בית

בבל , הודפס ב, 12/12/2018

מירב נקר-סדי סמאדר
smadar-s1.jpg

ללא כותרת (2003) / ורד ניסים

סמאדר הוא סיפור התבגרותה של נערה צעירה שחייה וחיי משפחתה משתנים לבלי הכר בקיץ אחד, שבו עזבה את ביתה עם אמה ועברה להתגורר בבית סבה ודודה. כך מתחיל סיפור התבגרות מקומי ואוניברסלי גם יחד, על פגיעה, הכחשה, חברות וחציית גבולות. סמאדר, גיבורת הנובלה, מסתגרת בבית סבה המוכר-הזר ומסרבת לצאת ממנו, מפחדת "להוציא את הפרצוף שלה אפילו למדרגות של הבניין", ורק דאגתה לאמה וחיפושיה אחריה מצליחים להוציא אותה מכלאה, במסלול שהיא תימשך אליו שוב ושוב. על כל הקיץ הלוהט הזה ורב התהפוכות מרחפת ציפייה מורטת עצבים של סמאדר למכתב גורלי שאמור להגיע מן העולם החיצון, ולבשר לה לאיזה גוש היא שובצה בתיכון שאליו היא אמורה לעבור עם תחילת שנת הלימודים – גוש א' היוקרתי, גוש ב' או גוש ג', שבו היו שמים בטח את זמירה אמה. זהו ספרה השני של מירב נקר-סדי - לאחר אוקסנה שראה אור בהוצאת אחוזת בית וזכה בפרס ספיר לספר ביכורים - ובו מבשיל כשרונה של המחברת. בשפה חושנית וחסכונית מתארת נקר-סדי את האזורים האפורים של התבגרות מינית ונפשית בפריפריה בשנות ה-80 של המאה שעברה, על דמויותיהם ויחסיהם המורכבים.

פרטים, קרדיטים

© בבל ומשכל, 2017
דאנאקוד: 462-503
שם מקורי: Smadar
מס' עמודים: 150
מחיר קטלוגי: 88
סדר ועטיפה: מכונת קריאה - סטודיו דרום, מדלן כהן
בית

בבל , הודפס ב, 12/12/2018

סטודיו דרום, מדלן כהן
Studio Darom, Madlen Cohen

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1485265188


עורך: מכונת קריאה - סמי ברדוגו
בית

בבל , הודפס ב, 12/12/2018

סמי ברדוגו
סמי ברדוגו

Sami Berdugo
ישראל

סמי ברדוגו, נולד ב-1970 במזכרת בתיה, למד ספרות כללית והסטוריה באוניברסיטה העברית. חי בתל אביב. זוכה פרס הסיפור הקצר של "הארץ". הקובץ "ילדה שחורה" זוכה בפרס לספרי ביכורים 1999 משרד המדע, התרבות והספורט ושובץ בתכנית לימודי הספרות של משרד החינוך.

ספרים

ילדה שחורה

באחד-עשר הסיפורים שבקובץ, מעניק הסופר לגיבוריו קול אותנטי וחי ובו בזמן מרחף ומתבונן בעין מפוכחת ואירונית. המשפחה בסיפורים תמידחסרה, פגומה. הפריפריה חסרת -שם, לא מזוהה. הראייה החדה של הסופר, כמעט אכזרית במפוכחות שלה, מעצימה אנושיות וחמלה גדולה. >>>

 

דברים

שוק

כל יום שישי, בין ארבע לחמש אחר הצהריים, אני פותח לאמא שלי את החזייה. מרגע הפתיחה אני והיא נכנסים אל שבת המנוחה. בכל פעם שאני פותח לאמא שלי את החזייה אני יודע שאפשר להירגע. מרגע זה מפסיקים לעבוד, מפסיקים לנקות, מפסיקים לבשל ומקבלים את המלכה. >>>

 

קישורים

ברכות לזוכים בפרס היצירה לספרות ע"ש לוי אשכול לשנת תשס"ו

בין 14 הזוכים בפרס היצירה השנה שלושה סופרים שספריהם ראו אור בהוצאת בבל: דרור בורשטיין ("אבנר ברנר", "ערים תאומות"), סמי ברדוגו ("ילדה שחורה"), שמעון צימר ("אומללות ראויה לרומן").
מרב יודילוביץ' על פרס היצירה ע"ש לוי אשכול, YNET >>>

חיזו בטטה מאת סמי ברדוגו כמשל לזעקה החברתית

"הסיפור 'חיזו בטטה' מציג תמונות מחייה של משפחה בעיירת פיתוח ללא שם, משפחה חד הורית קשת יום. הסיפור מציג את דמות האם, שהיא ללא שם, ואת הבנים אדוארד (המספר) ואחיו שמעון. האם עובדת כעוזרת בית במרפאה של קופת חולים. המספר הוא נער בן שש עשרה ואחיו הצעיר בן שלוש עשרה. המשפחה מתוארת בסדרת תמונות קודרות עד הסוף המצמרר של הסיפור. היותו של היישוב ללא שם מעצימה את המשמעות האוניברסאלית של הסיפור."
בלפור חקק על סיפורו של סמי ברדוגו "חיזו בטטה" שהופיע בקובץ הסיפורים "ילדה שחורה". הסיפור נכלל בתוכנית הלימודים בספרות במסגרת הוראת הסיפור הקצר.
אתר e-mago >>>

חיזו בטטה / סמי ברדוגו - התבוסה של ישראל השנייה

"הסיפור 'חיזו בטטה' מאת סמי ברדוגו הוכנס לתוכנית הלימודים בספרות במסגרת הוראת הסיפור הקצר. משרד החינוך בעשותו כך נקט במדיניות של העדפה מתקנת לטובת יצירות בעלות אוריינטאציה מזרחית ושילב אותן בתוכנית החובה. מה שהיה בבחינת הזרה מקבל בשנים האחרונות אישור של הממסד. יש כאן הצהרה כמעט פומבית של הממסד כי יש לעשות תיקון לטובת היצירות שלא הקדישו להם מקום בתוכנית הלימודים הממלכתית לאורך שנים."
שושנה ויג על הסיפור "חיזו בטטה" מאת סמי ברדוגו, אתר e-mago >>>

ג'אוויה, יעני גבוהה ויפה

"פינות שלא הייתי בהן משגעות את ראשי, בגללן הנני מי שאני. יש נקודות מפגש בעברי שלא צמחו מתוכן אפשרויות אחרות, וכך אני רק מביט עליהן ושואל את עצמי שוב ושוב מה היה קורה אילו."
סמי ברדוגו על תמונה אחת מן האלבום המשפחתי. הארץ, מוסף יום הכיפורים >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/contribs/sami_berdugo

 

מתוך "סמאדר"

פרק ראשון

בבוקר, מתי שסמאדר פותחת את העיניים, זְמירה כבר הספיקה ללכת לעבודה. בגלל זה סמאדר נשארת במיטה, לא יוצאת ממנה מהר. היא עושה כאילו שהיא יושנת, אבל בלב שלה היא מתחילה עם החידון מי נמצא  בבית של בָּבָּא עכשיו. >>>

 

קישורים

"סמאדר": לא מתפתה להפוך את הגיבורה ליוצאת דופן

"דרכו של הספר לוותר על הפיתוי להביא את סמאדר למצב של פירוק והתאדות - ולחלופין, לעמדת ניצחון והתגברות חד־משמעיים, ממחישה את הרעיון שכל התבגרות של ילדה היא תהליך דרמטי, דרוך, קרבי. שהסיפור על כיפה אדומה עוד רחוק מלמצות את עצמו, גם אם היער והזאבים משנים צורה."
יוני לבנה על ספרה של מירב נקר-סדי ״סמאדר״, 7 לילות ו-YNET
hush >>>

סמאדר מאת מירב נקר-סדי

״בתקציר תמציתי ניתן לומר שהרומן השני של מירב נקר-סדי (אחרי "אוקסנה" שזכה בפרס ספיר לספר ביכורים לפני שנים אחדות) "סמאדר", שהופיע לאחרונה, מספר מה עובר בחופש הגדול על נערה בגיל ההתבגרות, שאמה המוכית ברחה איתה מביתן, בו נשאר האב המכה וכמה מאחיה, לבית הסבא. בימים אלה שכל אשה כמעט מספרת כיצד הוטרדה מינית, חשתי, עם כל האמפתיה לכל אלה שמספרות "גם לי", שבכל זאת יש מציאות - ויש מציאות עוד הרבה יותר נוראה. ״
עמיה ליבליך עלספרה של ירב נקר-סדי ״סמאדר״, פסיכולוגיה עברית >>>

בְּדָאלְק, סמאדר, לכי תרימי את הניירות טואלט

״סמאדר, גיבורת ספרה החדש של מרב נקרי־סרי, היא נערה שלא נבראה עד כה בספרות העברית.״
אסתי אדיבי־שושן על ספרה של מירב נקר-סדי ״סמאדר״, הארץ תרבות וספרות >>>

דיור מוגן

״מירב נקר־סדי הפכה לדוקטור כדי לצאת מאור־יהודה, ואז עזבה את האקדמיה כדי להפוך לסופרת ולתת קול לאלו שנשארו מאחור. גיבורת ספרה החדש, בת להורים מתעללים בדירת שיכון, לא תקשט כנראה קמפיינים מסוג MeToo#.״
דניאל בוקובזה משוחח עם מירב נקר-סדי על ספרה ״סמאדר״, 7 לילות, ידיעות אחרונות >>>

בגוף אני מבינה

״לכאורה סיפור מינורי על התבגרות טרגית, אך שפתו השבורה והיפה, ודמויות הנשים שבו, מפיקות נובלה מתריסה ועוצמתית.״
קרן דותן על ספרה של מירב נקר-סדי ״סמאדר״, ישראל היום >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/books/1511686184