בית

בבל , , 19/7/2019

                           

 

פרק ראשון

מתוך דרור פויר צדוק בנפתולי התשוקה

חי רק זה שעשה קריוקי. יבין את הזמן והעולם והאלוהים והאדם רק זה שעצר את הזמן, הפך את העולם, מצא את אלוהים, אהב את האדם. חי רק זה שנשא קולו בשיר. בקריוקי מוצא צדוק את הפליאה הראשונית, ומתמכר לה. הפליאה הראשונית היא הקריוקי. הקריוקי: חטף של זמן המכיל את הקלות בה נושרת המבוכה, את הטבעיות שבתחושת החירות, ואת הפשטות שבלהיות הרבה. הקריוקי: חטף של זמן בו אני חדש נובט ואני חדש נושא פרי. הפרי הוא האני החדש. טעים האני החדש.
זה הקריוקי, וזו הפליאה הראשונית.

את צדוק אין צורך לתאר, שהרי מי לא מכיר את צדוק; תיאורטיקן וזמר קריוקי, פילוסוף, היסטוריון, מבקר, מצביא, משורר, בן חורין. צדוק הוא כל הדברים האלה, ויותר מזה, שהרי צדוק מתרחש ברמה המטאפיזית של הקיום האנושי ומתאר את האדם בדייקנות, כמו מנתח, ובאהבה, כמו אם.
"צדוק בנפתולי התשוקה" הוא לקט מתוך יצירתו המגוונת של צדוק; מאמרים, שירים ומיני-פרוזה פרי עטו, ראיונות שקיים, נאומים שנשא, וכמובן - הקריוקי, או מה שצדוק מכנה "הקריוקי הפנימי".

צדוק הוא לא הפיתרון של אף חידה ולא הנעלם של אף מישוואה. לשאול אם צדוק קיים, או מי זה צדוק, זה כמו לשאול מה זה להיות קיים, או מי קיים. צדוק הוא צדוק, והוא קיים; בלי להתבלבל, בלי להתנצל, בלי להתחרט, בלי לעשות פרצופים של אי נוחות. צדוק קיים כמו צרחה וכמו הד של צרחה.

כן בייבי, כי אם קורים בעולם הזה דברים, הם קורים לצדוק בשניות אלה ממש. הוא כאן, צדוק, כמו שהוא בכל מקום אחר. צדוק שייך לעולם והעולם שייך לצדוק. הוא פשוט יותר מדי, צדוק, ולכן "צדוק בנפתולי התשוקה" הוא קצת כמו ניסיון להכניס הר געש לאוהל.

העולם מוכן לצדוק, וצדוק יודע את זה טוב מאוד. העולם קורא בשמו של צדוק, וצדוק נושם עמוק ועולה לבמה.

הדקו את חגורות הבטיחות, ליידיז אנד ג'נטלמן, זו הולכת להיות טלטלה רצינית.

צדוק על הבמה. באיזו עיר צדוק נמצא עכשיו, למה בעיר הזאת דווקא עכשיו, מה צדוק עושה שם בכלל, מה הוא עושה שם עכשיו, למה דווקא השיר הזה, למה כל השירים האחרים, על מי צדוק חושב עכשיו, על מי צדוק חשב אי פעם, מי חושב עליו עכשיו, מי חשב עליו אי פעם. כמה שאלות.

אבל כל השאלות נמחקות כשהשיר מתחיל, ורוח פרצים מעיפה את המועקות לעולם אחר, עולם בו לא נושא אדם את קולו בשיר.

הלילה -
אני הולך לתת לעצמי גוד טיים אמיתי.
אני מרגיש בחיים!
והעולם -
הוא הפוך לגמרי. יה!
אני צף בתוך האקסטזי.
אז אל תעצרו אותי עכשיו.
אל תעצרו אותי,
כי אני נותן לעצמי גוד טיים,
גוד טיים!

והכוח זורם מצדוק שעל הבמה אל האנשים באולם, ומהאנשים באולם אל צדוק שעל הבמה, ולמרות שיש במה הרי שמהות הקריוקי היא ההתרסה נגד העריצות של המימסד האמרגני שאומר 'כל העולם במה', ומשקר.

צדוק חושף את המניפולציה: מצד אחד הם אומרים 'כל העולם במה', ומצד שני הם מגדרים את הבמות ושמים דלתות וסדרנים ושומרים ומיזנונים שמוכרים מזון ומזכרות במחירים מופקעים, ועל הכרטיס הם מסמנים אותך - אולם, יציע, שורה, כיסא. ואז הם סוגרים את הדלתות, ומכבים את האורות, ואומרים לך לשתוק, ומעלים אל הבמה אנשים שהם לא את/ה שאומרים לך שאת/ה קהל נהדר.

זה מה שצדוק מכנה "הדיסוננס הפואטי", או במילים אחרות: מי קהל, בני זונות, מי קהל? למי אתם קוראים קהל?
צדוק בנפתולי התשוקה

חיים לפיד המחילה

ברומן אפל ואפוף מתח חותר המחבר מתחת לפני השטח של ההוויה הישראלית בכתיבה הממזגת עמקות ושנינות, הומניזם וחשיפת אמת נוקבת שאינם מסווים את רכות המבט של הסופר אל כל ברואיו. >>>

נעמי קליין בלי לוגו

השלכותיה של הגלובליזציה התאגידית על כל תחומי חיינו, השקרים מאחורי ההבטחות הגדולות של עידן המידע, תנועת המחאה החדשה. >>>

אתגר קרת סוסיקו

" סוסיקו" - סיפור קצר של אתגר קרת. >>>

דרור בורשטיין הרוצחים: ההתחלה

בשנת 2004, בחודש אוקטובר, שהיה החם והלח ביותר מזה שנים בתל אביב, עד כי ראש השירות המטאורולוגי פוּטר ממשרתו בידי שׂרת האנרגיה בעוון טעות חיזוי קשה ובלתי נסלחת והטעיית ההמונים הצמאים לְסתיו בכל הנוגע לאופיו הצפוי של חודש אוקטובר האהוב שלנו, כלשון מכתבה של >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית