בית

בבל , , 4/7/2022

                           

 

חורחה לואיס בורחס מלאכת השיר
craft-of-verse.jpg

חורחה לואיס בורחס בפלרמו, סיציליה, 1984 / Ferdinando Scianna/Magnum photos

 

© 2000 the president and the fellows of Harvard College
© בבל ומשכל, 2007
דאנאקוד: 462-161
שם מקורי: The Craft of Verse
מס' עמודים: 111
מחיר קטלוגי: 88
תמלול, עריכה והערות: קאלין-אנדריי מיכאילסקו
תרגום מאנגלית: פביאנה חפץ, יורם נסלבסקי
הביא למערכת: פביאנה חפץ
עיצוב גרפי: מיכאל גורדון

 

אלף לילה ולילה

סיפורי אלף לילה ולילה לעומת זאת נוצרו באופן מסתורי. זוהי יצירה של אלפי מחברים, ואף אחד מהם לא חשב שהוא שותף ליצירה של ספר מפורסם, אחד הספרים המפורסמים ביותר בספרות בכלל, ספר שזוכה להערכה רבה יותר במערב מאשר במזרח, כך מספרים לי. >>>

 

"בכל פעם שאני מוצא את עצמי מול הדף הריק, אני חש שיהא עליי לגלות את הספרות בכוחות עצמי. העבר אינו יכול להועיל לי במאומה. לפיכך, כפי שאמרתי, אוכל להציע את תהיותיי, ותו לא. אני בן קרוב לשבעים שנה, הקדשתי את חלק הארי של חיי לספרות – וכל שבידי להציע לכם הם ספקות."
חורחה לואיס בורחס


בסתיו 1967 הגיע חורחה לואיס בורחס (1899-1986) לאוניברסיטת הרווארד כדי לשאת את ההרצאה הראשונה בסדרת צ'ארלס אליוט ניוטון היוקרתית. במסגרת תוכנית זו, הפועלת מאז 1926, מוזמן מדי שנה איש שם מתחומי היצירה וההגות לתת סדרה בת שש הרצאות חודשיות על "שירה במובן הרחב ביותר שלה".
במהלך החודשים הבאים בורחס נשא את ההרצאות באנגלית, בעל-פה. ההקלטות, שהיו העדות היחידה שנותרה מההרצאות, אבדו בספריית האוניברסיטה. קיומן התגלה בדרך מקרה רק יותר מ-30 שנה אחר כך, כאשר לקראת סוף המאה שעברה, נמצא אחד מסלילי ההקלטה בעליית הגג של הספרייה. ההרצאות תומללו, נערכו והוערו בידי חוקר הספרות קאלין-אנדריי מיכאילסקו וראו אור לראשונה בשנת 2000.

"מלאכת השיר" הוא טקסט דָּבור שחוגג את הנאותיה של המילה הכתובה. בורחס מעדיף לחמוק מכל תיאוריה ספרותית, ויוצא בעקבות הקסם של הספרים, השירים, השורות והמלים שמילאו את עולמו וחייו למסע אישי שמתחיל בספריית אביו בבואנוס איירס ומסתיים ב"אני מאמין" הספרותי שלו.

 

החידה שבשירה

"אני בן קרוב לשבעים שנה, הקדשתי את חלק הארי של חיי לספרות – וכל שבידי להציע לכם הם ספקות." >>>

 

שירה, במובן הרחב ביותר

"שכיית חמדה שכל אוהב ספרות ושוחר תרבות חייב להתעטר בה. לא אחת בעת הקריאה בספר הנפלא והקטן הזה עולה ההרגשה שאנו מקשיבים לפניני החוכמה של זקן שבט. הקורא הקשוב ייתלה על מילותיו כפי שוודאי רותקו אליהן מאזיני ההרצאות שנשא בהרוורד לפני יובל שנים כמעט. יש דברים שהזמן לא משנה, רק משביח."
A-Z על ספרו של חורחה לואיס בורחס "מלאכת השיר" >>>

כל מה שיש לו להציע זה ספקות

"בספר שהוא לכאורה על אודות מלאכת השיר, בורחס נחשף במערומיו ומספר בגלוי על קשייו כאדם חושב וככותב רגיש."
יהודה ויזן על ספרו של חורחה לואיס בורחס "מלאכת השיר", Time Out >>>

כוכב השחר בלב הענן

"יוצרים מסוגו של בורחס הפכו את עצמם לדימוי. גם כאשר הם מופיעים בשר ודם לפני קהל משכיל ומיוחס - כפי שעשה בורחס בסדרת ההרצאות שנשא באוניברסיטת הרווארד - נדמה שיישות מדומיינת או מושג ספרותי הם הדובבים ודנים ומצטטים, ולא אדם ממשי."
אורי הולנדר על ספרו של חורחה לואיס בורחס "מלאכת השיר". הארץ, תרבות וספרות >>>

"כך נגלתה לפני השירה"

"כמו בסיפור בורחסי ממש, נמצאו לפני שנים אחדות בעליית גג של ספרייה הקלטות של הרצאות שנתן חורחה לואיס בורחס כמה עשרות שנים קודם לכן; הן נערכו לספר 'מלאכת השיר', המאפשר לחזור אל דמותו החידתית של אחד המשוררים, הסופרים וההוגים הגדולים במאה ה-20."
אורית מיטל על ספרו של חורחה לואיס בורחס "מלאכת השיר", הארץ, מוסף ספרים >>>

 

דוד אבידן ברזים ערופי שפתיים

מהדורה מחודשת לספרו הראשון של דוד אבידן, שראה אור ב- 1954. למהדורה המחודשת נוספו גרסאות מאוחרות יותר של השירים "חלום רע" ו"בעניין אהבתו האומללה של אלפרד פרופרוק" שהתפרסמו בקובץ "סיכום ביניים" (עכשיו, 1960). >>>

מחמוד דרוויש ערש הנוכרייה

"ערש הנוכריה" הוא ספרו האחרון של מחמוד דרוויש, שראה אור ב-1999 בהוצאת ריאד אלרייס בבירות. זהו קובץ שירי אהבה וגלות, שעולה מהם קולו הייחודי של דרוויש, הממשיך לחפש את מקורותיו במסורת עתיקת היומין של השירה הערבית. >>>

מועין בסיסו יפו בבטן הלוויתן

נֶשֶר מֵאֶבֶן אֲרוֹן קְבוּרָתוֹ / טָס בִּמְנוֹרָה / בִּכְנָפָיו פָרַץ אֶת הָגָדֵר. / רַעַל וּפְנִינָה בְּכוֹסֵךְ. >>>

דוד אבידן הרחובות ממריאים לאט

מתוך ספרו הראשון של דוד אבידן "ברזים ערופי שפתיים". >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית