בית

בבל , , 18/10/2021

                           

 

אילנה המרמן ארץ שכם וסביבותיה

בשולי כביש 60 המוליך אל שכם, ניצב שלט גדול ובמרכזו כתובת: "מרכז מבקרים חורון ארץ שכם, ע"ש הנופלים במערכות על ארץ שכם וסביבותיה הי"ד". למעלה, משמאל, יש מלבן ובו פסוק מספר תהילים (יח, קי"ט): "גל-עֵינַי ואביטה נפלאות מתורתֶך". באין ניקוד, ודאי רק מעטים מהעוברים פה קוראים נכונה את המילים "גל-עיני", הכתוּבות על השלט כמילה אחת. אולי אף יש בורים כמוני, שלמראה "גלעיני ואביטה" מציירים להם תחילה, בחום הלוהט של חודש אב, גלעיני אבטיח צונן. ואין ספק שרק מעטים מאוד יעלו בדעתם להיענות לדבר הפסוק ויניחו למי שיניחו – אם לאלוהים ואם לתבונתם – לגלות את עיניהם. ויביטו ויראו את האיוולת המסוכנת שפרשה את מצודתה על ארץ שכם וסביבותיה במחסומים של בטון ושל סוללות עפר ותעלות ומבנים מאולתרים, שחבורות קטנות של חיילים חוסים בצלם או מתהלכים סביבם, מזיעים בקסדותיהם שנהיו כפטריות מוזרות תחת רשתות חומות-ירוקות החופות עליהן להסוותן השד יודע מפני מי.

אם תרצו להימנות עם המעטים האלה, היימינו בצומת שהשלט ההוא ניצב בו: איתמר ואלון מורה, מורים לכם שלטי הדרך. סעו קילומטרים אחדים בכביש נוח, המשיכו ועברו על פני הכביש הפונה לאיתמר, וכעבור עוד כברת דרך תראו מימינכם כפר ערבי: בית פוריק הוא, שאינו מסומן כאן בשום שלט. משמאלכם, בלב שטח שומם, תראו קוביות בטון ודגל ישראל על גבעה מסולעת קטנה, ומזה ומזה מכוניות ומאות אנשים המבקשים – כך יתברר לכם אם תעצרו ותשאלו – להגיע מבית פוריק אל שכם, או משכם אל בית פוריק. אחרי דקות ארוכות שלא תראו כל תזוזה בשטח הריק המפריד בין אלה לאלה, יצוץ אולי חייל ויסמן בידו לאיש או למכונית להתקרב לבדיקה. אחד-אחד, לאט-לאט: פעם מן העבר הזה ופעם מן העבר הזה.

צרתו של בית פוריק היא שהדרך ממנו לשכם חוצה את הכביש המוליך אל איתמר ואלון מורה ועל כן אין תושביו יכולים לצאת מכפרם ולבוא אליו בלי להיתקע במחסום הנידח הזה לפרק זמן שבשום פנים אין לחזות את אורכו.

עמם נתקעים בו גם תושבי הכפרים הסמוכים סאלים, דיר אל ח'טב ועזמוט, הנראים מפה משום-מה כאילו אין בם נפש חיה, סגורים ומסוגרים בקצותיהן של שתי דרכי עפר משובשות, מטרים ספורים מכביש האספלט המשובח המוליך לאלון מורה.

ואם כבר החלטתם להסתכל ולראות – אתם, אזרחים ישראלים שהצבא מגן פה ככה על ביטחונכם – אולי תרצו גם להקשיב קצת לדברים הנאמרים לפעמים באחד המחסומים האלה שבארץ שכם. למשל, לא הרחק משם, במחסום חווארה: "אתה, מה יש לך לחפש בעמאן?" מתרגז חייל שמכנסיו נוזלים מגופו הדק ופלגי זיעה מפניו הבהירות, הצעירות מאוד, על גבר שמן עם מזוודה גדולה: "למה מה, רע לך בשכם?" ולאישה ובידה שקית תפוחה הוא אומר: "תגידי, מה יש לך פה, אַת?" ושולף מהשקית כלי פלסטיק קטן שטיבו לא ברור, מנופף בו להראותו לכולם, מעשה קונדס, צוחק ומשליכו חזרה, ומסיים בזה את הבידוק הביטחוני – "לכי," הוא מזרז את האישה, שהתאבנה לרגע. אחר-כך הוא זוקר אצבע אל פרצופו של מישהו שנכנס אתו כנראה לוויכוח: "אתה, אל תרגיז אותי, שמעת?" הוא מתרה בו ולא שם לב לכמה אנשים שמתפלחים איכשהו מהצד. פתאום הוא משגיח במסתננים, שבינתיים כבר היו לזרזיף בשולי סוללת המחסום, מחזיר את מקצתם וסוגר את המחסום לזמן-מה: עונש.

ואז, אם מתוך שעמום ההמתנה עד שיסתיים העונש, תציצו מטה אל מה שנראה לכם עד עכשיו כקוביית בטון על יד החייל, תגלו שאין זו קובייה אלא חלל קטנטן מוקף לוחות בטון שבתוכו משתופף צעיר אחד שלא הורשה לעבור וגם לא נשלח חזרה אלא נעצר, וכל הזמן הזה היה מקופל שם במקום הצר מהכילו, סמוי מעיניכם מתחת לזרועות החייל המושטות מעליו לקבל את הניירות והתעודות מידי המבקשים לעבור.

אלה מקצת הדברים שראיתי ביום שבת אחד בחודש אב תשס"ג: לא התעללויות ולא מעשי זוועה, כי אם שגרה של פעילות צבאית-משטרתית, שכל מי שיטרח לבוא הנה – מרחק של כ40- דקות נסיעה מירושלים – ולצפות בה שעות אחדות, חזקה עליו שיחרד לביטחונו יותר משחרד קודם לכן: חגורת נפץ אולי לא יעבירו כאן, אבל בשיבוש חייהם של רבבות אנשים מזינים פה יום יום מאגר שלם של חומר נפץ: "גל-עינַי ואביטה נפלאות..."

נכתב ב-01/09/03
ברשת מ-17/09/03

השנה השלושים ושלוש תערוכת השנה השלושים ושלוש

אמנים נגד "היד החזקה". תערוכה בבית העם >>>

שרון רוטברד עיר לבנה, עיר שחורה

לפעמים, כדי לשנות עיר, די לשנות את הסיפור של העיר. בתל אביב, שהיא אולי העיר היחידה בעולם שקרוייה על שם ספר, מזה זמן רב הסיפור של העיר נקרא "עיר לבנה". >>>

אפרת שוילי סאלח תעאמרי

סאלח תעאמרי - שר לענייני מתנחלים, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי נביל עמר

נביל עמר - שר לעניינים פלמנטרים, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית