בית

בבל , , 4/7/2020

                           

 

ר.ק. נראיין לחכות למהאטמה
waiting-for-the-mahatma.jpg

גנדהי יורד מקרון המחלקה השלישית, תחנת הרכבת של מדראס, 1946 / קאנו גנדהי

 

© R.K. Narayan 1955
© בבל, 2006
דאנאקוד: 462-301
שם מקורי: Waiting for the Mahatma
מס' עמודים: 255
מחיר קטלוגי: 88
הספרייה של בבל - עורך הסדרה: שרון רוטברד
עריכת תרגום: יורם נסלבסקי
תרגום מאנגלית: חני גלעד
עיצוב עטיפה: אנקטי

 

המהאבהארטה

האפוס ההודי הגדול (כמאה אלף בתי שיר) של הסכסוך בין בני קורו לבני פאנדו ומלחמתם אלה באלה, בגירסה מהודקת ומקוצרת שנכתבה על ידי גדול סופרי הודו. >>>

 

לאחר שהתייתם מאמו שנפטרה בלידתו ומאביו שנהרג זמן לא רב אחר כך במלחמה, גדל שְרִירַאם אצל סבתו במַלְגוּדִי וימיו עוברים עליו בפינוק ובבטלה.
הוא שומע לראשונה על ביקורו של מהאטמה גנדהי בעירו, כשהנערה היפה ביותר שראה מימיו נעמדת לידו ומטלטלת מול פרצופו קופסת התרמה. גם היא יתומה. שמה, בְּהָארַטי, ניתן לה על ידי המהאטמה בכבודו ובעצמו. היא אידאליסטית, פיקחית וחדת לשון, וכפעילה בתנועתו של גנדהי, היא מלווה אותו מקרוב במסעותיו.
שריראם בוחר ללכת בעקבותיהם של בהארטי והמהאטמה, לקבל עליו את עקרונותיה של התנועה ולהפיץ את בשורת המאבק הלא-אלים בבריטים תחת הסיסמה "צאו מהודו". אך לאהבתו ולהשקפותיו החדשות מצפים מבחנים לא קלים.

"לחכות למהאטמה" הוא אחד הרומנים האהובים והידועים של ר.ק. נראיין, מגדולי הסופרים ההודים בני זמננו, שבו הוא משלב לראשונה מרכיבים אמיתיים ובדיוניים.
דמותו הפלאית של גנדהי והדרמה של הודו בתקופת מאבקה לעצמאות בשנות הארבעים נשזרים בסיפור האהבה המקסים של שריראם ובהארטי, ובמלגודי, אותה עיר קטנה פרי דמיונו של נראיין, שעבור קוראיו הרבים בהודו ומחוצה לה הפכה כבר מזמן למקום ממשי.

 

לחכות למהאטמה - פרק ראשון

אמו, שמתה בשעה שילדה אותו, ואביו, שנהרג במסופוטמיה, יכולים היו להיות מבחינת שְרִירַאם דמויות מן האגדות. מכל מקום, לקיומה של אמו היתה לו ראיה מוחשית בדמות תצלום נתון במסגרת, שבמשך שנים התנוסס על הקיר במקום גבוה מדי, כך שנבצר ממנו לראותו. >>>

 

אהבות עיוורות

"הוצאתו בתרגום חדש של הרומן היפה הזה, שתורגם לראשונה לעברית בשנת 1962 - שנים אחדות לאחר פרסומו בשפת המקור - מציעה לקורא הישראלי הזדמנות מחודשת להיכרות עם מי שנחשב לאחד מגדולי הסופרים של הודו, ואחד הפופולאריים בהם, ובכל זאת זעיר מזעיר מקורפוס כתביו תורגם לעברית. זהו רומאן שהסבטקסט שלו עולה על הכתוב בו במפורש; רומאן שמציע מצד אחד יד מלטפת לגיבוריו – ובמובן רחב יותר: ללאומיות ההודית, ללאומיות באשר היא – ומצד שני עוקץ ברמז, ובכל-זאת באומץ, את הגיבורים הלאומיים ואת גיבורי הרומאן עצמו."
פאר פרידמן על ספרו של ר.ק. נראיין "לחכות למהאטמה", מעריב ספרים וספרות ו- Forks and Hope - הבלוג של פאר פרידמן >>>

איך החמצנו את גנדהי

"הרומן 'לחכות למהאטמה' מאת נראיין הוא קינה על חולשתה של האנושות, שלא הצליחה לקבל לתוכה את דרך ה'סטיאגרהה' של המנהיג ההודי."
רוני פרצ'ק על ספרו של ר.ק. נרייאן "לחכות למהאטמה", הארץ, מוסף ספרים >>>

סיפור על אהבה והודו

"נראיין יודע לספר סיפור, ולשלב היסטוריה 'גדולה' עם חיים של אנשים 'קטנים'."
גלעד סרי-לוי על ספרו של ר.ק. נראיין "לחכות למהאטמה", עיתון "הצופה" ובלוג "קראתי ספר", רשימות >>>

מה נשאר מהחזון של מהאטמה גנדי?

"מבט חודר ומאלף על הימים האחרונים של תנועת גנדי בימי חייו של המנהיג הגדול. רומן נאיבי, מתוק מריר, ומאוד אירוני ומפוכח בקצוות. יעניין כל חובב של תורת גנדי, כל חובב הודו".
יעל ישראל על ספרו של ר.ק. נרייאן "לחכות למהאטמה", בלוג "עושה רוח", אתר רשימות >>>

 

פול ג'ואנידס סקס עכשיו

המדריך הזה לא דומה לשום ספר על סקס. אין בו צילומים של חלקי גוף גבריים ונשיים שנראים כמו צילומי גווייה, והוא לא מסתתר מאחורי חומה של מונחים מיניים מלומדים שנקראים כאילו נכתבו בידי פרופסור. >>>

אלי סמית כמו

איימי ואש, שתי נשים צעירות שהמשיכה ביניהן, כמו המשיכה בין קרח לאש, מרקיעה אל מעבר לגבולות החבויים בין תרבויות, ארצות, משפחות, חברויות ואהבות. סמית שוברת ציפיות בקשר לניגוד בין דמיון למציאות, ומפתה את הקוראים לבחור את משמעות החיים כסיפור משכר של אהבה. >>>

אסף שור מוטי (הקדמה)

הספר הזה חמור במבנהו. חמור ופשוט. פירמידה סימטרית מאוד שראשה עננים ובסיסה גיאומטריה אוקלידית. ובכל זאת הוא ספר, לא קונצרט וכדומה אמנויות ביצוע, ואין לי אפשרות לשבת באולם ולהעיר בזמן החזרות. ואין שום חציצה בין הקהל והבמה. >>>

ג'נט פאריס דבי הדייקית ומאט המשוגע

דבי הדייקית ומאט המשוגע, אנימצית מחשב מתוך התערוכה I Hate You In June משכן לאמנות עין-חרוד. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית