בית

בבל , , 21/9/2019

                           

 

גילברט קית' צ'סטרטון האיש שהיה יום חמישי: חלום בלהות
 Jenny Downing / In the Shadows, 2009

In the shadows / cc Jenny Downing, 2009

 

© 1908
© בבל ומשכל, 2009
דאנאקוד: 462-375
שם מקורי: The Man Who Was Thursday, A Nightmare
מס' עמודים: 239
מחיר קטלוגי: 88
סדר: יובל בן מרדכי
עריכת תרגום: רוני מאירשטיין
הספר רואה אור בסיוע: המפעל לתרגום ספרי מופת, מרכז ההדרכה לספריות בישראל
הספרייה של בבל - עורך הסדרה: שרון רוטברד
תרגום מאנגלית: משה דור
עיצוב עטיפה: יובל סער

 

מה יותר פואטי, רכבת המגיעה ליעדה או רכבת המחמיצה אותו? הסדר או הכאוס? החוק או הפשע? הבריאות או המחלה? בעיני גבריאל סיים התשובה ברורה. סיים, משורר שנעשה לבלש פילוסופי, יוצא לדו-קרב מילולי עם משורר אחר אך עד מהרה מוצא את עצמו בנבכי מזימה בעלת אופי אינטלקטואלי צרוף המאיימת על עצם קיומה של הציוויליזציה.
במרדף האפל, הסהרורי ורב התהפוכות שהוא מנהל בעקבות צלליה הארוכים של האנרכיה, מתוודע סיים אל המועצה האנרכיסטית המרכזית, שחבריה הנקראים בשמות ימי השבוע נשבעו להשמיד את העולם, ואל יום ראשון, נשיא המועצה האנרכיסטית המרכזית, שאחדים מחסידיו מכנים אותו יום ראשון העקוב מדם.

ספק סאטירה פוליטית, ספק רומן פילוסופי, ספק מותחן מטאפיזי, האיש שהיה יום חמישי הוא יצירתו הידועה והאהובה ביותר של גילברט קית' צ'סטרטון, ונחשב אחד הרומנים האנגליים הקלאסיים של תחילת המאה העשרים. הספר ראה אור במהדורות רבות ועובד לתסכית רדיו בידי אורסון וולס.

 

שני המשוררים של ספרון פארק

פרוור ספרון פארק בלונדון השתרע בצד העיר הפונה לשקיעה והיה אדום וחסר צורה כענן של שקיעה. כל כולו נִבְנָה מלבנים בעלות צבע עז; קו הרקיע שלו היה הזוי, ואפילו תכנונו הקרקעי היה פרוע. >>>

 

אמנות היא מהומה

"שרירותו של העיקרון הצורני, של השכל הישר - שהממסד באוטופיה הצ'סטרטונית אמור להתגשם בדמותו - זוכה לאישושים, אבל התשובה שמושגת באמצעותו אינה מוחלטת. תלאותיו ומאבקו של גבריאל להיות אדם בעולם רדוף פלצות הם הסיפור, ומסקנתו היא חלק ממנו, לא תכליתו. ובהיותה כזאת, היא מאפשרת לרומן של צ'סטרטון להיות מה שספרות גדולה יכולה להיות - פתח למחשבה, הזדמנות להיכרות קרובה עם הוויה שאיננו שואלים על צדקתה, אלא, על אף הטרדה והמצוקה שהיא מעירה בנו, מבקשים לשהות במחיצתה עוד כמה רגעים."
שמעון אדף על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", הארץ ספרים >>>

כשהמחבר מתגבר על ההוגה

"איני יודע מה היה יחסו של צ'סטרטון לאמנות הקולנוע, אבל 'האיש שהיה יום חמישי' נכתב כאילו נועד שיסריטו אותו. הספר הוא אביה הקדמון והמוצלח של סדרת ג'יימס בונד – הספרים והסרטים. יש בו את כל המרכיבים הנדרשים ליצירת סרט בונד – גיבור שרמנטי וחד שכל החודר למעוז האויב, גאון מרושע שכל שאיפתו היא הרס העולם, שלל כלי נשק, מרדפים רגליים ורכובים – ברכבת, כדור פורח ופיל, ואפילו בחורה יפהפיה, שתפקידה היחיד הוא הוספת צבע (אדמוני) לסיפור."
מוטי פוגל על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", עכבר העיר ובלוג קונונסנס >>>

להיות יום חמישי או לא להיות

"הכישרון הבולט ביותר של צ'סטרטון הוא היכולת להחשיב באותה מידה גם את הדברים שאינם, אבל היו יכולים להיות."
אירי ריקין על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", NRG >>>

משה דור, מחשובי המשוררים בדור הקמת המדינה, מת בגיל 83

משה דור, מחשובי המשוררים בדור הקמת המדינה, מת בגיל 83
דור היה מחברי קבוצת המשוררים "לקראת", היה חבר במערכות העיתונים "למרחב" ו"מעריב" וכתב את השירים "ערב של שושנים" ו"תפוח חינני". בהמשך פרסם ספרי שירה וביקורות ותרגם יצירות, בין השאר את הרומן של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי" שראה אור בספרייה של בבל ב- 2009 >>>

עורפו של העולם

"כל הסיבות שקולות האחת לרעותה אצל צ'סטרטון, שעומד על הלוגיקה שבפרדוקסים. "האיש שהיה יום חמישי" נע בין הפחד שמא כל נס יכול להתחולל ובין הפחד שמא שום נס אינו יכול להתחולל."
פאר פרידמן על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", טיים אאוט >>>

 

קלי לינק דברים מוזרים קורים

דברים מוזרים קורים בסיפוריה של קלי לינק: איש מת שולח מכתבים לאשתו, חייזריות בלונדיניות פולשות למנהטן, זוג בירח דבש משתתף בתחרות יופי אפוקלפיטית, בלשית צעירה ניזונה מחלומות.

קלי לינק מתמרנת בין ריאליזם ופנטזיה, בשטח ההפקר שבין אליס מונרו וג'יי קיי רולינג. >>>

ז'אן-פרנסואה וילאר זה תמיד האחרים שמתים

פריס ערב בחירות. צלם העיתונות ויקטור בלנוויל, שהוא (שילוב של מרלו ודני האדום), מגלה גופת אישה בתוך ויטרינה. העלילה לוקחת אותו למסע בין יצירותיו האניגמטיות של מרסל דושאן, מההאנגאובר של מהפכת הסטודנטים, לפריס ההזויה של הסוריאליסטים. >>>

שירה אבן פיצה-פיצוץ

הסקס היה פיצוץ. >>>

שירה אבן על יחסי מין אחרי פיגועי תופת

אחרי כל פיגוע קשה, ליאת ואני היינו ניצבים בפני בעיה קורעת לב. לשכב או לא לשכב? >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית