בית

בבל , , 10/7/2020

                           

 

הארי מאת'יוס חיי בסי-איי-אי: הפתיחה

מתוך חיי בְסי-איי-אי


אשר לי, אני מצהיר באומץ-לב כי אין לי ספק שאילו הייתי צריך לכתוב משהו שיזכה בסמכות הגבוהה ביותר, הייתי רוצה לכותבו כך שכל אחד יוכל למצוא בדברַי הד לאמת שהוא מסוגל לתפוס. לא הייתי רוצה לבטא בצורה בהירה כל כך דעה אמיתית אחת עד שאדחה על הסף אחרות שאין בהן כזבים היכולים להזיק לי. איני רוצה, אלי, לטעון בחוצפה שאותו גבר לא זכה ביכולת הזאת ממך. כאשר כתב את המילים ההן הבין וידע את כל האמיתות שאנו יכולים למצוא בהן, ואת אלה שאיננו יכולים למצוא בהן, כמו גם את האמיתות שניתן למוצאן, אבל אנחנו לא הצלחנו עדיין לעשות זאת.
(אגוסטינוס, וידויים, ספר שנים-עשר[1])
שאלתי את פטריק אם יש משהו שימושי במיוחד שיוכל לספר לי "על הסי-איי-אי". "דבר ראשון, עליך לדעת שאיש מהאנשים הקשורים בסוכנות אינו קורא לה 'הסי-איי-אי', בהא הידיעה. זה פשוט 'סי-איי-אי'."
(עמוד 94)

את היותה בתו הלא החוקית של נצר למשפחת אורסיני לא ניתן היה להוכיח או להפריך; אבל העיניים הכהות והבורקות האלה, גון העור השחום הזה, הסגירו את הדם האיטלקי שבעורקיה.
פריז, 1971: בוקר אביבי בהיר ומעונן קלות, כמו רצועת גאזה טבולה בלבֶּן קריר; והנה היא מולי, חמושה בשיק פרובינציאלי, ברחוב בַּאק. בילינו לא מעט מזמננו בכפרים שכנים באלפּים דרומית לגרנובל. בעלה של אנדְרֶה היה עורך דין ועבד בשאמבֵּרי, שעתיים נסיעה משם: לעתים קרובות נשאר שם, במרחק בטוח, במשך כל שבוע העבודה.

מה היא עושה בפריז? לא, מה אני עושה כאן? בטח אין לזה קשר לספר האחרון שלי, אז לְמה כן?
עורב ניצב בצדודיתו על גג בצדו האחר של הרחוב, כנגד שמים לבנים. אז למה כן? היא חייכה בידענות. כשראתה שאני מחוויר: "הארי, זה לא משנה," אמרה, "בטח לא לי." נדתי בראשי מצד לצד: "פשוט תגיד את זה."
היא לקחה את זרועי. לגמרי במקרה, היא גילתה שאני סוכן סי-איי-אי. קולגה של בעלה שעבד בשביל הביון הנגדי הצרפתי ראה את שמי ברשימה של סוכנים אמריקאים.

ידעתי מה היא עומדת לומר, ולא רציתי לשמוע אותה אומרת את זה. בגיל 41 עדיין השתוקקתי להיחשב פתוח וטוב לב, להיראות שקוף להפליא (ונפלא בשקיפותי, ללא ספק). כאב לי שחושבים עלי שאני מרגל. לא בגלל שבאותה תקופה יצא למקצוע הזה שם רע, אלא מפני שזה פשוט לא היה נכון.

עברתי כבר משהו דומה בעבר. רבים בפריז "ידעו" שאני גֵיי, כי במשך שנים סעדתי כמה פעמים בשבוע עם החבר הכי הטוב שלי, והוא היה גיי; מש"ל. לא התנגדתי להומוסקסואליות, להפך; אבל איך אנשים יוכלו לראות אותי כמו שאני אם הם טועים טעות בסיסית כל כך?

מקור נוסף לאי-הבנה היה היותי בעל "אמצעים". יצאו לי מוניטין של איש עשיר מאוד, מה שלשמחתי לא היה נכון (היו גם אנשים שהצביעו על עושרי הבלתי-מוסבר כהוכחה לקשר עם סי-איי-אי, פשוט קשקוש גמור: אם הסוכנות היתה נותנת לי כסף, היא היתה מסדרת לי גם מקום עבודה). כשסבתי נפטרה ב-1952, היא הורישה לי שבעים וחמישה אלף דולר. במשך כמה שנים הניב הסכום הכנסה שהבטיחה למשפחתי קיום נוח. מאוחר יותר, כשהתחלתי לנגוס בכספי הקרן, היה לי מזל והצלחתי להתפרנס ממכירות ספרי. בשנות השישים המאוחרות עשיתי כסף טוב משני סרטים באיטליה, וזה עזר (ירשתי גם עשרים אלף דולר מסבי ב-1959, אבל השתמשתי בסכום כדי להוציא לאור כתב עת ספרותי ולהחזיר הלוואות שלקחתי לרכישת הבית באלפים ודירה בפריז). חייתי טוב, ומעולם לא בזבזתי יותר מעשרת אלפים בשנה על הוצאות שוטפות. זה לא מנע מרוב מכרי להיות בטוחים שאני מיליונר.
עכשיו נוספה לכל אלה גם תווית הסי-איי-אי, ובמושגים של דעת הקהל, זו היתה גרועה בהרבה. עד מהרה למדתי שכל ניסיונותי לטעון שאני לא איש סי-איי.-אי (או גיי, או עשיר מופלג) אינם אלא בזבוז זמן. מחאותי רק הזינו את ההשערות. זה היה טירוף מצדי לתת לזה להטריד אותי כל כך; ובכל זאת הייתי מוטרד.


הערות:
[1] תרגם: אביעד קליינברג. ספרי עליית הגג, 2001.
My Life in CIA

הארי מאת'יוס חיי בסי-איי-אי, 2

באותו בוקר ברחוב באק, אנדרה נתנה אישור רשמי למה שעד כה חשבתי שהוא בגדר שמועה בלבד. הפעם הראשונה שבה תויגתי כסוכן בפריז היתה ב-1967, בפתיחת תערוכה בגלריה בגדה השמאלית. סופר בשם מישל לוֹריוֹ התווכח איתי. הוא התרגז ופתאום צעק: "כולם יודעים שאתה בסי-איי-אי. >>>

הארי מאת'יוס חיי בסי-איי-אי, 3

לוריו צץ שוב מאוחר יותר בקריירת הסי-איי-אי שלי, במהלך מה שכונה ה"מאורעות" של מאי 1968. בתחילת החודש התקשרה אלי ניקי, אשתי לשעבר, לניו יורק. היא אמרה שפריז נמצאת על סף מלחמת אזרחים. >>>

 

הפרדס (אני זוכר את ז'ורז' פרק) II

קטעים נוספים מהספר "הפרדס" >>>

הפרדס (אני זוכר את ז'ורז' פרק)

"אני זוכר ששאלתי את ז'ורז' פרק, שהיה בעברו חובב מושבע של אופניים, למה זה כל כך קל לשמור על המהירות כשאתה נמצא "בתוך הגלגל" של רוכב אחר. האם יש לכך הסבר מכני או פסיכולוגי, או אולי שילוב של שניהם? הוא ענה שאין מה להסביר – או שמבינים את זה או שלא. >>>

 

יואל כהן המתריע מדימונה

ב-26 באפריל 1986 הותכה ליבת הכור הגרעיני של צ'רנוביל שבברית המועצות לשעבר, וגרמה לתאונה הגרעינית והסביבתית החמורה ביותר בהיסטוריה של המאה העשרים. כמה חודשים אחר כך, ב-5 באוקטובר 1986 פרסם הסאנדיי טיימס הלונדוני כתבה על תוכנית החימוש הגרעיני של ישראל. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית