בית

בבל , , 28/2/2020

                           

 

אל הקורא

מתוך חנה ארנדט אייכמן בירושלים

הוי, גרמניה  - למשמע הנאומים המהדהדים מביתך, מתחשק לצחוק. אבל כל מי שרואה אותך, שולף את סכינו.

ברטולד ברכט

                                                                                                                               

זוהי מהדורה מתוקנת ומורחבת של הספר שהופיע לראשונה במאי 1963. סיקרתי את משפט אייכמן בירושלים בשנת 1961, מטעם ה"ניו-יורקר". הדו"ח המקורי, בנוסח מקוצר קמעה, התפרסם בעיתון זה בפברואר ובמרץ 1963. הספר נכתב בקיץ ובסתיו של שנת 1962, וכתיבתו הסתיימה בנובמבר, כאשר שהיתי, כעמיתה במרכז למחקרים מתקדמים, באוניברסיטת ווסליין. במהדורה הנוכחית תוקנו כתריסר טעויות טכניות, שאף אחת מהן לא השפיעה על הניתוח או על הדיון שבנוסח המקורי. התיעוד העובדתי של התקופה הנדונה טרם הושלם על כל פרטיו. בנוגע לכמה עניינים ניאלץ להמשיך להסתפק בהשערות, מפני שלעולם לא נשיג מידע אמין לחלוטין. למשל, אין לנו אלא אומדן למספרם הכולל של הקורבנות היהודיים של "הפתרון הסופי": בין ארבעה וחצי לשישה מיליונים. המספר המדויק מעולם לא אומת, וכמוהו מספרי הקורבנות בכל אחת מהארצות המעורבות בדבר. לאחר פרסום הספר התגלה אמנם חומר חדש, בעיקר בנוגע להולנד, אך לא היתה בו חשיבות לאירועים בכללותם.

רוב התוספות גם הן טכניות באופיין: הבהרות בעניין ספציפי, הצגת עובדות חדשות בכמה מקרים, ציטוטים ממקורות שונים. המקורות החדשים הללו מופיעים בביבליוגרפיה ונדונים בפרק ההערות, העוסק בפולמוס שעורר הפרסום המקורי. חוץ מפרק ההערות, התוספת היחידה שאינה טכנית גרידא נוגעת לקשר הגרמני נגד היטלר ב20- ביולי 1944, שהזכרתי רק באקראי במהדורה המקורית. אופיו הכללי של הספר נותר בדיוק כשהיה.

אני מודה לריצ'רד ולקלרה ווינסטון (Winston) על עזרתם בהכנת הטקסט של פרק ההערות למהדורה הנוכחית.

חנה ארנדט, יוני 1964

eichmann-in-jerusalem.jpg

חנה ארנדט בית המשפט

"'בית המשפט': מילים אלה הנשאגות מפי שמש בית המשפט במלוא גרונו מקפיצות אותנו על רגלינו בהכריזן על בואם של שלושת השופטים, שנכנסים אל אולם בית המשפט מכניסה צדדית, גלויי ראש, בגלימות שחורות, ותופסים את מקומם בשורת המושבים העליונה של הבמה המוגבהת. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית