בית

בבל , הודפס ב, 31/5/2020

סימון דה-בובואר המין השני: כרך שני - המציאות היומיומית
deuxieme-sexe1-2.jpg

סימון דה בובואר, 1946

"אישה אינה נולדת אישה, אלא נעשית אישה". נשים בנות ימינו נמצאות בתהליך של ניתוץ מיתוס הנשיות; הן מתחילות לכונן את עצמאותן באופן ממשי, אך מתקשות לחיות את מצבן האנושי במלאותו. הן גדלו על ברכי נשים, בתוך עולם של נשים, וייעודן המקובל הוא הנישואים, שעדיין משעבדים אותן בפועל לגבר; היוקרה הגברית כלל לא נמחתה, והיא עדיין נסמכת על יסודות כלכליים וחברתיים איתנים כתמיד. לכן יש לבחון בקפידה את גורלה המסורתי של האישה: איך האישה מכשירה עצמה למצבה, איך היא חווה אותו, באיזה יקום היא חשה עצמה כלואה, אֵילו דרכי מילוט פתוחות לפניה – את כל אלה ברצוני לתאר. רק אז נוכל להבין אילו בעיות ניצבות לפני הנשים שירשו עבר כה קשה ומתאמצות לעצב לעצמן עתיד חדש. כשאני משתמשת במילים "אישה" או "נשיות", איני מתכוונת לאבטיפוס כלשהו או למהות בלתי ניתנת לשינוי, וממרבית ההיגדים שלי משתמעת האמירה "במצב הנוכחי של החינוך והמוסכמות". איני מתכוונת לנסח אמיתות נצחיות, אלא לתאר את הבסיס המשותף שעליו מושתת קיומה של כל אישה ואישה. סימון דה בובואר

פרטים, קרדיטים

© Les éditions Gallimard, 1949
© בבל ומשכל, 2007
דאנאקוד: 462-180
שם מקורי: Le deuxième sexe - l'expérience vécue
מס' עמודים: 660
מחיר קטלוגי: 98
תרגום מצרפתית: שרון פרמנינגר
עריכת תרגום: דליה טסלר
סדר: מכונת קריאה - אילנה לאסרי
בית

בבל , הודפס ב, 31/5/2020

אילנה לאסרי
Ilana Lasri

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1168192619


עיצוב עטיפה: מכונת קריאה - גילה קפלן
בית

בבל , הודפס ב, 31/5/2020

גילה קפלן
Gila Kaplan
ישראל

גילה קפלן היא מעצבת.

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1112801428

 

מתוך "המין השני"

ילדות

"אישה אינה נולדת אישה, אלא נעשית אישה".
קטע הפתיחה מתוך הפרק הראשון של "המין השני - חלק שני: המציאות היומיומית". >>>

 

ספרים מאת סימון דה-בובואר

המין השני

"המין השני" הוא אחד המחקרים החשובים ביותר שנכתבו מעולם על תפקידה ומקומה של האישה בחברה, וללא ספק ציון דרך בחשיבה הפמיניסטית המודרנית. "המין השני" הוא קריאה אמיצה ומלומדת לשחרורן של הנשים, לשוויון מקצועי וחברתי, ולביטול מיתוס "הנשי הנצחי". >>>

 

קישורים

את לא נולדת פמיניסטית

"רק כשהחלה לכתוב את "המין השני" וירדה לחקר השאלות על נשיות, הבינה דה בובואר עד כמה העולם נשלט בידי גברים ועד כמה היא עצמה תוצר של אפליה מובנית. מה חשיבותה העכשווית של מי שהיתה מגדולי ההוגים במאה ה-20 ומניחת היסודות לפמיניזם?"
שירי לב-ארי על ספרה של סימון דה-בובואר "המין השני". הארץ, גלריה >>>

האישה היא הכושי של העולם (עדיין)

"הקריאה ב'מין השני' אינה קלה. הפרוזה של דה בובואר דחוסה ולפרקים מייגעת. היא כותבת בפיסקאות ארוכות מאוד, חוזרת על עצמה לעיתים תכופות, ומרבה לצטט ממקורות רבים. הטון הפולמוסי הנחרץ של הטקסט עלול לעורר התנגדות, אך יש בו גם עוצמה רבה, והוא עובר בצורה אפקטיבית מאוד בתרגומה המצויין של שרון פרמינגר.
'המין השני' הוא כמובן ספר חובה לכל מי שמתעניין/ת בפמיניזם ובהיסטוריה של הפילוסופיה הפמיניסטית. חבל, עם זאת, שגישתה של 'בבל' לקלאסיקה הזו היא כה קמצנית."
צבי טריגר על הכרך השני של ספרה של סימון דה בובואר "המין השני: המציאות היומיומית", אוטוביוגרפיות, אתר רשימות (הרשימה התפרסמה לראשונה בשבועון טיים אאוט תל אביב) >>>

מתחבאים על המדף

"לכבוד שבוע הספר וחגיגת הקניות שמלווה אותו בחרה מיה סלע את הספרים שדווקא לא יגיעו לרשימות רבי המכר, ולמרות זאת - ואולי לכן - כדאי לכם לקרוא אותם."
מיה סלע ממליצה על ספרו של אסף שור "מוטי" ועל ספרה של סימון דה בובואר "המין השני", ידיעות תל אביב >>>

לחקור מחדש את "המין השני"

"ספרה של סימון דה בובואר 'המין השני' היה מהפכני כל כך בזמן צאתו עד שהמתרגם האמריקאי העדיף להוציא את העוקץ מחלק מהדברים. תרגום חדש מאפשר גם לדוברי אנגלית להתרשם כראוי מהגותה של מבשרת הפמיניזם המודרני ולבדוק מה בעצם השתנה ב-60 השנים שחלפו מאז."
צפי סער על ספרה של סימון דה בובואר "המין השני", הארץ גלריה >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/books/1198082493