בית

בבל , , 8/12/2023

                           

 

זלי גורביץ' חשבונו של קהלת
Kohelet Front Cover

נער מפריח בועות / אדוארד מאנה, 1867, מוזיאון גולבנקיאן

 

© בבל ומשכל, 2008
דאנאקוד: 462-388
שם מקורי: Kohelet's Account
מס' עמודים: 270
מחיר קטלוגי: 88
סדר: אילנה לאסרי
עורך: דרור בורשטיין
עיצוב עטיפה: יובל סער

 

קוֹל דֹּדִים

מגילת שיר השירים היא מפלאי הלשון העברית. היא נכתבה לפני מאה דורות ויותר, והיא עדיין מדלגת על הדף ברעננות שלא נס ליחהּ. >>>

שיחה

מה העניין בשיחה? האם יש לה ערך בפני עצמה או שהיא אמצעי בלבד ליצירת שיתוף פעולה? האם אנחנו משוחחים כדי לגלות משמעות? כדי לזכות בהכרה? כדי לא להישאר לבד? האם רעיונות מוצאם בשיחה? האם תרבות, אמנות ומחשבה אינן אלא שיחות? השאלה נוגעת לכל תחום פעילות שכרוך בו >>>

 

הקדמה

"שיר השירים" הוא שם פשוט ומצטלצל, כמו ספר הספרים, מלך המלכים, קודש הקודשים. >>>

פתיחה

וַיהי האדם לנפש חיה.
תרגום אונקלוס: לרוח מְמַלְלָא

אני מדבר/ת
את/ה נוכח/ת
הוא/היא נסתר/ת

אני מוצא שמעשה השיחה הוא הפעילות המענגת ביותר בחיינו.
אם היה עלי עכשיו לבחור, הייתי מעדיף לאבד את ראייתי 
מאשר לוותר על כושר הדיבור והשמיעה. >>>

גם ככה וגם ככה

אם התגלגלְתָּ ימינה
תהיה יְמָנִי
אם התגלגלְתָּ שְׂמֹאלָה
תהיה שְׂמָאלִי >>>

 

בחשבונו של קהלת מציע זלי גורביץ' קריאה חדשה בספר קהלת המחיה את חוכמתו של קהלת ואת שירתו המופלאה, פותחת ופורשת את מילות המפתח המקוריות שלו - כמו "הבל", "עניין" ו"חשבון", ומגלה מחדש את קהלת כאיש קרוב שניתן גם היום לקרוא בו ולשוחח איתו על החיים.

בספר קהלת הפסוקים לעתים אינם קלים, אולם ככלל קהלת מדבר פשוט, פשוט עד כדי כך שהוא ממצה את תורתו במילה אחת - הבל. אלא שכדי להגיע לפשט של הבל יש לקרוא את הספר כולו ולהיטלטל איתו בין יתרון לחיסרון, בין סתירה לאיזןו, בין ייאוש לשמחה, בין שרירותיות לחוק.

רוח קהלת היא רוח האדם היחיד העושה את חשבון עולמו בתחושה מתמדת של סוף, שכחה והיעלמות. זהו ספר עתיק ומודרני כאחד, ניסויי וארכאי, של חכם מקומי וחכם כל הדורות, ויצירה חד פעמית של משורר שקשה לתאר את השפה העברית ואת תולדות השירה העברית בלעדיו.

זלי גורביץ' הוא משורר (בין ספריו - "הבל", "הא ודא" ו"יום יום") ופרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחרונה פורסם ספר המסות שלו "על המקום".

 

חשבונו של קהלת: פתיחה

הדמות המסתורית הזאת – קהלת – מי הוא היה? מתי חי? מה קרא? מה שמעו אוזניו? עם מי הוא התרועע? אין יודע. הידיעה עליו ועל נסיבות חיבורו של ספר קהלת נמוגה עם השנים ואבדה לעד. >>>

קהלת מלשון מה?

הבנת קהלת אינה תלויה בפרטים ביוגרפיים. הוא דמות מלאה, שלמה, מקורית, החיה בדמיונם של קוראים והוגים כבר כמאה דורות, גם בלי שנדע מי היה. >>>

 

לא הכל הבל

"קהלת מלמד אותך את היכולת לקבל הכל, לבלות אבל גם להחכים, לשתות ולהשתטות אבל גם לחיות חיים שלווים עם אשה. קהלת הוא לא פדגוגי, הוא יודע שהאדם לא מושלם. הוא לא אומר לך אל תרשע, אלא 'אל תרשע הרבה'. כלומר הכל זה עניין של מידה. אנחנו בני מזל שזכינו שספר כזה נכתב בעברית."
אלי אליהו בשיחה עם זלי גורביץ' על ספרו "חשבונו של קהלת". הארץ, גלריה >>>

הצד של קהלת

"לקהלת יש צד?
הוא בשמאל?
הוא בימין?"
שיר של זלי גורביץ', מתוך האתר חלל >>>

מה יתרון

"'מה יתרון', כאילו שאל: מה עדיף מצבו של האדם העמל מול ה'עמל' של השמש הבוערת?"
דרור בורשטיין ברשימה על קהלת (א',ג'). רשימות >>>

הבל הבלים

"חמש פעמים "הבל". למה? אולי כך: ההבלות מתייחסת גם לאמירת "הבל הבלים". כלומר, זו אמירה שבוחנת גם את עצמה וכוללת את עצמה בעצמה. "הכול הבל", כלומר, כמו רוצה לומר "גם לומר 'הבל הבלים' – זה בעצמו הבל"."
דרור בורשטיין ברשימה על קהלת (א',ב'). רשימות >>>

יש חדש תחת השמש

"היכן מקומו של הכותב? מהו החושך הזה שבצדו השני, החסום, הנסתר, של הדף? האין כבר ברור לנו כי היד הכותבת כאן נשלחת מעברם של "המתים שכבר מתו"?"

דרור בורשטיין על "תחת השמש", תערוכת התצריבים של משה גרשוני. >>>

ספר קהלת

ספר קהלת בכתיב מלא, מתוך אתר מכון ממרא >>>

ללכת לקצה כדי למצוא אמצע

"קהלת הוא ספר מודרני מאוד. ספר שאמור לעניין כל אחד בלי קשר לדת, לאתניות או למוצא. בדרך כלל אנחנו מתמקדים בבעיות 'הקטנות' - מה עשיתי עד היום עם חיי, האם אני אוהב עגבניות, למה הבוס שלי לא מרוצה ממני, מהו המוות ואיך מתמודדים איתו. רובנו לא עושים את החשבון האוניברסלי של האנושות, השאלות ה'גדולות' לא מטרידות אותנו. קהלת הוא החכם שמנסח עבורנו את החשבון הכללי, העקרוני."
זלי גורביץ' בראיון לעיתון מקור ראשון על ספרו "חשבונו של קהלת" >>>

הקראת ספר קהלת

ספר קהלת בהקראה מתוך אתר מכון ממרא >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית