בית

בבל , , 11/12/2023

                           

 

הווארד זין היסטוריה עממית של ארצות הברית: מ-1492 ועד ימינו
peoples-history.jpg

על הכריכה: "השער אל המסע ללא חזרה", בית העבדים שבאי גורֶה ליד דקאר, סנגל. במשך כשלוש מאות שנה, עד לאמצע המאה ה- 19, שימש האי, שממוקם בנקודה המערבית ביותר באפריקה, אחת מנקודת השילוח העיקריות של עבדים לאמריקה. מפתח זה הורדו ילדים, נשים וגברים אפריקאים לסירות שלקחו אותם לספינות העבדים שהמתינו בים הפתוח. / (צילום: שרון רוטברד)

 

© 1980, 1995, 1998, 1999, 2003, by Howard Zinn
© בבל ומשכל, 2007
דאנאקוד: 462-319
שם מקורי: A People's History of The united States: 1492 - Present
מס' עמודים: 980
מחיר קטלוגי: 128
סדר: אילנה לאסרי
תרגום מאנגלית: מתן קמינר
הביא למערכת: מתן קמינר
עיצוב עטיפה: יובל סער

 

"היסטוריה עממית של ארצות הברית" הוא ספר ההיסטוריה הראשון, אם לא היחיד, המציג את סיפורה של ארצות הברית "מלמטה מלמעלה", מנקודת מבטם של אלה שקולם נעדר מההיסטוריה הרשמית הנלמדת בבתי הספר: אינדיאנים, שחורים, נשים, פועלי תעשייה, מהגרי עבודה. הספר מציע היסטוריה חדשה של ארצות הברית, החל מהמפגש הראשון בין קולומבוס ואנשי שבט הארוואק, דרך העבדות ומלחמת האזרחים, שנות השפל, מלחמת העולם השנייה, המלחמה הקרה ומלחמת וייטנאם, ועד למלחמה שמנהלת כיום אמריקה של ג'ורג' וו. בוש בעירק.

"היסטוריה עממית של ארצות הברית" הוא פרי מחקר מקיף בן שני עשורים. הספר ראה אור לראשונה ב-1980, ומיד עם צאתו הפך לקלאסיקה בזכות סגנונו החיוני והבהיר ובשל עומק ורוחב המחקר שבו. במשך השנים זכה הספר למהדורות רבות שעודכנו באופן שוטף. הוא תורגם ללשונות זרות, נכלל בתוכניות לימודים רבות בבתי ספר תיכוניים ובמכללות ונמכר עד כה בלמעלה ממיליון עותקים.

המהדורה העברית של "היסטוריה עממית של ארצות הברית" כוללת שני פרקים חדשים על תקופת נשיאותו של קלינטון, בחירות 2000 ו"המלחמה בטרור", וכן נוסף לה ראיון מיוחד שערך מתרגם הספר מתן קמינר עם המחבר הווארד זין.

 

קולומבוס, האינדיאנים והקִדמה האנושית

היסטוריה יצירתית היא היסטוריה שצופה פני עתיד אפשרי ואינה מכחישה את העבר. אני מאמין שהיסטוריה כזאת יכולה להדגיש את האפשרויות העתידיות הטמונות באותם רגעים חבויים בעבר שבהם, גם אם רק בהבזקים רגעיים, בני אדם הפגינו יכולת להתנגד, להתלכד ולעתים אף לנצח. >>>

מתן קמינר היסטוריה עממית כאן ועכשיו – ראיון עם הווארד זין

ראיון מיוחד עם הווארד זין עם צאת המהדורה העברית של "היסטוריה עממית של ארצות הברית". הראיון נערך באמצעות דואר אלקטרוני בספטמבר ואוקטובר 2006. >>>

 

HowardZinn.org

האתר של הווארד זין >>>

האוורד זין בוויקיפדיה

סקירה מקיפה על חייו ועבודתו של ההיסטוריון והפעיל החברתי הנודע >>>

A People's History of the United States

על "היסטוריה עממית של ארצות הברית", ויקיפדיה >>>

מאמרים מאת הווארד זין

מאמרים וקטעים מספריו של הווארד זין באינטרנט >>>

המתקפה על אמריקה

"'היסטוריה עממית של ארצות הברית' הוא אחד החיבורים ההיסטוריים הפופולריים בעשורים האחרונים; הוא כותב את ההיסטוריה האמריקאית מהשוליים, דרך סיפורם של האינדיאנים, העבדים והעניים, ומספר אותה כרצף של מעשי עוול, דיכוי ומוות המוני. אז למה דווקא בארה"ב הוא נהפך לרב-מכר, נמכר בשדות תעופה ומצוטט בסדרות טלוויזיה ובסרטים?"
ערן שלו על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית", הארץ >>>

לאמן את השריר המוסרי

"יותר ממיליון אנשים כבר קראו את 'היסטוריה עממית של ארצות הברית' בו מספר הווארד זין את סיפורה של אמריקה מנקודת המבט של המוכים. אריאנה מלמד על הספר הכי חשוב שתורגם השנה לעברית."
אריאנה מלמד על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית", YNET >>>

7 שבטי אינדיאנים הכריזו על ניתוק מארה"ב

בראשית השבוע מסרה משלחת של מנהיגי לאקוטה איגרת למחלקת המדינה, שבה הם חוזרים בהם באורח חד צדדי מהאמנות שחתמו עם הממשלה הפדרלית של ארה"ב, חלקן לפני כ-150 שנה. ארץ לאקוטה, קונפדרציה של שבעה שבטים אינדיאניים, כוללת חלקים של מדינות נברסקה, דרום דקוטה, צפון דקוטה, מונטנה וויומינג.
הארץ (סוכנויות הידיעות) >>>

ג'ורג'יה הנעלמת

18,000 תצלומים מארכיון התצלומים של מדינת ג'ורג'יה, ארצות הברית. >>>

שטחים תמורת שלום, גרסת האינדיאנים

"במבחן הזמן מטרתו של זין צלחה. הנרטיב האמריקאי הממסדי הופרט, וכיום נלמדת ההיסטוריה בבתי הספר האמריקאיים לא רק מנקודת מבטם של המייסדים הלבנים אלא גם מנקודת מבטם של המיעוטים האמריקאיים. אך על אף הצלחתו של הספר ועל אף מהפכנותו הפדגוגית, יש בו כמה כשלים היסטוריים ומתודולוגיים בולטים."
ליאור אלפרוביץ' על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית", TimeOut >>>

פסבדו-היסטוריה פסבדו-עממית

"כי זאת יש לדעת: העולם שלפני כיבוש אמריקה היה עולם מושלם והרמוני [...] עד שהגיעו הספרדים והאנגלים, והשאר כמו שאומרים, 'היסטוריה'. או שמא א-היסטוריה או פסבדו-היסטוריה? כי עבור זין קולומבוס ובוש זה אותו הדבר, והרוע, כל סוג של רוע בקנה מידה גדול כמובן [או בקיצור: מלחמות ותעשיית המלחמות] הוא פועל יוצא של אינטרסים אימפריאליים. וכל מה שנובע מזה [גיוס לצבא למשל] הוא מניפולציה אחת גדולה. והפתרון על פי זין? "המרד". מה שעושים כל אותם אנשים קטנים שעושים מחאות והפגנות וכותבים למשל ספרים כמו הספר של זין." ד"ר אהוד מנור על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית". e-mago >>>

יש להמשיך ולכתוב את ההיסטוריה העממית

"רבות מדי השאלות אודות ההיסטוריה שלא ננגעו עד עתה, שהיו בבחינת הס מלהזכיר ושחשוב לפחות להעלותן."
ראיון עדכני עם הווארד זין על בדיקה מחודשת של תימות היסטוריות, על התחמשות גרעינית ועל הבחירות הקרבות בארצות הברית. מתוך האתר Identity Theory [אנגלית] >>>

לימדו היסטוריה פמיניסטית! לזכר הווארד זין

"חנויות הספרים בניו יורק ובבוסטון, קטנות כגדולות, העבירו בשבוע האחרון לשולחנות הקדמיים עותקים מספריו של הווארד זין, מחבר 'היסטוריה עממית של ארצות הברית', שמת ב-27 בינואר. רוחו של זין - היסטוריון, מחזאי, סופר ופעיל פוליטי וחברתי – מרחפת בימים אלה על היכלי הספר האמריקאיים."
ארנה קזין על הווארד זין, מחבר "היסטוריה עממית של ארצות הברית", פוסט פמיניסטי, הבלוג של ארנה קזין >>>

 

מרקוס רדיקר ספינת העבדים

משך כארבע מאות שנים הובילו ספינות עבדים מיליוני אפריקאים חטופים אל העולם החדש שבצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי. רבות נכתב מאז על העבדות, על הסחר בעבדים ועל שיטת המטעים באמריקה, אך מעט מאוד היה ידוע על ספינות העבדים שהובילו את החטופים לעולמם החדש. >>>

אבנר דה-שליט אדום-ירוק

מדוע אנו פוגעים בסביבה בקצב שמאיים על הקיום האנושי בעתיד? מי מרוויח מזיהום אוויר, מים וקרקע, ומדוע מתקשות ממשלות לאכוף חקיקה סביבתית קיימת? מה הקשר בין פגיעה באיכות הסביבה לבין ניצול אוכלוסיות מוחלשות? >>>

גדי אלגזי הקשיבו לקול הסירוב

הסרבנים בכלאם חופשיים יותר מאלה שהשתעבדו למנגנון הכיבוש. >>>

יוחנן סימון נוער בקיבוץ

נוער בקיבוץ, 1950- ציור קיר בחדר האוכל של שכבת הנעורים. גן - שמואל לוח הספורט המחול והמוזיקה. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית