בית

בבל , , 9/8/2022

                           

 

עתיק רחימי אבן הסבלנות
Atiq Rahimi

אישה בקאבול, 2006 / פארזנה וואהידי, Getty Images / AFP

 

© בבל ומשכל, 2009
דאנאקוד: 462-395
שם מקורי: Syngué Sabour
מס' עמודים: 148
מחיר קטלוגי: 88
תרגום מצרפתית: עמית רוטברד
סדר: אילנה לאסרי
הספרייה של בבל - עורך הסדרה: שרון רוטברד
עיצוב עטיפה: יובל סער

 

עפר ואפר

גשר, נהר חרב בנוף שומם, ביתן של שומר מדוכדך, דרך נעלמת באופק, בעל חנות שתוהה על העולם, זקן אחד, ילד קטן אחד. המתנה.
דבר אינו זז או כמעט אינו זז.
זוהי אפגניסטן בתקופת המלחמה נגד ברית המועצות. >>>

 

עפר ואפר, ההתחלה

"אני רעב." אתה מוציא תפוח מצרור גוֹלֶה סִיבּ אדום, ומתכוון לנקות אותו בכנף הכותונת המאובקת שלך. התפוח מתלכלך יותר. אתה מחזיר אותו אל הצרור ומוציא תפוח אחר, נקי יותר, ונותן אותו ליאסין נכדך היושב לידך, ראשו שעון על זרועך העייפה. >>>

 

אי שם באפגניסטן או במקום אחר.
החדר קטן, מלבני, חף מכל קישוט. על מזרון אדום כמו צבע הרצפה שרוע גבר פצוע. כבר שלושה שבועות הוא מחוסר הכרה. אשתו סועדת אותו. בחוץ מלחמה. האישה לא יודעת אם הגבר שלה שומע אותה, אך סוף סוף, לראשונה בחייה, היא מדברת אליו.

 

אבן הסבלנות: הפתיחה

החדר קטן. מלבני. הוא מחניק למרות קירותיו הבהירים, התכולים, ושני וילונותיו המעוטרים בציפורים נודדות הקופאות במעופן בשמים צהובים וכחולים. הווילונות מחוררים פה ושם, וזה מאפשר לקרני השמש לחדור פנימה, עד שהן נעצרות על הפסים הדהויים של שטיח קילים. >>>

 

הלב והאבן

"הניסיון לניקיון, ללשון תיאורית חפה מכל שייר "רגשי", מתגבש במהרה והופך לטון מיופייף מאוד, רגשני(...)הנקודות הרבות במשפטים של עתיק רחימי מתגודדות, מתקבצות יחד והופכות לסימן קריאה מהבהב, מסנוור; אבל גם קלוש מאוד, חסר כל ממשות."
נעמה צאל על ספרו של עתיק רחימי "אבן הסבלנות", הארץ ספרים >>>

"אבן הסבלנות" - עכשיו הסרט

הטריילר של "אבן הסבלנות", סרטו החדש של הסופר והבמאי האפגני עתיק רחימי שנעשה על פי ספרו, זוכה פרס גונקור לשנת 2008 >>>

שמונה סיפרייא

"סגנונו של רחימי הוא איטי, תקצירי במידת מה, מדויק, לפעמים מדויק מדי, אבל כדאי להיות אבנים של סבלנות לקראת סופו; הסוף הוא כמו סלע בפרצוף. תוך כדי קריאה חשים שמשהו דרמטי הולך לקרות שם, רק לא ברור מה בדיוק, כל האופציות פתוחות, ועדיין, כשהספר נחתם - קשה להתמודד עם הטלטלה. רחימי, בעקבות ספר זה, עלול לסלול את דרכו להיות סלמן רושדי הבא."
עמיחי שלו על ספרו של עתיק רחימי "אבן הסבלנות", YNET >>>

חיילות וחיות אחרות

"ההקבלה שנעשית בספרה של ל. ענת 'חיילת אחת' (הוצאת בבל) בין שירות הנשים בצה"ל לבין היחס לחיות המשק, למרות שהיא מוצנעת ורק מרומזת, אינה קלה לעיכול. גיבורת הספר, אפרת שקד, נכנסה בבוקר אחד של יולי שנת 1988 לבסיס קליטה ומיון תל השומר במטרה להפוך לקצינה ולתרום למולדת אבל מצאה את עצמה מתגלגלת ממחנה הזוי למחנה תמוה, מתפקיד אידיוטי לתפקיד מיותר. הספר מתאר את האנטומיה של אפליית נשים בצה"ל לצד הדרך שעושה הגיבורה מצמחונות לטבעונות דרך הפסקת אכילת ביצים ובהמשך הימנעות מחלב ומוצריו. את שתי האוכלוסיות המקופחות (חיילות וחיות המשק) מתארת המחברת לפרטי פרטים דרך עיניה השלומיאליות־ביקורתיות של הגיבורה ויוצרת רומן חריף בסגנון "החייל האמיץ שוויק" על הממסד בכלל ועל העדריוּת בפרט. הספר ראה אור בשנת 2011 אבל לא היתה אליו התייחסות מלבד ביקורת אחת קטלנית במיוחד. אצלי הוא שקע בתחתית הערימה עד שלפני כחודש התחלתי לקרוא ולא יכולתי להפסיק לצחוק ולקרוא, לצחוק ולקרוא. החיילת אפרת, כמו החייל האמיץ שוויק, משתדלת לא להגיד לא, מתאמצת לא להתחמק, עושה כמיטב יכולתה כדי לשרוד ואפילו לרַצות את מעניה ולהצטיין. הנשק היחיד שלה הוא נקודת מבט שונה. היא מוכנה תמיד להגדיר את עצמה כבעייתית, כבלתי כשירה, כצרה צרורה, אבל לקוראים, לפחות לאלה שמוכנים ללכת אתה, היא מתגלה כשורדת מצטיינת. ברובד הרציני שלו בוחן הספר הזה את הסכנה שיש באידיאולוגיה של אטימות, פטרונות, התנשאות וקיפוח של האחרים, בעלי חיים או בני אדם שאינם חברים שווי זכויות. למי שמוכנים להתמודד עם תכנים קשים לעיכול, מזמן ספרה של ל. ענת, למרות הנימה הדידקטית שלעתים מתגנבת אליו, חוויית קריאה מהנה, מבדרת, ובנוסף גם תובנות מעוררות מחשבה על הממשק בין השקפת עולם חתרנית בתחום מסוים לבין הכשירות להמשיך לציית בתחומים אחרים."

רחל טלשיר על ספרה של ל. ענת "חיילת אחת" ועל ספרים, אתרים ועוד המלצות טבעוניות שאפשר ללמוד מהן על אכילה בריאה לקראת החגים, גלריה הארץ >>>

לא רודף עפיפונים

"הוא ברח מאפגניסטאן, אבל לא מצליח להתנתק ממנה גם אחרי 20 שנה. בספרו החדש "אבן הסבלנות", הרואה אור בעברית, כותב עתיק רחימי על מולדתו מנקודת מבט מפתיעה."
מיה סלע בשיחה עם עתיק רחימי על ספרו "אבן הסבלנות". הארץ, גלריה >>>

 

עתיק רחימי זכה בפרס גונקור לשנת 2008

הסופר האפגני-צרפתי עתיק רחימי זכה בפרס גונקור לשנת 2008 עבור ספרו האחרון Singué Sabour (אבן הסבלנות). >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית