בית

בבל , , 25/9/2020

                           

 

דניאל דור עיתונות תחת השפעה
עיתונות תחת השפעה

 

© בבל, 2001
דאנאקוד: 462-89
שם מקורי: Newspapers Under the Influence
מס' עמודים: 288
מחיר קטלוגי: 74
עורך: יסמין הלוי
עיצוב עטיפה: גילה קפלן

 

מאחורי חומת מגן

ספר זה מבקש לבדוק כיצד סיקרו אמצעי התקשורת הישראליים את מבצע "חומת מגן" את מטרותיו ואת תוצאותיו. מסקנות המחקר מדאיגות: הן חושפות דפוסים עקביים של הדחקה והכחשה, הקצנה רגשית ובלבול מושגי. >>>

 

מלחמת אין ברירה? על תודעה, הדחקה ומצור

בתוך סבך הטענות, ההכחשות וההטעיות שהותיר מבצע "חומת מגן" בתודעה הישראלית, הפלשתינית והעולמית, דומה שאפשר למצוא קביעה עובדתית אחת ויחידה שאיש לא יתנגד לה: מעולם לא נפערה תהום תודעתית עמוקה כל כך בין החברה הישראלית ובין שאר העולם. >>>

 

מאז שפרצה אינתיפאדת אל אקצא, התכנסה התודעה הקולקטיבית הישראלית אל אווירת הנכאים הקונצנזואלית של חברה שנכפתה עליה מלחמת אין ברירה. רוב הישראלים משוכנעים היום כי ישראל עשתה כל מאמץ להשיג הסדר קבע עם הרשות הפלשתינית, ונענתה בפרץ אלימות מתוכנן מצד ערפאת - אלימות המוכיחה מדי יום כי הפלשתינים פשוט אינם מעוניינים בשלום.
זהו מצב מסוכן: חברה השבויה בתמונת עולם חד ממדית כל כך היא חברה המוותרת מרצונה על הניסיון להבין כיצד נקלעה למצב שהיא נמצאת בו.
ב"עיתונות תחת השפעה" חוזר דניאל דור אל השבועות הראשונים של האינתיפאדה ומבקש להתחקות אחר שורשיה של תחושת השכנוע ההרמטית הזו בעמודי החדשות של שלושת העיתונים הגדולים. במהלך תקופה זו, וגם אחר כך, סיפקו העיתונים לקוראיהם תמונה חדשותית חד ממדית ומעוותת של מהלך המאורעות - תמונה שחזרה והזינה את תחושת המועקה הקולקטיבית של ציבור הקוראים, אבל עמדה בניגוד משווע לא רק לעובדות, אלא גם לדיווחים ששלחו כתבי השטח של אותם העיתונים עצמם אל מערכות החדשות שלהם.
מתוך הניתוח התקשורתי-לשוני עולה דיוקנה של העיתונות הישראלית כעיתונות תחת השפעה: עיתונות הפועלת תחת השפעתם של הפחד, של הזעם, של השנאה, של הבורות, ובראש ובראשונה - תהת השפעתה של מערכת התעמולה המסיבית שהפעילו ראש הממשלה דאז אהוד ברק ואנשי מערכת הביטחון.

 

פרק ראשון

עורכי "תל-אביב" פרשו את הכותרת, באותיות ענק לבנות, מעל תמונה קודרת, מצולמת באדום עז על רקע שחור: בתמונה עומדים עשרות רבות של תושבים באחד הרחובות, ולפניהם, על הכביש, שתי מכוניות פרטיות, חבוטות, שההמון הזועם הפליא בהן את מכותיו והפך אותן על גבן. >>>

 

עד כמה אשמים העורכים?

"בביקורת שלו על סיקור האינתפיאדה משתמש דני דור, מחבר הספר 'עיתונות תחת השפעה', באותם 'קיצורי דרך' בהם הוא מאשים את העיתונאים"
תמר ליבס על ספרו של דניאל דור "עיתונות תחת השפעה". למאמר זה מצורף מאמר תגובה של דניאל דור.
העין השביעית >>>

לאן נעלם כלב השמירה?

ספר חשוב מאין כמוהו לכל מי שמתעניין בקשר בין העובדות לבין מתווכיהן ולבין צרכני-התיווך. גם אם תמונת-עולם-האינתיפאדה התקבעה אצל "הישראלי הממוצע" לא רק בגלל אופיים של העיתונים, אלא בגלל שידורי הטלוויזיה ודיווחים של אתרי החשות באינטרנט, עדיין יש לעיתונות הכתובה תפקיד מכריע בלוחמת-המאסף על דעת הקהל, כמארגנת וגם מכוננת את "הבוקר שאחרי" הארועים בשידור חי.
אריאנה מלמד על עיתונות תחת השפעה Ynet >>>

טרגדיה, לא מערבון

תארו לעצמכם, רק לרגע, שהאינתיפאדה נגמרה. שהגיע השלום. תארו לעצמכם שאנחנו מתנתקים עכשיו ממלחמת התודעות, מלחמת התעמולה, שמתנהלת כבר שלוש שנים בין ישראל לפלסטינים – על השאלה למה פרצה האינתיפאדה הזו, ומה משמעותה, ומה בפועל קרה בשטח. תארו לעצמכם שאנחנו משתחררים עכשיו, רק לרגע, מהצורך לאמץ עמדה תעמולתית כלשהי – העמדה הישראלית הרשמית, העמדה הפלסטינית הרשמית, העמדה האמריקנית או האירופית – ומנסים להביט באופן רגוע יותר על האינתיפאדה הזו, שממש עכשיו הסתיימה.
דני דור על התקשורת הישראלית באינתיפדת אל אקצה. אופקים חדשים >>>

 

נעמי קליין בלי לוגו

השלכותיה של הגלובליזציה התאגידית על כל תחומי חיינו, השקרים מאחורי ההבטחות הגדולות של עידן המידע, תנועת המחאה החדשה. >>>

סטאדס טרקל ענקי הג'אז

סטאדס טרקל גילה את מוזיקת הג'אז כילד בשיקגו של תחילת המאה העשרים.
המוזיקה הזאת, ששילבה מנגינות שמוצאן מאירופה וקצבים שמוצאם ממערב אפריקה, מעולם לא נשמעה לפני כן. היא היתה משוחררת, חופשייה וקלה. >>>

דוד אבידן מיחשוב המשבר המזרח - תיכוני

"יחסי ישראל-ערב הפכו אותי לאדם עסוק מאוד השבוע..." דוד אבידן מתוך "הפסיכיאטור האלקטרוני שלי" בקרוב בהוצאת בבל. >>>

מיקי קרצמן יגאל עמיר

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית