בית

בבל , , 4/7/2022

                           

 

ג'יין ג'ייקובס מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות
great-american-cities.jpg

ג'יין ג'ייקובס, 1963 / בוב גומל, גטי אימג' בנק

 

© בבל ומשכל
© Jane Jacobs, 1961, 1989, 1993, 2008
דאנאקוד: 462-305
שם מקורי: The Death and Life of Great American Cities
מס' עמודים: 534
מחיר קטלוגי: 128
עריכת תרגום: רותי נויגרטן
תרגום מאנגלית: מרים טליתמן
ארכיטקטורות - עורך הסדרה: אור אלכסנדרוביץ'
עיצוב עטיפה: יובל סער

 

ב־1958 הביטה ג'יין ג'ייקובס מחלון דירתה ברחוב הדסון 555 בגריניץ' וילג' בניו יורק, וראתה שהעיר הנהדרת שבה בחרה לחיות הולכת ונעלמת.
ג'ייקובס, עיתונאית ועורכת חסרת כל הכשרה פורמלית בתחום התכנון, החליטה לחבר כתב מחאה נגד מה שתפסה כהתנכלויות חוזרות ונשנות של הממסד התכנוני המקצועי למקום שבו היא מתגוררת.
שלוש שנים מאוחר יותר, ב- 1961, ראה אור ספרה "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" - ביקורת נוקבת, שנונה ומנומקת על תכנון הערים המודרני, וחקירה מבריקה, נרחבת ומעמיקה של התופעה האנושית של חיי העיר.
"מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" זכה בתוך זמן קצר להכרה כספר החשוב והמשפיע ביותר שנכתב על תכנון הערים המודרני ועל העיר בת זמננו. הספר תורגם לשפות רבות, ובחצי המאה שחלפה מאז יציאתו חשיבותו והשפעתו רק הולכות וגדלות.
לטענתה של ג'ייקובס, העיר היא הרקע החיוני לשמירה על ציוויליזציה אנושית מתחדשת. עיר אינה יכולה להיות מוצר מתוכנן עד היסוד, רציונלי וקל לניהול ולתפעול, אלא מערכת מורכבת של ניגודים משתלבים שיתרונה בעושר ההזדמנויות ובפוטנציאל האינסופי והמפתיע שטמונים בה.
כדי להבין את מנגנוני הפעולה של העיר, צריך להתחיל להתבונן בה בתשומת לב, ללא דעות קדומות ועם כמות נדיבה של היגיון בריא – לא ממרומי משרדי תכנון ממוזגים ואטומים, אלא מגובה המדרכה.

 

המדרכה

"אין במדרכה עירונית כשלעצמה ולא כלום. היא הפשטה. יש לה משמעות רק בזיקתה לבניינים ולשימושים אחרים הגובלים בה או במדרכות סמוכות. אפשר לומר דברים דומים על כבישים, שכן הם משמשים למטרות אחרות מלבד תנועת כלי הרכב הנעים בטבורם. >>>

 

הרחובות של ג'יין

בלוג עירוני בהשראת ג'יין ג'ייקובס >>>

מבט מהמרפסת ברחוב הדסון 555

"ג'יין ג'ייקובס - הכוהנת הגדולה של העירוניות, עיתונאית ואקטיוויסטית אורבנית - מתה ביום שלישי בשבוע שעבר בעיר מגוריה טורונטו שבקנדה, זמן קצר לפני יום הולדתה ה-90, שאותו היתה אמורה לציין ב-4 במאי. ג'ייקובס השמיעה קול יוצא דופן בתחום תכנון הערים, קול אישי, ביקורתי ונשי, בתחום שהיה אז ממסדי וגברי-בלעדי."
אסתר זנדברג על ג'יין ג'ייקובס, הארץ, גלריה >>>

דף הבית של ג'יין ג'ייקובס

לא נס ליחו

"'מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות' הוא ספר מעולה, שלמרות שעברו יותר מ-40 שנה מאז פורסם, עדיין לא נס ליחו... את רוב הקריאה בספר ליוותה תחושה של הארת עיניים. שאלות רבות של תכנון עירוני שהטרידו והעסיקו אותו קיבלו לפתע פרשנות והסבר. הרבה סוגיות שקולטים 'מן האוויר' - בהגשות, בדיונים או בעיתונות והן אף פעם לא מבוארות ומפורשות די צרכן (לפחות עבורי) קיבלו לפתע הסבר ופרשנות - מן הסתם כי 'האוויר' קלט את הרעיונות האלה מספריה של ג'יין ג'ייקובס."
ערן טמיר טאוויל על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". ערסיטקטורה, רשימות >>>

הספר הכי חשוב בתחום תכנון הערים תורגם לעברית

"אני רוצה לחזור על מה שכתוב בכותרת: זה הספר הכי חשוב שנכתב אי-פעם בנושא תכנון ערים. הספר נכתב ב-1961 והיווה פריצת דרך בביקורת התכנון העירוני בקריאה של ג’ייקובס להפסיק את הרס הערים ולהחזיר את המרחב לאנשים. [...] לפני הכל אני רוצה לציין שהספר מיועד לקהל הרחב ולא רק לאנשי תכנון ואורבניסטים. הספר כתוב בשפה פשוטה ונהירה וברור לכל מי שמסוגל לקרוא. מי שרוצה להבין כיצד ערים פועלות, מדוע שכונה אחת מצליחה ואחרת לא, מדוע אזורים מסויימים חשופים לפשיעה יותר מאחרים ולמה צפיפות עירונית זה טוב כדאי שיקרא את הספר הזה."
יואב לרמן על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן חייהן של ערים אמריקאיות גדולות", עוד בלוג תל אביבי >>>

בשבחי הצפיפות

"ג'ייקובס מבכה את הפרווריות השמרנית שהתעצמה בארה"ב, מתנגדת להשקעות ממשלתיות בשיכון וטוענת שתכנון נוגד את טבעה של העיר. מעניין לבחון את דבריה בהקשר הישראלי" תמר ברגר על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הארץ, ספרים >>>

מותן וחייהן של הערים האמריקאיות הגדולות עם יואב לרמן

ב-1961 ג'יין ג'ייקובס כתבה על המשבר שבו היו שרויות הערים האמריקאיות הגדולות. חלק מהרעיונות שלה, אומר יואב לרמן, כבר מקובלים היום בשיח התכנוני; אבל בפועל החשיבה התכנונית תקועה עם הרבה מהרעיונות שהביאו לנו את השיכונים של שנות ה-50 וה-60.

"אני מקווה שמה שג'יין ג'ייקובס כתבה לא יישאר רק בדיבורים; למרות שעברו 50 שנה, משבר העירוניות ומשבר הנדלן העירוני שאנחנו מרגישים אותו התעצם, לא רק בתל-אביב, הוא התעצם בכדור הארץ."

מה צריך כדי לבנות עיר "טובה"? מה לא עבד בברזיליה, בשיכון Pruitt-Igoe בסנט לואיס? מה בין אשדוד וערד לתל-אביב? מה רק ברעיון של פינוי-בינוי, ואיזה כלים אחרים יש להתחדשות עירונית?

כל זאת (ועוד!) בראיון עם יואב לרמן, כותב "עוד בלוג תל-אביבי", חבר הועד המנהל של עמותת "מרחב" לעירוניות מתחדשת בישראל, ועורך הבלוג שלה, "הרחובות שלנו". רדיו הכוורת >>>

בין גריניץ' וילג' לנוה צדק

"ספרה של ג'ייקובס נכתב ב-1961 ונחשב עד היום לחיבור המשפיע ביותר בתכנון הערים במחצית השנייה של המאה ה-20. זאת, אף שלמחברת לא היתה השכלה רשמית בתחום. הספר הוא שיר הלל לעיר הישנה והטובה וכתב אישום נוקב נגד תכנון הערים המודרני." אסתר זנדברג על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הארץ, גלריה >>>

 

מייקל שייבון ילדי פלא

גריידי טריפ הוא ילד פלא לשעבר, סופר מסטול בהווה ופלרטטן מועד. טריפ, שנשוי בשלישית, תקוע באמצע כתיבת אפוס בן 2611 עמ' בשם 'ילדי פלא', ובינתיים מתפרנס מהוראת כתיבה יוצרת בקולג'. >>>

ג'. פ. דונליווי הגברת שאהבה בתי שימוש נקיים

ג'וסלין ג'ונס היא בת 43 וחיה בשולי הכרך הניו-יורקי. בעלה עזב אותה. ילדיה וחבריה מתנכרים לה. הבית המפואר והכסף יורדים לטמיון. אכזבה רודפת אכזבה. לגברת גו'נס לא נשאר כלום, חוץ מחינוך טוב, אהבה לאמנות וקצת כבוד עצמי: אם לעשות פיפי, אז רק בבתי שימוש נקיים. >>>

אברהם יסקי בעיות צורה בארכיטקטורה

(דברים בכנס "הארכיטקטורה הישראלית לאן?", אמצע שנות ה- 70)

במסגרת הנושא הכללי "הארכיטקטורה הישראלית לאן?", בחרתי להעלות את עניין הצורה בארכיטקטורה לוויכוח. >>>

דרור בורשטיין טִיטַנְיוּם

שלג קל ירד על בִּילְבָּאוֹ. ישבנו שם מתחת למוזיאון גוגנהיים וחיכינו לפתיחה. כמה מטרים מאיתנו עמד האדריכל הנודע פרנק גֶרִי והתבונן בעיון במבנה המפואר שתכנן ושהקנה לו תהילת עולם. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית