בית

בבל , , 22/8/2019

                           

 

אליסון ופיטר סמיתסון הברוטליזם החדש

אם אקדמיזם יכול להיות מוגדר כתשובות של האתמול לבעיות של היום, אז ודאי הוא שהמטרות והטכניקות האסתטיות של ארכיטקטורה אמיתית (או אמנות אמיתית) חייבים להיות בשינוי מתמיד. בתקופה המיידית של אחרי-המלחמה נראה היה חשוב להראות שארכיטקטורה עדיין אפשרית, והיינו נחרצים להציב אל מול הרפיון של התכנון ושל הצורה - הויתור - ארכיטקטורה קומפקטית וממושמעת.

יעדים פשוטים, מהרגע שהושגו, משנים את המצב, והטכניקות שבהן נעשה שימוש כדי להשיג אותם הופכות לבלתי שמישות.

לפיכך מוצבים יעדים חדשים.

מהבניין היחיד שממושמע בכללותו על ידי טכניקות אסתטיות קלאסיות, עברנו לבחינה כוללת של הקשרים האנושיים וליחסים שלהם עם הבניין ועם הקהילה. ממחקר זה צמחו גישה חדשה לגמרי ואסתטיקה לא קלאסית.

כל דיון בברוטליזם יחמיץ את הנקודה אם לא ילקח בחשבון הנסיון של הברוטליזם להיות אובייקטיבי ביחס ל"מציאות" - היעדים התרבותיים של החברה, הדחיפות שלהם, הטכניקות שלהם וכן הלאה. הברוטליזם מנסה לעמוד מול חברה בייצור המוני, ולחלץ שירה מחוספסת מהכוחות המבולבלים ובעלי העוצמה שבפעולה.

עד עכשיו דובר בברוטליזם כעל סגנון, בעוד שתמציתו היא אתית.

מאנגלית: שרון רוטברד

נכתב ב-01/01/57
ברשת מ-10/04/04
smith.jpg

שרון רוטברד אברהם יסקי, אדריכלות קונקרטית

ב-1952, אברהם יסקי ושותפו שמעון פובזנר תכננו את הפרויקט הראשון שלהם, כיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין). יסקי היה אז בן 25.
בחמישים וחמש השנים הבאות עשה יסקי את אחת הקריירות המזהירות בתולדות האדריכלות בישראל. >>>

לה קורבוזיה לקראת ארכיטקטורה

"לקראת ארכיטקטורה" - ספרו השני של שארל -אדוארד ז'אנרה והראשון שהופיע תחת הפרסונה לה קורבוזיה, ראה אור ב- 1923 ונחשב לטקסט המשפיע ביותר שנכתב אי פעם על ארכיטקטורה מודרנית. >>>

צבי אלחייני נימאייר בישראל

במרץ 1964 הגיע לישראל האדריכל הברזילאי הנודע אוסקר נימאייר. נימאייר, קומוניסט מוצהר, גלה מברזיל על רקע ההפיכה הצבאית שהתחוללה בה באותה שנה ושהה בישראל שישה חודשים.
פרק מתוך "הפרויקט הישראלי" ומתוך ספר בכתובים. >>>

דרור בורשטיין הגשר

לאור תלונות של מטיילים באזור הגולן על הצורך להקיף את האגם כדי להגיע מטבריה לעין גב ולסוסיתא, הוחלט להרים גשר בין הצד המזרחי והמערבי של הכנרת. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית