטעיית ההמונים הצמאים לְסתיו בכל הנוגע לאופיו הצפוי של חודש אוקטובר האהוב שלנו, כלשון מכתבה של >>>

אתגר קרת סוסיקו

" סוסיקו" - סיפור קצר של אתגר קרת. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית