בית

בבל , , 27/5/2020

                           

 

גי דבור ההפרדה הכוללת

מתוך חברת הראווה


1.

מכלול החיים של חברות ששוררים בהן תנאי הייצור המודרניים, נראה לעינינו כהצטברות עצומה של ראוות. כל מה שנחווה במישרין, הורחק לכלל ייצוג.

2.

הדימויים שהתנתקו מכל היבט של חיים, נסחפים יחד בזרם משותף, שבו אין לאחדותם של אותם חיים אפשרות להשתקם. הממשות, הנתפסת באופן חלקי, מתפרשת בתוך אחדותה הכללית כפסוודו-עולם נפרד, מושא לעיון בלבד. המידור של דימויי העולם מתגלה כעובדה מוגמרת בתוך עולמו של הדימוי האוטונומי, שבו השקרי משקר לעצמו. הראווה ככלל, בבחינת ההיפוך המוחשי של החיים, היא התנועה האוטונומית של הלא-חיים.

3.

הראווה מציגה את עצמה בעת ובעונה אחת כחברה עצמה, כחלק מהחברה, וכמכשיר איחוד. בבחינת חלק מהחברה היא במוצהר המגזר המרכז כל מבט וכל תודעה. מעצם קיומו הנפרד של מגזר זה, הרי הוא האתר של המבט שהושחת ושל התודעה הכוזבת - והאיחוד שהוא משיג אינו אלא שפתה הרשמית של ההפרדה הכוללת.

4.

הראווה אינה מכלול של דימויים, אלא יחס חברתי בין אנשים בתיווכם של דימויים.

5.

אין להבין את הראווה כהשחתה של עולם הראייה, כתוצר של טכניקות ההפצה ההמוניות של דימויים. היא בראש ובראשונה weltanschauung [השקפת עולם] שהפכה למעשה, שהיתרגמה לחומר. הוא ראיית עולם שהוחפצה.

6.

הראווה, המוכלת בתוך כוליותה, היא בעת ובעונה אחת התוצאה והמפעל של אופן הייצור הקיים. היא אינה תוספת לעולם הממשי, קישוט הנספח אליו; היא גרעין האי-ממשות של החברה הממשית. מתחת לכל צורותיה הייחודיות - מידע או תעמולה, פרסום או צריכה ישירה של שעשועים - הראווה מכוננת את הדגם הנוכחי של החיים החברתיים השליטים. היא האישור החובק-כל של בחירה שכבר נעשתה - בחירה בייצור ובצריכה המתבקשת מכך. הצורה והתוכן של הראווה, במידה שווה, הם ההצדקה המוחלטת לתנאים ולמטרות של השיטה הקיימת. הראווה היא הנוכחות המתמדת של אותה הצדקה, שכן היא ממלאת את עיקר הזמן הנחווה מחוץ למסגרת הייצור המודרני.


12.

הראווה מציגה את עצמה כפוזיטיביות עצומה, בלתי ניתנת לערעור ובלתי נגישה. היא אינה אומרת יותר מאשר: "מה שנראה הוא טוב, ומה שטוב - נראה". הגישה שהיא מחייבת כעיקרון היא אותה היענות סבילה, שאותה כבר השיגה למעשה בדרכה להיראות בלא מענה, באמצעות המונופול שיש לה על המראית.

13.

האופי הטאוטולוגי-ביסודו של הראווה נובע מהעובדה הפשוטה שאמצעיה הם בעת ובעונה אחת גם תכליתה. הראווה היא השמש שלעולם אינה שוקעת על אימפריית הסבילות המודרנית. היא מכסה את כל פני השטח של העולם ורוחצת עד אינסוף בתהילתה.

21.

כאשר הצורך נחלם בחברה, החלום הופך לצורך. הראווה היא חלום הבלהות של החברה המודרנית הכבולה, שאינו מבטא, בסופו של דבר, אלא את תשוקתה לישון. הראווה היא שומר-הסף של השינה.
spectacle.jpg

גי דבור ארגון הטריטוריה

"אם יש להבין את כל הכוחות הטכניים של הכלכלה הקפיטליסטית כמחוללי הפרדות, במקרה של האורבניזם יש לנו עסק עם ציוד התשתית שלהם, עם הטיפול בקרקע לשם התאמתה להתפרשׂותם, עם הטכניקה של ההפרדה עצמה. >>>

 

הגדרות סיטואציוניסטיות

סיטואציה, סחף, היסט, פסיכוגיאוגרפיה, תרבות.
הגדרות קצרות של מונחי התנועה הסיטואציוניסטית.
מתוך גליון מס' 1 של Internationale situationniste. >>>

תיאוריית הסחף

"בין השיטות הסיטואציוניסטיות, הסחף הוא טכניקה של מעבר מואץ דרך סביבות מגוונות. מושג הסחף קשור באופן הדוק להכרה בתוצאים בעלי אופי פסיכוגיאוגרפי, ובהפגנת התנהגות משחקית-קונסטרוקטיבית, מה שמנוגד למושגים הקלאסיים של המסע ושל הטיול. >>>

תכנית לשיפורים רציונליים של פאריז

לחבר מפסקים לפנסי הרחוב, לבטל את בתי הקברות, להחליף את שמות הרחובות. פרוטוקול מישיבה של התנועה הלטריסטית מספטמבר 1955. >>>

 

רולאן בארת מיתולוגיות

בספר זה יצר רולאן בארת סוג חדש-שנון, חריף ומעמיק- של ביקורת תרבות. עיקר ביקורתו נשאר שריר ותקף גם אחרי 40 שנה: הזיהוי וההוקעה הבלתי נלאים של תהליכי המיתולוגיזציה המוליכים אותנו בשווא בתחומים רבים ושונים.

"... >>>

אנדרה שיפרין עסקי ספרים

"...לרוע המזל, קיימים רק מעט מאוד מחקרים כלליים על תולדות המו"לות באמריקה, ולמעשה מדובר בדרך כלל בסקרים רחבים. גם ספרי הזיכרונות מעטים להפתיע – יש קומץ ביוגרפיות של מו"לים אמריקנים ובריטים מפורסמים, וכמה ספרים על תולדות התאגידים. >>>

הקדמההספר שאתם מחזיקים בידיכם נושא מסר, שתגובתכם הראשונית תהיה לא לבטוח בו. המסר הוא, אנחנו יכולים לשנות את העולם. >>>

שמעון בוזגלו גורנישט מיט גורנישט

"למרבה המזל אינני אשכנזי, ולכן, כמדומה או כמצופה, יש לי זכות לשלוף." מאמר ביקורת חריג בחריפותו על הספר "חזות מזרחית / שפת אם" שפרסם שמעון בוזגלו בגליון הראשון של מדור הספרים החדש ב"מעריב". >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית