בית

בבל , , 8/7/2020

                           

 

הילרי מנטל וולף הול
Mantel Wolf hall 1.jpg

דיוקן קתרינה מארגון בגיל 40 / לוקס הורנבולט, המאה ה-16

 

© Hilary Mantel 2009, published with arrangement with A.M. Health & Co. London
© בבל ומשכל, 2010
דאנאקוד: 462-417
שם מקורי: Wol Hall
מס' עמודים: 642
מחיר קטלוגי: 98
הספרייה של בבל - עורך הסדרה: שרון רוטברד
עריכת תרגום: אירית מילר
תרגום מאנגלית: שרון פרמניגר
סדר ועטיפה: Unknown contrib "1292748164"

 

הביאו את הגופות

‫ימיהם של האבירים חלפו. בקרוב יצמח טחב בזירת הרמחים. עתה הגיעו ימיהם של המלווים בריבית, ימיהם של מנַכסֵי ספינות אויב ברישיון המלך; בנקאי יושב עם בנקאי, ומלכים הם הנערים שמשרתים אותם. >>>

 

אנגליה בתחילת המאה השש-עשרה עומדת על סף אסון. אם המלך ימות בלי יורש זכר, תיקרע הממלכה לגזרים במלחמת אחים. לפיכך, מבקש הנרי השמיני לבטל את נישואיו לקתרינה מאראגון ולהתחתן עם אן בולין למרות התנגדות האפיפיור והתנגדותם של רוב שליטי אירופה. הניסיון להשיג למלך את החירות המבוקשת ממיט חורבן על הקרדינל וולזי, יועצו הבכיר של המלך, ונפילתו מותירה חלל שלטוני.
לתוך המבוי הסתום הזה נכנס תומס קרומוול – בנו של נפח אלים, שנהפך לעורך דין, בריון שופע קסם, פוליטיקאי גאוני שהתקשח בגלל האובדן הקשה שספג בחייו האישיים.
אך המלך הפכפך: לרגע הוא נדיב ורגיש, ולרגע הוא אנוכי ורצחני. קרומוול מסייע לו לשבור את מתנגדיו ולהשיג את מבוקשו, אבל מה יהיה מחיר הניצחון הזה?

הרומן "וולף הול" זכה בפרס בוקר לשנת 2009, בפרס המבקרים האמריקאים לשנת 2010 ובפרס על שם וולטר סקוט לשנת 2010.

מותחן עוצר נשימה, חכם, סקסי, פוליטי (ג'ואן פרנק, סן פרנציסקו כרוניקל)

"וולף הול הוא הישג מרעיש. רומן היסטורי מבריק שמתמקד בעלייתה לשלטון של דמות שלכאורה לא אמורה בכלל לעורר סימפטיה" (סטיבן גרינבלט, ניו יורק רוויו אוף בוקס)

"נשאבתי לספר מההתחלה וקראתי אותו כמעט ללא הפסקה. כשנאלצתי להניח אותו מידי, הצטערתי שהסיפור נגמר. אני עדיין מצטערת על כך." (ונורה בנט, טיימס)

"מנטל גורמת לנו לחשוב שוב על מה שחשבנו שכבר ידענו. 'מאחורי כל סיפור יש עוד סיפור' היא אומרת לנו והספר החזק והמעודן הזה מדגים זאת היטב. יש אמת היסטורית, ויש אמת דמיונית. הילרי מנטל, בספרה הטוב ביותר, מכבדת את שתיהן." (אן קריסהולם, ספקטייטור)

"מבריק. מנטל המציאה מחדש את עצם האפשרות של רומן היסטורי." (איבנינג סטנדרד)

 

אל מעבר לתעלה: פאטני, 1500

"קדימה, תקום."
מוכה, המום, שותק, הוא נפל. נחבט למלוא אורכו באבני החצר. ראשו מופנה הצדה, עיניו מופנות אל השער, כאילו מישהו עשוי לבוא לעזרתו. חבטה אחת, במקום הנכון, תוכל להרוג אותו עכשיו. >>>

 

"אנשים שחיים בביטחון לא מבינים את ישראל"

הסופרת הבריטית הילרי מנטל הקדישה את חייה לכתיבת רומנים תקופתיים ובהם דמויות היסטוריות שהשיגו כוח בלי שנולדו איתו. אחרי שזכתה בפרס מאן-בוקר פעמיים, הספרים שלה כבשו לא רק את בריטניה אלא גם את העולם. ובנוגע לקולות על חרמות תרבותיים בארצה כלפי ישראל, היא אומרת: "המערב לא מבין את התפוצה הרחבה של האנטישמיות בעולם".
עמיחי שלו מראיין את הילרי מנטל מחברת הספרים "וולף הול" ו"הביאו את הגופות", YNET >>>

וולף הול. הילרי מנטל

"שש מאות וחמישים עמודים על הנרי השמיני נשותיו וחצרו. כבר מן ההתחלה נראה שהספר עומד להיות מבדר ומשעשע. עובדות החיים. תיאורי הזמן הפוליטיקה, הכל מתואר בעט קלה. לכאורה כמעט רומן רומנטי, אך מתחת לפשטות מסתתרת רצינות רבה."
דן לחמן, קראתי ראיתי, בננות >>>

איך הופכים ספר בן כמעט 650 עמוד לקצר מדי ?

"מנטל לקחה על עצמה משימה נכבדה, תיאור כרוניקה של היסטוריה ידועה מראש, תקופה מרתקת מדברי ימי אנגליה, אבל כזו שכבר נכתב עליה רבות, רומנים, שירים, מחזות, שלא לדבר על עיבודים קולנועיים למכביר. ואם לא די בכך היא בוחרת לעצמה גיבור שעל פני השטח נראה אפרורי למדי. מנטל בוחרת לספר את סיפורה של התקופה, דרך סיפורו של תומס קרומוול ורובו של הספר מתאר בסה"כ כעשור, מתקופת שלטונו של הנרי השמיני. אבל דרך הפריזמה הזאת הצרה לכאורה, היא מצליחה לטוות יריעה רחבה מורכבת ומעמיקה, רומן היסטורי מרשים ואינטליגנטי המתאר בדקדקנות הן את חצר המלוכה, הפאר המלכותי, האינטריגות הכנסייתיות והן את הרחובות הצפופים והמטונפים, המסבאות הדביקות וחיי המשפחה של האנשים הפשוטים."
שמואל הדס על ספרה של הילרי מנטל "וולף הול", אימגו >>>

נאום המלך

" 'וולף הול' הוא רומן היסטורי מהמעולים שנכתבו בשנים האחרונות...הספר כתוב בצורה מרתקת. הסיפור נסמך על עובדות היסטוריות, והקורא נסחף לעומקו ממש כאילו היה זה ספר מתח לכל דבר ועניין. תרגומה של שרון פרמינגר הוא מהטובים שנתקלתי בהם: רהוט, קולח מתובל במידה ומעניק לקורא תחושה של מעורבות כמעט אינטימית בחיי חצר המלוכה ובנבכי התככים המלווים כל יום ויום."
עמליה תמיר על ספרה של הילרי מנטל "וולף הול", NRG >>>

מקור המקורב למלך

"הילרי מנטל טווה בספרה 'וולף הול' תפאורה של תקופה, של ארץ, של עיר, של חצר מלוכה ושל חיים אזרחיים, ומאירה מתוכה דמות אחת פיקחית ומורכבת."
יעל נעמני על ספרה של הילרי מנטל "וולף הול", הארץ ספרים >>>

"החלום שלי הוא להיות איפה שההיסטוריה מתרחשת"

הילרי מנטל, שספרה "וולף הול" שיצא באחרונה בעברית זכה בפרס המאן-בוקר היוקרתי, מספרת בראיון לבועז כהן ב"גלובס" כיצד נולד ספרה האחרון, ומה מקסים ומחריד אותה בו-זמנית ביכולת לרדת לעומקו של הרוע האנושי. >>>

סיפורו של האיש משום מקום שהפך יועצו של הנרי השמיני

"מנטל שופכת אור חדש על דמותו של תומס קרומוול, ומסבירה מדוע היתה צריכה לחכות 30 שנה כדי שתוכל לכתוב על האיש שעלה לגדולה בחצרו של המלך הידוע לשמצה."
מיה סלע משוחחת עם הילרי מנטל על ספרה "וולף הול", הארץ גלריה >>>

100 הספרים הגדולים של המאה ה-21 : 16 שנים בלבד חלפו במילניום הנוכחי, אבל לנו זה נראה כמו זמן ראוי להתחיל בגיבוש הקנון הספרותי ולסמן את הספרים החשובים ביותר שפורסמו במהלכו. ממילא לא נהיה כאן בסופה של המאה כדי לראות אם ההיסטוריה עשתה מאיתנו צחוק

מיה סלע ויובל אביבי בחרו עבור אתר MAKO מאה ספרים שיצאו במאה העשרים ואחת. כמה מהם ראו אור אצלנו:
לימונוב / עמנואל קארר, בבל, 2011
זה אמת או בדיה? יש בכלל דמות כזו, לימונוב, שלחם וזיין ושתה והרביץ וכתב והנהיג? יש בכלל דמות כזו כמו קארר? למי אכפת בכלל. ז׳אנר הביוגרפיה נולד מחדש (לצד גוד נייט ג׳רזי, ע״ע) והעולם לעולם לא יהיה שוב אותו הדבר.
עץ עשן / דניס ג'ונסון, בבל, 2007
קרוב לוודאי שמעט מדי אמריקנים קראו את היצירה המסעירה הזו, שמצליחה למצק את מלחמת ויאטנם מעבר לטראומה, מעבר להיסטוריה, מעבר לתו התקן שהפכה להיות. ״הבן של ישו״ שלו אמנם נכתב לפני 2000, אבל וואו, אם אתם כבר בקטע - קנו שניים במסגרת מבצעי פוסט-חוק-הספרים.
כישוף למתחילים / קלי לינק, בבל, 2005
בניגוד למד״ב, הפנטזיה התקשתה להחדיר מרגלים לתוך המעגל הסגור של ״ספרות רצינית״. לינק מצליחה לחלץ את הפנטזיה מקשקושי הז׳אנר על גמדים וגרזנים.
וולף הול / הילארי מנטל, בבל, 2009
ספרות זה דבר רציני. במקום כל המניירות המגניבות, מנטל עשתה תחקיר היסטורי מעמיק כמו פעם, והחייתה תקופה ככה שרצינו להיכנס ולהתיישב בשולחן האבירים לצד תומס קרומוול.
כניעה / מישל וולבק, בבל, 2015
ייתכן שהספר הטוב האחרון שכתב וולבק היה "החלקיקים האלמנטריים", וגם במאה ה-21 "כניעה" אינו הכי טוב שלו, אבל אנחנו לא מזלזלים בחוש לייצור שערוריות, אפילו אם הן קצת בזויות.
השטן בעיר הלבנה / אריק לארסון, בבל, 2003
בלית ברירה, אם מכופפים לנו את היד, כי לרוב היינו מעקמים את אפינו המתנשא מול השוואות כאלה - היינו אומרים שיש מתחרה ראוי ל״בדם קר״ של טרומן קפוטה.
נו לוגו / נעמי קליין, בבל, 2000
הכוהנת הגדולה של האנטי-גלובליזציה כתבה את ספר הקודש של הדת הזו. קצת אחר כך היא כתבה את ״דוקטרינת ההלם״ המופתי כדי להסביר למה רובנו עדיין מסרב להיטבל כמהפכנים.
כלכלה בגרוש / ברברה אנרייך, בבל, 2001
תחשבו מחדש על עוזרת הבית שלכם, הקופאית בסופר, השומר בקניון. המרחק ביניכם הרבה פחות גדול משאתם חושבים. >>>

 

ז'ורז' פרק עם רובר בובר סיפורים מאליס איילנד

"מה שאני, ז'ורז' פרק, באתי לחקור כאן
זה את הנדודים, את הפזורה, את הגלות,
אליס איילנד בשבילי הוא המקום של הגלות, כלומר
המקום של העדר המקום, הלא מקום,
השום מקום. >>>

מוקי צור, שרון רוטברד (עורכים) לא ביפו ולא בתל אביב

"כשאתה מאזין לשיחתם הצנועה על ימים ראשונים בצריפים 'מחוסרי הבטנה' כלומר בעלי הקירות הבלתי כפולים, על רוחות לא טובות שהילכו בין חרכי לוחים, ועל לחשי המוות בין פרדסים משופעי עלים ומזימות, על לילות ארוכים של הצטנפות בתוך המשפחה ברוכת הילדים, בעוד שעם אדוות >>>

חנה ארנדט בית המשפט

"'בית המשפט': מילים אלה הנשאגות מפי שמש בית המשפט במלוא גרונו מקפיצות אותנו על רגלינו בהכריזן על בואם של שלושת השופטים, שנכנסים אל אולם בית המשפט מכניסה צדדית, גלויי ראש, בגלימות שחורות, ותופסים את מקומם בשורת המושבים העליונה של הבמה המוגבהת. >>>

מתן קמינר היסטוריה עממית כאן ועכשיו – ראיון עם הווארד זין

ראיון מיוחד עם הווארד זין עם צאת המהדורה העברית של "היסטוריה עממית של ארצות הברית". הראיון נערך באמצעות דואר אלקטרוני בספטמבר ואוקטובר 2006. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית