בית

בבל , , 4/7/2020

                           

 

מרקוס רדיקר ספינת העבדים: היסטוריה אנושית
Cover_Rediker_8.4_front---web.jpg

"ברוקס", מהדורת פלימות' המקורית, נדפסה מחדש בבריסטול

 

© Marcus Rediker 2007
© בבל ומשכל, 2014
דאנאקוד: 462-426
שם מקורי: The Slave Ship: A Human History
מס' עמודים: 480
מחיר קטלוגי: 100
עריכת תרגום: יונתן דיין
עורך הסדרה: שרון רוטברד
תרגום מאנגלית: עפרה אביגד ויואב כ"ץ
הביא למערכת: גיל "ראסטה" בונשטיין
תודה מיוחדת ל: אדם רוטברד
סדר ועטיפה: סטודיו דרום , דוד בן הרא"ש

 

משך כארבע מאות שנים הובילו ספינות עבדים מיליוני אפריקאים חטופים אל העולם החדש שבצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי. רבות נכתב מאז על העבדות, על הסחר בעבדים ועל שיטת המטעים באמריקה, אך מעט מאוד היה ידוע על ספינות העבדים שהובילו את החטופים לעולמם החדש. מרקוס רדיקר, היסטוריון ימי עטור פרסים, חקר במשך שלושה עשורים יומני ספינות, רישומי נמלים וארכיונים ימיים במטרה לשפוך אור חדש על ספינת העבדים, כלי שיט מסוג חדש המשלב מסחר ומלחמה, כלי משחית במלוא מובן המילה.
בספרו משחזר רדיקר בפירוט ובדייקנות את החיים, המוות והאימים בספינת העבדים, אותו "צינוק צף", שילוב מוזר ורב עוצמה של מכונת מלחמה, בית כלא נייד ובית חרושת, שבו רבי חובלים, מלחים ואפריקאים שנחטפו לעבדות חיו שבועות ארוכים בצוותא בפחד מתמיד מפני טביעה, מגפות וכרישים.
רדיקר מאיר את הפינות האפלות ביותר של אותו "עולם עשוי עץ" אפוף טרגדיה, אכזריות ואימה ודולה את סיפוריהם האישיים של הנוסעים ושולחיהם ־ האפריקאי הצעיר שנחטף על ידי בני כפר שכן ונמכר לסוחרי העבדים, פרח הכמורה שהתפתה להצעה לעבוד על הספינה כמלח ורב החובל שהתענג על כך שיש לו "גיהינום פרטי" משלו.
סיפורה של ספינת העבדים הוא סיפור של טרגדיה וסבל, אך גם של התנגדות והישרדות עבור אלה שגילו עצמם בתור "האנשים השחורים". בדיאלקטיקה רבת עוצמה הולידה קהילת הייסורים הנוראים שעל סיפונה של ספינת העבדים את הקפיטליזם המודרני ואת מאבקי הגזעים והמעמדות המרכיבים את ההיסטוריה של זמננו, וכן את התרבויות המתריסות, העמידות ואוהבות החיים של האפריקאים–אמריקאים והפאן–אפריקאים.

הספר זכה בפרס ג'ורג' וושינגטון ובפרס מרל קורטי של ארגון ההיסטוריונים האמריקאים.

"דבר לא הכין אותי לחוויה הרגשית העמוקה של ספינת העבדים"
אליס ווקר, מחברת "הצבע ארגמן"

 

פתח דבר

כששכבה בקרקעית סירת הקאנו, בתוך מים מטונפים בגובה 8 או 10 סנטימטרים ואריג גס מכסה את גופה העייף מהמסע, הרגישה האישה בתנועות המשוט הקצביות של החותרים בני ממלכת בּוֹני, אבל לא הצליחה לראות לאן הם לוקחים אותה. >>>

 

שוֹאוֹת

"לדאבון לב, אין בכח כל הטקסטים שנכתבו על בעיית האלימות האנושית כדי למנוע את הישנות המקרים. עוד לא נמצאה הדרך לסכור את תאוות השררה האנושית (כסף, כח, שיעבוד הזולת). אין להניח כי משהו עתיד להשתנות מהותית, בקנה מידה נרחב, בקרוב או במרחק. כך אנו מפליגים ומִטלטלים בספינה אכזרית ויבשה אינה נראית באופק."
שועי רז על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", פֶּרֶא אדם חוֹשב >>>

"מעולם לא שמעתי על אנשים לבנים או אירופים, וגם לא על הים"

"הטרנספר הכפוי של העבדים השחורים עיצב במידה רבה שניים מהכוחות החשובים ביותר המניעים כיום את העולם: הקפיטליזם והגלובליזציה. ספרו של מרקוס רדיקר עוסק בהשפעתו המופלגת של הכסף על האדם, על מעשיו ועל ערכיו. זהו ספר עצוב מאוד, המזכיר לנו כמה שברירית היא תפישתו המוסרית של אדם."
יצהר ורדי על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים, היסטוריה אנושית", ארץ אחרת, יולי 2014 >>>

עבדים היינו

"כך או אחרת ילדינו (היהודים) פוגשים את המילה "עבדים" מאז יושבים ושומעים אותה, שנה אחר שנה, בסדר פסח. הם גם שרים אותה בגן הילדים. אלא שבתכנית הלימודים להיסטוריה בבית הספר המונחים 'עבד, עבדים, עבדות' נעלמו ואינם, כאילו יד נעלמה מכוונת או שמא חוסר תשומת לב החליטו כך. כיצד ניתן להסביר שאירוע מכונן של התרבות המערבית אשר נמשך כ- 400 שנה – מאז גילוי אמריקה - אינו זוכה להתייחסות כלשהי בספרי הלימוד?"
גדי ראונר על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", הוראת היסטוריה עתירת חשיבה / הבלוג של ד"ר גדי ראונר >>>

מתחת לסיפון

"ספרו של מרקוס רדיקר בוחן את העבדות האפריקנית במערב באמצעות כלי עזר עיקרי: הספינה. מחקרו מבהיר כיצד השתנה סדר עולמי בתוך כמה מאות שנים."
יונתן אמיר על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", ישראל היום >>>

ספינת העבדים, חיים של אחרים

"התרגשות גדולה: אנו שמחים ליידע אתכם כי את השידור שלפניכם הקדשנו לתרגומו לעברית של ספר יקר מפז ואשר נפלאתה איכותו וחשיבותו לחיינו. ראסטות יקרות, אחיות ופועלים! לפני שנים ספורות יצא לאור העולם מחקרו של ההיסטוריון מרקוס רדיקר ושמו "ספינת העבדים – היסטוריה אנושית". יתכן שיציאתו לאור של ספר זה – ובפרט תרגומו לשפת עבר – הינו מפנה היסטורי בעולם הספרות על אודות האימה ואפלת החיים של ימי העבדות. בספר מתאר רדיקר את ימי האימה ולילות הצלמוות שהיו נחלתם של העבדים מאפריקה בדרכם אל מכירתם לאדונים הקלגסים – האריסטוקרטיה והבורגנות המערבית. קצרה היריעה מלתאר את העדויות המזעזעות ומחדדות הבשר אשר הביא רדיקר לקורא בן זמננו. אנחנו דיברנו על הספר, שיצא לאור בהוצאת בבל, על התרגום הטוב ועל הספינות הארורות. כל זה עם האיש היקר והיחיד במינו שבזכותו יצא הספר בארצנו – גיל ראסטה בונשטיין. חבר. מורה. אחא. מבטיחים אנו גילויים מרעישים שאותם אינשאללה תסיימו בקריאתכם הבדודה.יחי המחקר! תחי אחדות הפועלים! הלאה העבדות!"
ערן סבג וגיל בונשטיין משוחחים על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים" בתכנית הרדיו "חיים של אחרים", גל"צ >>>

הבירוקרטיה של הרוע

"הספר הזה מטלטל, מהמם, מהפך קרביים. מול הגיהינום שמתאר רדיקר, מחווירה אפילו התופת של דאנטה. אבל עוצמתו טמונה במידה רבה דווקא בטון המאופק שלו. רדיקר לא מטיף, לא מתלהם. בטון ענייני הוא מביא עובדות, המון עובדות. ובניגוד להרבה חיבורים המבוססים על מחקרים אקדמאיים, הוא מצליח לא לייבש את העובדות הללו, אלא לתת להן איכויות ספרותיות של פרוזה. זה נשמע מוזר, אבל הספר קריא להפליא, אף שהוא מכיל תיאורים קשים מאוד לקריאה. כמעט 500 עמודים, והם נבלעים בקלות."
זהרה רון על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים, היסטוריה אנושית", שלושה ספרים לחג, גלובס >>>

הצעה לספר: ספינת העבדים

"מרקוס רדיקר משחזר בדקדקנות את מסעותיהם הימיים של כ-12 מיליון אפריקאים במה שנהוג היה לכנות "צינוקות צפים", בדרכם מהיבשת השחורה אל אירופה ואל ארצות הברית. באין עדים חיים, מדובר בעבודת נמלים בת עשרות שנים בהם תר אחר כל מסמך, כל רישום, כל ספר שנכתב וכל סיפור ששמעו צאצאי אותם אומללים. רדיקר משחזר את החיים הבלתי אפשריים על ספינות העבדים, את האכזריות הבלתי נתפסת, את הרגע שבו החלה אחת הטרגדיות האנושיות הגדולות שידעה האנושות."
טל גולדשטיין על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", מגפון >>>

לשוט אל תוך העבדות

""ספינת העבדים" שמתאר את הספינות שהובילו מיליוני אפריקנים לעבדות בארצות הברית, הוא ספר עיון חשוב והיסטורי. העובדות לעתים מייגעות וחוזרות על עצמן - אך המסר הטרגי מרפרר לכל חברה בכל תקופה."
עמיחי שלו על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", YNET תרבות ובידור >>>

המכניזם של ההגירה הכפויה הגדולה ביותר בהיסטוריה

"בושה. קרוב לעשר שנים אני מורה קורס שעוסק בעבדות בארצות הברית ובאופן המחפיר שהמשפט ה"נאור" הלבין את כל מעשי הפשע והעוול שאיפשרו אותה. אבל עד לקריאת "ספינת העבדים: היסטוריה אנושית" לא הקדשתי יותר מארבע דקות בשיעור הראשון לדון בדרך שבה שונעו האפריקאים ממולדתם ליבשת החדשה. לרוב הפטרתי משפט או שניים על האכזריות שהיתה כרוכה במסע, ועל כך שרבים מהם לא שרדו בשל התנאים הקשים בספינות או בשל אכזריות שוביהם. מיד אחר כך קפצנו לדון במצב החדש שנוצר בצפון אמריקה ובמשטר הדיכוי והניצול של העבדות. היו שנים שהסתפקתי ב"ספינות העבדים חצו את האוקיינוס האטלנטי ובדרך מתו לא מעט עבדים ..." ותו לא.

ואז בא מרקוס רדיקר, והבושה החלה להציף אותי ככל שהתקדמתי בקריאת ספרו המבריק. הבנתי איך גם אני, מאחר שלא חשבתי על הדרך הנוראה שעברו האפריקאים מרגע חטיפתם ועד שהושלכו על היבשת החדשה, התייחסתי אליהם כאל סוג של רכוש שמשונע ממקום למקום, בלי רגשות או מאוויים. היו פה והועברו לשם."
יובל אלבשן על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים, היסטוריה אנושית", הארץ ספרים >>>

"אנו עדיין סובלים מהשפעות קטסטרופליות של מערכת העבדות"

"לרגל יציאת ספרו 'ספינת העבדים', מספר ההיסטוריון פרופ' מרקוס רדיקר על תעשיית השינוע של אפריקאים לעבדות בארה"ב ועל האופן הישיר שבו השפיעה על הקפיטליזם העולמי כפי שאנו מכירים אותו כיום."
יניב מגל משוחח עם מרקוס רדיקר על ספרו "ספינת העבדים", גלובס >>>

פינת התרבות: "ספינת העבדים" של מרקוס רדיקר הוא הספר החשוב של השנה

"משך כארבע מאות שנים הובילו ספינות עבדים מיליוני אפריקאים חטופים אל העולם החדש שבצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי – אבל מה באמת אתם יודעים על התקופה החשוכה הזאת? פינת התרבות על הספר הכי טוב שתקראו השנה."
נועה הרשקוביץ על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", וואלה! >>>

ספינת העבדים מגלמת את סיפור העבדות כולו

"ההיסטוריון מרקוס רדיקר מתאר בספרו מציאות יומיומית מחרידה של עינויים, אונס ורציחות על הסיפון. רדיקר מספר בראיון ל"הארץ" על הקשר בין טרור לגזע, הוא מסביר מדוע הוא עצמו העדיף את חברתם של השחורים ובאילו מקרים מותר להשוות בין העבדות לשואה."
נירית בן ארי מראיינת את מרקוס רדיקר על ספרו "ספינת העבדים, היסטוריה אנושית", מוסף הארץ >>>

העבדות שלא היכרתם

"סיפורם של מיליוני האפריקאים שנחטפו ונשלחו כעבדים לאמריקה מעולם לא תואר בצורה כה כנה ואכזרית. עכשיו מקווה ההיסטוריון גיל בונשטיין, שפעל לתרגם לעברית את הספר 'ספינת העבדים', להוביל לשינוי גם ביחסנו לפליטים."
אורי שאלתיאל על ספרו של מרקוס רדיקר "ספינת העבדים", כלכליסט >>>

 

הילרי מנטל וולף הול

אנגליה בתחילת המאה השש-עשרה עומדת על סף אסון. אם המלך ימות בלי יורש זכר, תיקרע הממלכה לגזרים במלחמת אחים. לפיכך, מבקש הנרי השמיני לבטל את נישואיו לקתרינה מאראגון ולהתחתן עם אן בולין למרות התנגדות האפיפיור והתנגדותם של רוב שליטי אירופה. >>>

מוקי צור, שרון רוטברד (עורכים) לא ביפו ולא בתל אביב

"כשאתה מאזין לשיחתם הצנועה על ימים ראשונים בצריפים 'מחוסרי הבטנה' כלומר בעלי הקירות הבלתי כפולים, על רוחות לא טובות שהילכו בין חרכי לוחים, ועל לחשי המוות בין פרדסים משופעי עלים ומזימות, על לילות ארוכים של הצטנפות בתוך המשפחה ברוכת הילדים, בעוד שעם אדוות >>>

מיכאל פייגה העיר שאינה לבנה: תל אביב של מעלה ותל אביב של מטה

"שני הספרים הם היסטוריה חדשה, חתרנית, מאתגרת, ששואלת שאלות חדשות ומציעה דרכי ניתוח שלא היו קודם. הם מתבוננים על תל-אביב בדרך שבה מיעטו להתבונן בה עד כה, ובכך חשיבותם. האחד מתחיל במקום שהשני מסתיים (ולהיפך). >>>

אלן גינזברג קטע מעדותו של אלן גינזברג במשפט על "ארוחה עירומה"

ביולי 1966 קבע בית המשפט הגבוה של מסצ'וסטס שהספר "ארוחה עירומה" מאת וויליאם ס. בורוז אינו מגונה. בכך הוא שינה החלטה של בית המשפט המחוזי של בוסטון, והסיר את האיום של חרם ארצי על הספר. בין העדים במשפט היה המשורר אלן גינזברג, להלן קטע קצר מעדותו. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית