בית

בבל , , 4/7/2022

                           

 

שרון רוטברד עיר לבנה, עיר שחורה
White City, Black City

בית זיכרון לשכונת מנשייה ומקום ללימוד תולדות יפו ובנותיה (הצעה). מבנה מקורי: ארכיטקט לא ידוע; תוספת מ-1978 (מוזיאון בית האצ"ל ע"ש עמיחי "גידי" פייגלין): אמנון ניב, אמנון שוורץ, דני שוורץ, אדריכלים / תצלום ועיבוד: אנקטי

 

© Sharon Rotbard
© בבל, 2005
דאנאקוד: 462-187
שם מקורי: White City, Black City
מס' עמודים: 352
מחיר קטלוגי: 118
ארכיטקטורות - עורך הסדרה: שרון רוטברד
עיצוב והפקה: אנקטי

 

אברהם יסקי, אדריכלות קונקרטית

ב-1952, אברהם יסקי ושותפו שמעון פובזנר תכננו את הפרויקט הראשון שלהם, כיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין). יסקי היה אז בן 25.
בחמישים וחמש השנים הבאות עשה יסקי את אחת הקריירות המזהירות בתולדות האדריכלות בישראל. >>>

 

יקירת העיר

"מי שלא עושה, לא טועה" - כך בדרך כלל נוהגים ביהירותם אנשי המעשה להצדיק בדיעבד את מעשיהם ואת טעויותיהם כאחד, כי "כשחוטבים עצים, עפים שבבים". >>>

המוזיאון הוא שלוחה של התיאוריה של האמנות / מכשירי הראיה / טרנספוזיציה

לארכיטקטורה ולארכיטקטים יש הרבה מה ללמוד מהאמנות המודרנית, שהצליחה להעמיד כמה פרדיגמות מאוד קיצוניות ביחס לאובייקט >>>

אדריכלות ללא ארכיטקטורה

על כיכר מלכי ישראל של אברהם יסקי ושמעון פובזנר, על אורי צבי גרינברג, ירושלים ותל אביב, ועל קסמה של הריקות. >>>

איילון סיטי

לנגד עינינו הולכת ומוקמת עיר חדשה, העיר הקווית הראשונה במזרח התיכון, "איילון-סיטי" שמה.
המאמר התפרסם לראשונה בעיתון העיר, אביב 2000. >>>

איש הרוח

שיחה עם הארכיטקט האוסטרלי גלן מרקוט. בזמנים שבהם ארכיטקטים הופכים לחברות רב-לאומיות, מרקוט מקיים פרקטיקה ארכיטקטונית מינימלית, "שכונתית" כמעט. שיחה על אוסטרליה והטבע שלה, על טכנולוגיה ואקולוגיה. השיחה התפרסמה במוסף "שישי" של העיתון "גלובס". >>>

בטון מסוייד בעמל

הברוטליזם, עם המאסות הכבדות, עם הדימויים האלימים ועם הטקסטורות המחוספסות היה הסימן הראשון לתובנה שאולי אין זה מתפקידה של הארכיטקטורה להפוך אותנו לאנשים מאושרים. >>>

 

לפעמים, כדי לשנות עיר, די לשנות את הסיפור של העיר. בתל אביב, שהיא אולי העיר היחידה בעולם שקרוייה על שם ספר, מזה זמן רב הסיפור של העיר נקרא "עיר לבנה". למרות מספר אי דיוקים, הסיפור של העיר הלבנה עם בתי הבאוהאוס שצמחו מן החולות אומץ על ידי הקהל הרחב בארץ ואף זכה בהכרה בינלאומית ששיאה הכללתה של תל אביב ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק"ו.

"עיר לבנה, עיר שחורה" מראה כיצד חרג הסיפור של העיר הלבנה מהדיון בארכיטקטורה המודרנית ובאדריכלות התל אביבית; כיצד הוא שימש מרכיב עקרוני לא רק בבנייתה של העיר אלא גם בהבנייתן של הזהות, התרבות והרטוריקה הלאומיות; וכיצד הוא נהפך לחלק מההיסטוריה ה"כללית", הפוליטית של תל אביב, של ישראל ושל המזרח התיכון.
"עיר לבנה, עיר שחורה" מבקש להציע מתווה לסיפור חדש, שבו תל אביב אינה צומחת לבד מן החולות, כפי שצייר אותה נחום גוטמן, וגם לא נבנית "מקצף גל ועננה", כפי שכתבה נעמי שמר, אלא נולדת ביפו ומתעצבת על פי יחסה ליפו. הסיפור הזה הוא לא רק על ארכיטקטורה, בנייה וכתיבה, אלא גם, ואולי בעיקר, על מלחמה, הריסה, מחיקה, ומחיקה של המחיקה.
אפשר להתווכח אם בסיפור הזה, שלכאורה סופו ידוע מראש, יש טובים ורעים, אבל אין חולקים על כך שיש בו מנצחים ומפסידים; ואם סיפורם של המנצחים נקרא "עיר לבנה", סיפורם של המפסידים ראוי שייקרא "עיר שחורה".

 

ספר הנייר, ספר האבן

ההיסטוריה האדריכלית של תל אביב לא רק מסגירה משהו מהאופי ומהצבעים הפוליטיים האמיתיים של הארכיטקטורה המודרנית בכלל ושל האדריכלות הישראלית בפרט, אלא גם מראה כיצד היסטוריה יכולה לשנות את הגיאוגרפיה. >>>

 

a demolition job

"if you want an explanation of the roots of the Israel-Palestine conflict – and of just how deep they go, right into the very foundations of the buildings – this book gives one of the most unusual and convincing accounts."
Owen Hatherley on "White City, Black City: Architecture and War in Tel Aviv and Jaffa", The Guardian >>>

"עיר לבנה, עיר שחורה" - עכשיו באנגלית

ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה" רואה עתה אור באנגלית במהדורה כפולה באנגליה בהוצאת Pluto Press ובארצות הברית בהוצאת The MIT Press. >>>

ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה" נבחר על ידי האובזרוור לאחד מ-10 ספרי הארכיטקטורה הטובים של 2015

"הספר מדגים כיצד הקשר החלקלק בין בניינים ופוליטיקה הוא היבט חיוני של הארכיטקטורה".
רואן מור, מבקר האדריכלות של האובזרוור בוחר את ספרי הארכיטקטורה הטובים ב- 2015, The Guardian >>>

״עיר לבנה, עיר שחורה״ ברוסית

ספרו של שרון רוטברד ״עיר לבנה, עיר שחורה״ רואה אור השבוע ברוסית. הספר יוצא בהוצאת ״אד מרגינם״ המוסקבאית בסדרה בשיתוף עם מוזיאון גראז׳ במוסקבה. >>>

ג'אפה, המותג הישראלי

"...מותג Jaffa הוא מותג ידוע ומוכר במספר רב של ארצות שבהן נמכר פרי הדר מישראל במהלך מאה השנים האחרונות. למעשה, מותג זה הינו הסמל המסחרי של פרי ההדר המיוצא מישראל.לצורך הגנת המוניטין הקשור במותג, המועצה לשיווק פרי הדר רשמה 14 סימני מסחר בכ- 20 מדינות בעולם ובאחרונה הוחל בהרחבת הרישומים..."
מתוך אתר המועצה לשיווק פרי הדר. >>>

ברוכים הבאים ליאפא

העמוד של יפו באתר palestineremembered.com >>>

"ספר לכל קורא עברית"

..."ספר יסוד מרתק וחכם על הארכיטקטורה בשירות הפוליטיקה".
אדם ברוך על "עיר לבנה, עיר שחורה", שישי בראשון, NRG >>>

תל אביב יפו - הסיפור האמיתי

"ספר מאתגר הראוי מאוד לקריאה ולוויכוח...רוטברד שוחט פרה קדושה במיוחד: התל-אביביות... יש הרבה ספרים על ארכיטקטורה ויש עוד יותר ספרים על היסטוריה ופוליטיקה: הספר הזה משלב בין שניהם; והוא כתוב היטב."
תום שגב על "עיר לבנה, עיר שחורה", מוסף הארץ >>>

מי ילד את תל אביב?

...""עיר לבנה, עיר שחורה" הוא אלבום היסטורי, ארכיטקטוני ותרבותי - אך הוא בראש וראשונה פרויקט ביקורתי חריף ואחראי."
עמרי הרצוג על "עיר לבנה, עיר שחורה", תרבות וספרות - הארץ >>>

אגדה אורבנית

"...'עיר לבנה, עיר שחורה' הוא לא ספר על ארכיטקטורה. זהו טקסט פוליטי הכתוב בשפה בהירה ויפה, במסווה של ספר על ארכיטקטורה... זהו אחד הטקסטים הרדיקליים ביותר שהתפרסמו בעברית בשנים האחרונות."
יוענה גונן על "עיר לבנה, עיר שחורה", טיימאאוט תל אביב. >>>

Re-Modernizing Tel Aviv

מייקל ווייז על הוויכוח מסביב לעיר הלבנה במגזין travel + leisure >>>

תרומתה של תל-אביב לתרבות העולמית

"איך זה שרבים וטובים בעולם הלכו שולל ושיתפו פעולה עם האפולוגטיקה הציונית בדמותה של הכרזת העיר הלבנה? האם לא ייתכן שבכל זאת יש בה, בעיר ה'לבנה', בלב תל-אביב, תרומה כלשהי של ערך אוניברסלי לתרבות העולמית?"
האדריכל יודן רופא מתווכח עם "עיר לבנה, עיר שחורה". "סביבות", אתר רשימות. >>>

לספר מחדש את סיפורה של תל אביב, בשחור ולבן

"דיונו של רוטברד בארכיטקטורה, בפוליטיקה של העיר ובתפקיד האדריכלים (וליתר דיוק השיח שהם מייצרים סביב האובייקטים הבנויים וההרוסים) מצביע על האופן שבו תחום זה - שבעיני רבים עדיין נתפס בהקשרו האסתטי בלבד - עוסק בהיבטים הסמליים של עוצמתה הפוליטית של המדינה הנאבקת על כינונה של זהות מסוימת ולא "אחרת". ספרו של רוטברד מלמד כי הפרקטיקה האדריכלית עושה זאת באמצעות בניית גשר איקונוגרפי המגייס אינטרפרטציות היסטוריות, דתיות ותרבותיות מדומיינות שהופכות ל"עובדות" - מה שהגדיר פוקו כ"משחקי אמת" - המספקות מערכת חוקים שמסייעת להבניית הנראטיב הרצוי."
חיים יעקבי על ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה", הארץ, מוסף ספרים >>>

A tale of one city

Haim Yaacobi on "White City, Black City," by Sharon Rotbard, HaAretz Book review >>>

זוכרות את הנכבה בעברית

הנכבה היא אסון החרבת הישובים הפלסטינים וגירוש תושביהם ב-1948. האסון של העם הפלסטיני מושתק ואינו נוכח בנוף הפיסי והתרבותי בישראל. מטרתה של עמותת 'זוכרות' היא להביא להכרה בחוב המוסרי על העוול שגרמו המדינה ומוסדותיה לעם הפלסטיני, ולקדם את מימושה של זכות השיבה של הפליטים והפליטות. פעילותה של זוכרות כוללת: ארגון סיורים בישובים הפלסטיניים שהוחרבו בהדרכת פליטים ופליטות, שילוט שרידי הישובים ההרוסים, לימוד ותרגום לעברית של ההיסטוריה והגיאוגרפיה של הנכבה, בניית מאגר מידע ומפות על הנכבה, פיתוח אמצעים חינוכיים, אירגון הפגנות והשתתפות בפעילויות שמקיימים אירגוני פליטים.
זוכרות מאמינה כי נוכחותה של הנכבה בשפה העברית, נגישה לציבור היהודי שחי בארץ הזאת, תשנה את השיח הפוליטי באיזור, ותאפשר התקדמות לקראת פתרון צודק. >>>

Tel Aviv _jaffa: the true story

Tom Segev on "White City, Black City", Haaretz >>>

"עיר לבנה" בשווייץ

"התערוכה "תל אביב - עיר לבנה", תיפתח מחרתיים בגלריה החדשה של האקדמיה לארכיטקטורה במנדריסיו שבחבל טיצ'ינו בשווייץ. זוהי תחנה נוספת לתערוכה "בתים מן החול", שאצרה האדריכלית ניצה סמוק... בפתיחה יישאו דברים ניצה סמוק והיסטוריון האדריכלות קנת פרמפטון הנמנה עם המורים באקדמיה..."
אסתר זנדברג על מסעותיה של העיר הלבנה, הארץ, גלריה >>>

הבתים שנשכחו ליד הים

"'באוהאוס ביפו - אדריכלות מודרנית בעיר יפת ימים', שתיפתח במרכז הבאוהאוס ברחוב דיזנגוף 99 בתל אביב, מבקשת לשנות את הגישה ליפו לפחות בכל הנוגע לארכיטקטורה ולחשוף את 'העיר הלבנה' שמאחורי 'העיר השחורה', אם להידרש למינוח של האדריכל שרון רוטברד"
אסתר זנדברג, גלריה הארץ >>>

תל אביב הרדיקלית

"ספר חשוב עם סיפור אלטרנטיבי לסיפור הנקי מדי שאנחנו אוהבים לשמוע."
מיה סלע ממיינת את ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה" ברשימת עשרת הספרים התל אביביים. עיתון תל אביב >>>

ארכיטקטורה, פוליטיקה וד"ש לאסתר זנדברג

"אם אתה אדריכל שמאלני אתה יכול לסרב לבנות או לתכנן בהתנחלות. אתה יכול לסרב לתכנן מגדל בלב מרקם נמוך או וילה בהרחבה של קיבוץ, אבל קשה לי לראות אדריכל שמניע יזם לוותר על תכניתו לבנות מגדל מגורים לעשירים בתל-אביב ובמקומו לשים את הכסף על דיור מוגן מוזל לקשישים בקריית שמונה."
ערן טמיר טאוויל על המגבלות של השיח הפוליטי באדריכלות הישראלית, בלוג ערסיטקטורה, רשימות >>>

מרחב עירוני ופוליטיקה לאומית: ממדים של שליטה והתנגדות בכתיבה עכשווית על העיר

ארז צפדיה סוקר שלושה ספרים העוסקים בעיר בישראל ובשטחים: "עיר לבנה, עיר שחורה" מאת שרון רוטברד, "כשהדרור הפסיק לשיר: רמאללה במצור – יומן" מאת רג'א שחאדה ו"קהילת יפו הערבית ומסגד חסן בכ: גיבוש זהות קולקטיבית, העצמה עצמית והתנגדות" מאת נמרוד לוז.
המאמר התפרסם בכתב העת ג'מאעה, כרך טז >>>

זוהי יפו, ילדה

"המורשת האדריכלית של תל אביב זה לא רק באוהאוס, אלא גם כמאתיים בתי באר ראוותניים ומפוארים שנבנו ביפו לפני 60 שנה. האחד מתפורר היום בתחנה המרכזית הישנה, מאחורי דוכני ירקות ובגדים. חצרו של אחר, ששימש כבית הגדנ"ע, הוסבה למטווח קליעה. שלישי הוכרז כאתר עתיקות, רק משום שהביל"ויים הראשונים התגוררו בו בשכירות. קבוצת סטודנטים לאדריכלות מציעה תוכנית לשמר אותם."
דליה קרפל על הפרויקט לשימור בתי הבאר של יפו שיוזם האדריכל אמנון בר-אור, מוסף הארץ >>>

יפו בתל אביב: פרויקט השימור חשוף לביקורת משני הצדדים

"כ-20 בתי באר מיפו וסביבתה יוצגו בתערוכה שתיפתח החודש ב"גלריה בשדרה" בתל אביב, באמצעות תיקי תיעוד ושימור, צילומים, מודלים תלת ממדיים, הדמיות ממוחשבות ומוצגים שנאספו מהבתים עצמם."
הארץ >>>

סופרים ממליצים על ספרים

"ספר שורף. יש בו אש פנימית, כנות לא מתפשרת, ומוסיקה מהפנטת שאי אפשר שלא להתמסר אליה." - אשכול נבו ממליץ על ספרו של דרור בורשטיין "אבנר ברנר".
"מזמן לא קראתי משהו יפה יותר ועמוק יותר, אבל אין הספר קל לקריאה. צריך מעט להתאמץ. אולי בספרות הרזה של היום יהיה קשה לקוראים לא מעטים להתעטף במוראו היפה של הספר." - יורם קניוק ממליץ על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות".
"הספר הזה חושף באומץ את השקרים שאנו חוזרים ומספרים לעצמנו על תל אביב ועל הציונות, ונועץ אלפי סיכות בבלון הנפוח של הרטוריקה היהודית-ישראלית." - אלון חילו ממליץ על ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה".
עכבר העיר אונליין. >>>

ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה" נבחר על ידי ה-Architectural Review לאחד מ-10 ספרי הארכיטקטורה הטובים של 2015

מבקר הארכיטקטורה אוון הית'רלי בוחר את ספרי הארכיטקטורה של השנה.
Architectural Review >>>

מגדל של ספרים: לכבוד חגיגות ה-20 של בבל

אלונה קמחי על "אפשרות של אי", אילנה ברנשטיין על "המצב העברי", אסף שור על "דברים מוזרים קורים", אסף גברון על "אנחנו", לאה איני על "המאהבות", דרור בורשטיין על "עיר לבנה, עיר שחורה".
סופרים ממליצים על כותרים בלתי נשכחים מקטלוג בבל. >>>

עיר לבנה עיר שחורה, אין אפור

"הספר "עיר לבנה עיר שחורה" של שרון רוטברד, הוא ספר מפתיע למי שציפה, כמוני, בגלל השם, לביקורת עיצובית-אדריכלית על האפור, במקום הלבן, בתל אביב. בספר הזה ה"לבנה" היא תל אביב, ה"שחורה" היא יפו, והדיון הוא רובו ככולו פוליטי ורק מעט מאוד עיצובי-אדריכלי."
בן דליה על ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה". אתר עמותת אורבניקה >>>

העיר שאינה לבנה: תל אביב של מעלה ותל אביב של מטה

"שני הספרים הם היסטוריה חדשה, חתרנית, מאתגרת, ששואלת שאלות חדשות ומציעה דרכי ניתוח שלא היו קודם. הם מתבוננים על תל-אביב בדרך שבה מיעטו להתבונן בה עד כה, ובכך חשיבותם. האחד מתחיל במקום שהשני מסתיים (ולהיפך). בעוד ששניהם באים מדיציפלינות אחיות, לא מתקיים דיאלוג ממשי ביניהם. יש חוקרים, בעיקר אלו הקרויים "ביקורתיים", שעבורם ספרו של רוטברד ישמש דוגמא מופתית של כתיבה אקדמית מחויבת ומוסרית; ויש אחרים שעבורם יהווה ספרו של עזריהו דוגמא מעולה להיסטוריה לוקלית תרבותית וחברתית, שחושפת את התפתחות המיתוס הישראלי. אולי בקיטוב המאפיין את האקדמיה הישראלית אהיה היחיד שטוען כך, אך לדעתי שני הספרים המנוגדים הללו, הספר הלבן והספר השחור (ושהקורא יחליט מה הוא מה) מהווים תרומה מרכזית להגות, ההולכת ומתפתחת בשנים האחרונות, על המקום הישראלי."
מיכאל פייגה על ספריהם של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה" ושל מעוז עזריהו "תל אביב העיר ה(א)מיתית". המאמר התפרסם בכתב העת "ישראל" גליון מס' 9, 2006 >>>

 

עזמי בשארה כיסופים בארץ המחסומים

"היום עצמו עשוי לכלות את זמנו בהמתנה מול המחסום. הזמן עצמו מחכה שם במקום."

בשעה שהזמן מחכה במחסום, רק המחשבות חופשיות להמשיך ולנדוד הלאה.
בשעה שהזמן מחכה במחסום מתרחשות דרמות קטועות, עולים חלקי שיחות, צפים הרהורים ושברי התבוננות אירוניים ופיוטיים. >>>

סטאדס טרקל ענקי הג'אז

סטאדס טרקל גילה את מוזיקת הג'אז כילד בשיקגו של תחילת המאה העשרים.
המוזיקה הזאת, ששילבה מנגינות שמוצאן מאירופה וקצבים שמוצאם ממערב אפריקה, מעולם לא נשמעה לפני כן. היא היתה משוחררת, חופשייה וקלה. >>>

יוסף אליהו שלוש אל הערביים

"הלא אחים אנו, לא רק לגזע ולמולדת כי אם גם אחים לצרה: כמונו כמוכם הננו עמים של עבר מזהיר, של תרבות ומסורת עתיקה ושל שאיפות לאומיות נעלות, וגורלנו אינו ניתן בידינו אנו. >>>

קלוד פארן לשלוט על האתר

"הארכיטקטורה אינה נטמעת באובייקט, היא אנטי-חפץ."
מניפסט של קלוד פארן מתוך הגליון הראשון של כתב העת Architecture Principe, פברואר 1966. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית