בית

בבל , , 26/2/2020

                           

 

אלי אשד בן לאדן וקפטן נמו
בן לאדן וקפטן נמו


מאז ה11- בספטמבר , נמצא העולם בסיוט של מאבק בארגוני טרוריסטים ודומה שאין כמעט דבר שנבצר מהם, כולל השימוש בנשק ביולוגי וכימי ואולי אף גרעיני, כלי נשק שנחשבו עד כה בחזקתן של כמה מדינות מפותחות ביותר .
מצב חדש במציאות, אך בבדיון קיים זה שנים רבות.
בשנת 1870 פירסם הסופר הצרפתי ז'ול ורן ספר בשם "עשרים אלף מיל מתחת למים" שאחד מגיבוריו היה קפטין נמו. גיבור זה היה יוצא דופן וחדשני בספרות הפופולארית של אותה התקופה. למעשה הוא היה מין טרוריסט שהשתמש בטכנולוגיה מתוחכמת מאוד, צוללת משוכללת שתפקידה לתקוף ספינות, ובעיקר בריטיות.
ורן התכוון בתחילה לצייר את מוצאו של נמו כלאומן פולני הנלחם ברוסים שכבשו את ארצו. בלחץ המוציא לאור שלו שלא רצה להרגיז את הרוסים, נמחקו פרטים אלה מהספר ומניעיו של נמו התוקף את הספינות נותרו בלתי ברורים.
בספר מאוחר יותר שכתב, ב"אי התעלומות " הסביר ורן שנמו היה נסיך הודי שלחם בבריטים ובכך יצר דמות חדשה בספרות: אדם מארץ נחשלת, מבחינה מדינית ומדעית, שמשתמש באמצעים הטכנולוגיים המדהימים ביותר כדי להיאבק בכובשי ארצו בשיטות טרור.
מאוחר יותר יצר ורן דמות מקבילה, את המדען רובור שגם הוא, באמצעות ההליקופטר המדהים שלו, מבצע מעשי טרור נגד העולם בספר "שליט העולם", אך הפעם לא ממניעים פוליטיים אלא מדחף מגלומני. גם שם הראה ורן כיצד אמצעים טכנולוגיים בידי אדם יחיד או קבוצה קטנה עלולים לאיים אפילו על המעצמות האדירות ביותר.
הרעיון של טרוריסטים המשתמשים באמצעים טכנולגיים מפותחים כדי לאיים על העולם הפך נושא שגור ביותר בספרות ההרפתקאות והמדע הבדיוני בעשורים הראשונים של המאה העשרים , כמעט קלישאה. כל גיבור ספרות שכיבד את עצמו נאבק ביריבים מעין אלה.
אולם בשנות הארבעים והחמישים, כאשר עבר העולם בעצם המלחמה הקרה בין שתי מעצמות על אדירות הרעיון שיחיד או קבוצה שאינם משתייכים לאחד מגושים אלה - ( או למעצמה השלישית, סין ) עלולים לאיים על העולם נראה מגוחך, פשוטו כמשמעו.
הטרוריסט בעל נשק על נעלם לחלוטין מספרות המדע הבדיוני הרצינית . הוא עדיין המשיך להתקיים בספרי הריגול הסנסציוניים של ג'יימס בונד וחקייניו , שם סופר על ארגוני פשע בינלאומיים כמו "ספקטר", ארגונים המשתמשים בטכנולוגיות מתקדמות למטרותיהם הנפשעות בלבד (ולמטרה הסופית - כיבוש העולם ) ולא כדי לעזור לאחת ממעצמות העל .
אך ככל שהשתלטו יותר על ספרות הריגול סופרים ריאליסטיים "רציניים " כמו ג'ון לה קארה שתיארו את עולם הריגול כמאבק בין סוכנים אפורים, ולא בין גיבור מושלם הרואי וסקסי ובין ארכי פושעים גאונים ומטורפים, וכך גם כאן נעלמו לבסוף הסופר טרוריסטים האלה ואירגוני הפשע שלהם .
הם המשיכו להתקיים בדוחק רק בסרטי ג'יימס בונד ובסיפורי הקומיקס. רק במקומות אלה שם עדיין נמצאו הפלגות פנטסיה חסרות רסן. בשנות השמונים והתשעים סופר על מיליונרים מטורפים שמאיימים על שלום העולם באמצעים טכנולוגיים מדהימים
ואת אירגוני הפשע והטרור הבינלאומיים, שגם אם אתה כורת ראש אחד מתוכם עשרה אחרים צומחים במקומו וממשיכים לאיים על שלום העולם כולו ( כמו אירגון "הידרה " בסדרת הקומיקס הידועה על הסוכן החשאי "ניק פארי ") .
אולם בשנים האחרונות מה שנחשב בעבר לפנטסיות מטורפות שמקומם בסיפורי הקומיקס הפך למציאות מאיימת . היום קיימים אירגוני פשע בינלאומיים שעושרם אינו נופל מעושרן של מדינות , והם מחזיקים בטכנולוגיות מתוחכמות בדומה לאלה שתוארו בסיפורי ג'יימס בונד: אירגונים נאמנים רק לעצמם , כמו אירגוני סוחרי סמים , והמאפיה הרוסית . ויש גם אירגונים בעלי אידיאולוגיה, אלה המתיימרים להשליט אמונה מסוימת על העולם כולו כמו ארגוו "אל קעידה" של הטרוריסט המיליונר בן לאדן ומוכנים לשם כך להשתמש בנשק ביולוגי ואף גרעיני. בכך הוא מזכיר את הדמות של קפטן נמו, שכן גם הוא איש "העולם השלישי " שיוצא להיאבק במעצמות המערב בכלי הנשק שלהם, ואף מתוחכמים יותר.
וכך אנחנו נוכחים שנחשב פעם לדמיון הפרוע והילדותי ביותר הופך למציאות.
נכתב ב-01/01/01
ברשת מ-16/12/01

מטרזן ועד זבנג

הסיפור של הספרות הפופולרית העברית. מטרזן ועד זבנג מציג תיאור מלא, מפורט ומקיף של כל הגיבורים המופיעים בחוברות ובספרים רבים, מימי המנדט והבלש העברי הראשון דוד תדהר ועד סדרת הקומיקס המודרנית "זבנג". >>>

 

היום שאחרי האפוקליפסה

היום שאחרי האפוקליפסה :סצינריו לסיפור מדע בדיוני מאת אלי אשד. >>>

מותה של ז'וסטין פראנק

עם כל ההערכה, מחקרו פורץ הדרך של רועי רוזן על ז'וסטין פרנק רחוק מאוד מלהיות שלם. רוזן התעלם לחלוטין, מסיבות הידועות לו בלבד, מכמה אספקטים חשובים מאוד בחייה של פראנק. >>>

ז'וסטין פראנק האחרת

ז''וסטין פרנק האחרת מאת אלי אשד - התייחסות לספרם של ז''וסטין פראנק ורועי רוזן "זיעה מתוקה. >>>

 

חגית גור (עריכה) מיליטריזם בחינוך

ילדי גן מבקרים בתערוכות צה"ל; קצינים מרצים בבתי ספר; תלמידי תיכון מוזמנים לצפות בתרגילי אש חיה; קבוצות נוער מסיירות במחנות צבא; סמלים ומסרים מיליטריסטיים מוטמעים בילדים דרך מקצועות הלימוד בבית הספר: היסטוריה, תנ"ך, ספרות וכדומה. >>>

יורם קופרמינץ אוקטובר - תערוכת צילום בסדנאות האמנים בתל אביב

תערוכת יחיד של יורם קופרמינץ
אוצרת: גליה יהב
פתיחה: מוצ"ש 28.9. >>>

פוסטר מלחמה 3

מתוך סדרת פוסטרים. >>>

פוסטר מלחמה 4

מתוך סדרת פוסטרים. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית