בית

בבל , הודפס ב, 8/7/2020

ג'יין ג'ייקובס מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות
great-american-cities.jpg

ג'יין ג'ייקובס, 1963 / בוב גומל, גטי אימג' בנק

ב־1958 הביטה ג'יין ג'ייקובס מחלון דירתה ברחוב הדסון 555 בגריניץ' וילג' בניו יורק, וראתה שהעיר הנהדרת שבה בחרה לחיות הולכת ונעלמת. ג'ייקובס, עיתונאית ועורכת חסרת כל הכשרה פורמלית בתחום התכנון, החליטה לחבר כתב מחאה נגד מה שתפסה כהתנכלויות חוזרות ונשנות של הממסד התכנוני המקצועי למקום שבו היא מתגוררת. שלוש שנים מאוחר יותר, ב- 1961, ראה אור ספרה "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" - ביקורת נוקבת, שנונה ומנומקת על תכנון הערים המודרני, וחקירה מבריקה, נרחבת ומעמיקה של התופעה האנושית של חיי העיר. "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" זכה בתוך זמן קצר להכרה כספר החשוב והמשפיע ביותר שנכתב על תכנון הערים המודרני ועל העיר בת זמננו. הספר תורגם לשפות רבות, ובחצי המאה שחלפה מאז יציאתו חשיבותו והשפעתו רק הולכות וגדלות. לטענתה של ג'ייקובס, העיר היא הרקע החיוני לשמירה על ציוויליזציה אנושית מתחדשת. עיר אינה יכולה להיות מוצר מתוכנן עד היסוד, רציונלי וקל לניהול ולתפעול, אלא מערכת מורכבת של ניגודים משתלבים שיתרונה בעושר ההזדמנויות ובפוטנציאל האינסופי והמפתיע שטמונים בה. כדי להבין את מנגנוני הפעולה של העיר, צריך להתחיל להתבונן בה בתשומת לב, ללא דעות קדומות ועם כמות נדיבה של היגיון בריא – לא ממרומי משרדי תכנון ממוזגים ואטומים, אלא מגובה המדרכה.

פרטים, קרדיטים

© בבל ומשכל
© Jane Jacobs, 1961, 1989, 1993, 2008
דאנאקוד: 462-305
שם מקורי: The Death and Life of Great American Cities
מס' עמודים: 534
מחיר קטלוגי: 128
עריכת תרגום: רותי נויגרטן
תרגום מאנגלית: מרים טליתמן
ארכיטקטורות - עורך הסדרה: מכונת קריאה - אור אלכסנדרוביץ'
בית

בבל , הודפס ב, 8/7/2020

אור אלכסנדרוביץ'
Or Aleksandrowicz
ישראל

דברים

הדבר הזה שחיים בתוכו

הסביבה הישראלית, כפי שתיארה, הסבירה ופירשה אותה אסתר זנדברג לאורך השנים, היא גיבורת הספר הזה. זוהי סביבה שתשתיתה כמעט תמיד מחושבת, מהונדסת ונשלטת, אך למשתמשים בה נדמה לא פעם שאינה אלא גזרת גורל מרפת ידיים, ממש כמו חום יולי-אוגוסט-ספטמבר. >>>

בשבח הפינטוז

מנהטן של ה"מנהטניזם" היא אוסף של אוטופיות מוגשמות, של חיים ממשיים בתוך פנטזיה רבת-פנים, תוצר של נסיבות היסטוריות וגיאוגרפיות שהמציאו את אורח החיים המטרופוליני כמגרש משחקים דחוס של הזיות שמתקיימות זו לצד זו ועוד יותר מכך - זו מעל זו. >>>

 

קישורים

עברי וערבי, ציוני ופלסטיני, תל אביבי ויפואי. פעם היה אדם כזה

עפרה ישועה-ליית על ספרו של יוסף אליהו שלוש "פרשת חיי", הארץ, מוסף ספרים >>>

תפוח הזהב

"יכולתו של האדריכל רם קולהאס להאניש בניינים, הפכה את 'הזיית ניו יורק' שלו לספר פולחן."
זיוה שטרנהל על ספרו של רם קולהאס "הזיית ניו יורק", הארץ ספרים >>>

המדריך לעתיד תל אביב

"הספר הטוב שקראתי בשנה החולפת היה 'הזיית ניו יורק' של רם קולהאס (בבל, מאנגלית: אור אלכסנדרוביץ'). זהו דיוקן של עיר, פסיכואנליזה פואטית מבריקה של הרחוב, של גורד השחקים, של הבלוק. מלון וולדורף-אסטוריה נהפך ל'סלון קולקטיבי עצום להצגה לראווה של מנהגים עירוניים חדשים'; 'גורד השחקים מעניק לעסקים מערב פרוע של שטחים נרחבים מעשה ידי אדם'; 'גורד השחקים כמכשיר אוטופי לייצור מספר בלתי מוגבל של אתרים בתוליים בנקודה מטרופולינית אחת', בעזרת המעלית, 'המשחררת הגדולה של כל המשטחים האופקיים שמעל קומת הקרקע'.

זהו ספר שמלמד לחיות בעיר. מכיוון שתל אביב, כלשונו של דוד אבידן, היא 'נמר קטן' ביחס למנהטן, הספר הזה, שעברו 33 שנה מאז הופעתו במקור, יכול להיקרא גם כמדריך לעתידה של תל אביב."
דרור בורשטיין על ספרו של רם קולהאס "הזיית ניו יורק", מוסף הספרים של הארץ, הגיליון השנתי >>>

הרבה רוח, מעט תבונה

"רדידותו של השיח האדריכלי בנוגע לנושאים של סביבה מביא ליצירתה של ארכיטקטורה בזבזנית ומשוללת תבונה. ההיסטוריון השנוי במחלוקת ריינר בנהאם הצביע מזמן על הפער ההולך וגדל בין האדריכלות לטכנולוגיה. מדוע לא הקשבנו לו?"
אור אלכסנדרוביץ' על ריינר בנהאם וספרו "ארכיטקטורת הסביבה המתכווננת", אלכסון >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1116844915


עיצוב עטיפה: מכונת קריאה - יובל סער
בית

בבל , הודפס ב, 8/7/2020

יובל סער
Yuval Saar
ישראל

יובל סער הוא מעצב גרפי

קישורים

בהלם מהדוקטרינה המסחרית של בבל

יובל סער על המודעה שעיצב עבור המבצע של בבל לשנה החדשה בחנויות הספרים העצמאיות. בלוג פורטפוליו, אתר רשימות. >>>

פורטפוליו

הבלוג של יובל סער, אתר רשימות >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1194259179

 

מתוך "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות"

המדרכה

"אין במדרכה עירונית כשלעצמה ולא כלום. היא הפשטה. יש לה משמעות רק בזיקתה לבניינים ולשימושים אחרים הגובלים בה או במדרכות סמוכות. אפשר לומר דברים דומים על כבישים, שכן הם משמשים למטרות אחרות מלבד תנועת כלי הרכב הנעים בטבורם. >>>

 

קישורים

הרחובות של ג'יין

בלוג עירוני בהשראת ג'יין ג'ייקובס >>>

מבט מהמרפסת ברחוב הדסון 555

"ג'יין ג'ייקובס - הכוהנת הגדולה של העירוניות, עיתונאית ואקטיוויסטית אורבנית - מתה ביום שלישי בשבוע שעבר בעיר מגוריה טורונטו שבקנדה, זמן קצר לפני יום הולדתה ה-90, שאותו היתה אמורה לציין ב-4 במאי. ג'ייקובס השמיעה קול יוצא דופן בתחום תכנון הערים, קול אישי, ביקורתי ונשי, בתחום שהיה אז ממסדי וגברי-בלעדי."
אסתר זנדברג על ג'יין ג'ייקובס, הארץ, גלריה >>>

דף הבית של ג'יין ג'ייקובס

לא נס ליחו

"'מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות' הוא ספר מעולה, שלמרות שעברו יותר מ-40 שנה מאז פורסם, עדיין לא נס ליחו... את רוב הקריאה בספר ליוותה תחושה של הארת עיניים. שאלות רבות של תכנון עירוני שהטרידו והעסיקו אותו קיבלו לפתע פרשנות והסבר. הרבה סוגיות שקולטים 'מן האוויר' - בהגשות, בדיונים או בעיתונות והן אף פעם לא מבוארות ומפורשות די צרכן (לפחות עבורי) קיבלו לפתע הסבר ופרשנות - מן הסתם כי 'האוויר' קלט את הרעיונות האלה מספריה של ג'יין ג'ייקובס."
ערן טמיר טאוויל על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". ערסיטקטורה, רשימות >>>

הספר הכי חשוב בתחום תכנון הערים תורגם לעברית

"אני רוצה לחזור על מה שכתוב בכותרת: זה הספר הכי חשוב שנכתב אי-פעם בנושא תכנון ערים. הספר נכתב ב-1961 והיווה פריצת דרך בביקורת התכנון העירוני בקריאה של ג’ייקובס להפסיק את הרס הערים ולהחזיר את המרחב לאנשים. [...] לפני הכל אני רוצה לציין שהספר מיועד לקהל הרחב ולא רק לאנשי תכנון ואורבניסטים. הספר כתוב בשפה פשוטה ונהירה וברור לכל מי שמסוגל לקרוא. מי שרוצה להבין כיצד ערים פועלות, מדוע שכונה אחת מצליחה ואחרת לא, מדוע אזורים מסויימים חשופים לפשיעה יותר מאחרים ולמה צפיפות עירונית זה טוב כדאי שיקרא את הספר הזה."
יואב לרמן על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן חייהן של ערים אמריקאיות גדולות", עוד בלוג תל אביבי >>>

בשבחי הצפיפות

"ג'ייקובס מבכה את הפרווריות השמרנית שהתעצמה בארה"ב, מתנגדת להשקעות ממשלתיות בשיכון וטוענת שתכנון נוגד את טבעה של העיר. מעניין לבחון את דבריה בהקשר הישראלי" תמר ברגר על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הארץ, ספרים >>>

מותן וחייהן של הערים האמריקאיות הגדולות עם יואב לרמן

ב-1961 ג'יין ג'ייקובס כתבה על המשבר שבו היו שרויות הערים האמריקאיות הגדולות. חלק מהרעיונות שלה, אומר יואב לרמן, כבר מקובלים היום בשיח התכנוני; אבל בפועל החשיבה התכנונית תקועה עם הרבה מהרעיונות שהביאו לנו את השיכונים של שנות ה-50 וה-60.

"אני מקווה שמה שג'יין ג'ייקובס כתבה לא יישאר רק בדיבורים; למרות שעברו 50 שנה, משבר העירוניות ומשבר הנדלן העירוני שאנחנו מרגישים אותו התעצם, לא רק בתל-אביב, הוא התעצם בכדור הארץ."

מה צריך כדי לבנות עיר "טובה"? מה לא עבד בברזיליה, בשיכון Pruitt-Igoe בסנט לואיס? מה בין אשדוד וערד לתל-אביב? מה רק ברעיון של פינוי-בינוי, ואיזה כלים אחרים יש להתחדשות עירונית?

כל זאת (ועוד!) בראיון עם יואב לרמן, כותב "עוד בלוג תל-אביבי", חבר הועד המנהל של עמותת "מרחב" לעירוניות מתחדשת בישראל, ועורך הבלוג שלה, "הרחובות שלנו". רדיו הכוורת >>>

בין גריניץ' וילג' לנוה צדק

"ספרה של ג'ייקובס נכתב ב-1961 ונחשב עד היום לחיבור המשפיע ביותר בתכנון הערים במחצית השנייה של המאה ה-20. זאת, אף שלמחברת לא היתה השכלה רשמית בתחום. הספר הוא שיר הלל לעיר הישנה והטובה וכתב אישום נוקב נגד תכנון הערים המודרני." אסתר זנדברג על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הארץ, גלריה >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/books/1204104200