בית

בבל , , 5/6/2020

                           

 

אסתר זנדברג ארץ עיר: רשימות מקומיות
eretz ir fcover.jpg

 

© בבל ומשכל, 2012
דאנאקוד: 462-425
שם מקורי: Land City, local essays
מס' עמודים: 256
מחיר קטלוגי: 98
סדר ועטיפה: Unknown contrib "1292748164"
תודה מיוחדת ל: עמוס שוקן, קובי אוז
ארכיטקטורות - עורך הסדרה: אור אלכסנדרוביץ'
עורך: אור אלכסנדרוביץ'

 

ישראל היא אחת הארצות המתוכננות ביותר בעולם, אבל הסביבה שבה חיים אזרחיה − המחוּטטת, המחוּפפת, המחוּצצת והמחוררת − לא מרמזת על פסגתן השמיימית של יומרות התכנון או של תירוצי המתכננים. אותה סביבה עומדת במרכזו של ספר זה, כפי שתיארה, הסבירה ופירשה אותה אסתר זנדברג במשך רבע מאה של כתיבה עיתונאית במקומון ״העיר״ ובעיתון ״הארץ״.
בשל נקודת המבט הייחודית שסיגלה לעצמה − לא–אדריכלית בין אדריכלים, לא–מתכננת בין מתכננים − והמשמעות הרחבה והמרחיבה שיצקה לתוך המושג ׳סביבה׳, זנדברג היא עיתונאית שלכתיבתה אין בארץ תקדימים, כמו גם ממשיכים נראים לעין. הסביבה של זנדברג היא, במישור המילולי ביותר, כל מה שנמצא שם מסביב, כל הדבר הזה שחיים בתוכו, בכל קנה מידה ובכל מקום.
הרשימות שכונסו כאן הן מסמך היסטורי ייחודי שמערטל את פניה של הארץ בישירות מפתיעה, אכזרית ומנחמת במידה שווה. הן מתארות כפועל יוצא גם את שרידיו של אותו מפעל בנייה ציוני, אידאליסטי, מדוּגם ובתולי לכאורה של אמצע המאה שעברה, בעודם נעלמים מאחורי אבק הדחפורים ואתרי הבנייה, מפנים מקום ל׳יש׳ חדש − ׳סביבה ישראלית׳ הפכפכה, מורכבת, חסרת מעצורים ומסוכסכת שממשיכה להדהים את המתבוננים בה, לא תמיד מהסיבות הנכונות.

 

אור אלכסנדרוביץ' הדבר הזה שחיים בתוכו

הסביבה הישראלית, כפי שתיארה, הסבירה ופירשה אותה אסתר זנדברג לאורך השנים, היא גיבורת הספר הזה. זוהי סביבה שתשתיתה כמעט תמיד מחושבת, מהונדסת ונשלטת, אך למשתמשים בה נדמה לא פעם שאינה אלא גזרת גורל מרפת ידיים, ממש כמו חום יולי-אוגוסט-ספטמבר. >>>

מסע אחרון מחדרה עד גדרה

החורף השנה היה שחון למדי, אבל ההדרנים שנתן לפני פסח הצילו את שמו הטוב. אפשר לסמוך על אינפוזיות הגשם האחרונות שיצילו כמה משטחי/חלקות של קחוונים, מקור החסידה ונוריות. מכל מקום, היום-מחר הם הרגע האחרון לצאת ולטייל במרחבי ישראל, אם זה הבילוי החביב עליכם. >>>

 

ללא פילטר

"ספרה של אסתר זנדברג מתייחס לתופעות הקשורות לבניין הארץ, שחונקות ומזייפות את חיינו כאן."
ציונה שמשי על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", הארץ ספרים >>>

סביבתה הקרובה

"זנדברג מתארת ומבקרת בדבקות ובנחרצות את הררי המפגעים והתחלואים של הסביבה הישראלית, תוך שהיא מסירה את המעטה האידיאולוגי האופף אותם וחושפת את קורבנותיהם: בני האדם החיים בסביבה הזאת, ולא פחות מכך - אלה שמודרים ממנה.
הרשימות המרתקות שכונסו בספר הן לפיכך נקודות ציון במסע מתמשך אל נופי ההוויה הישראלית - על יומרותיה, כיבושיה, מחדליה, היצר ההרסני הטבוע בה וגם כיעורה הניכר לעין."
אבנר שפירא ממליץ על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", הארץ ספרים >>>

רשימות מקומיות

"מעטים הכותבים, מחוץ לעמודי הפובליציסטיקה הפוליטית, שמבטאים בעקביות השקפת עולם מוצקה ומגובשת כל כך, ומוכנים להילחם עליה בישירות של בטון חשוף. לא פלא שזנדברג קנתה לעצמה אויבים רבים בקרב הממסד הפוליטי והאדריכלי, שהיו מעדיפים להרוס או לבנות בשקט, בלי שמישהו ישים לב. רק לפני כמה חודשים דווח שגורשה מסיור עיתונאים לכבוד פתיחת מבנה הבימה החדש. מעטים העיתונאים שזוכים ליחס כזה בישראל - מלבד אולי כתבי 'אל ג'זירה' - והדבר ייאמר כמובן לזכותה של זנדברג."
עפרי אילני על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", 7 לילות, אתר הספרייה >>>

ארץ עיר - השקה

ערב השקה לרגל צאת ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר, רשימות מקומיות".
יישאו דברים תמר ברגר, תמר זנדברג, חנוך מרמרי ושרון רוטברד.
יום ראשון, 6 במאי 2012, בשעה 20:00
בחנות הספרים "תולעת ספרים" (החדשה), ברח' מזא"ה 7, תל אביב >>>

 

שרון רוטברד יקירת העיר

"מי שלא עושה, לא טועה" - כך בדרך כלל נוהגים ביהירותם אנשי המעשה להצדיק בדיעבד את מעשיהם ואת טעויותיהם כאחד, כי "כשחוטבים עצים, עפים שבבים". >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית