בית

בבל , , 21/9/2019

                           

 

צבי אפרת חירום

מתוך סטודיו - כתב עת לאמנות גליון 120

חירום

בין סוף 1947 לחודשים הראשונים של 1948 חדלה הקהילה הפלשתינית להתקיים כישות חברתית ופוליטית. מתוך 450 הכפרים הערביים שהיו לפני 1948 בשטח שהפך למדינת ישראל, כ370- כפרים ושכונות עירוניות ננטשו לחלוטין או למחצה - בעיקר אלה באזור יפו, לוד, רמלה, בית-שאן וטבריה - והחיים הערביים העירוניים בערי החוף נכחדו כמעט לחלוטין. כמחצית מהאוכלוסיה הערבית בפלשתינה נעקרה ממקומה, ועד ספטמבר 1949 היו כ700- אלף פלשתינאים לפליטים. מקומם נתפס על-ידי מספר דומה של עולים חדשים יהודים שזרמו באותן שנים לישראל.

עד סתיו 1949 הגיעו לארץ כ200- אלף עולים. 110 אלף מהם שוכנו ברכוש הערבי הנטוש: רובם בשכונות הערביות של יפו ושל הערים המעורבות ירושלים, חיפה וצפת (שם נמצאו הריכוזים הגדולים והמודרניים ביותר של בתים ערביים נטושים); כ16- אלף בערים הערביות רמלה, לוד ועכו; וכ18- אלף בכפרים הנטושים. תוך כמה חודשים גדל מספר היושבים בכפרים הנטושים והגיע ל25- אלף עולים חדשים ב21- כפרים נטושים.

אלא שגם מלאי הרכוש הנטוש היה מוגבל. ב1949- נרשם מספר שיא של עולים, כרבע מיליון נפש. הם שוכנו מעתה גם במחנות קליטה ומעבר, שעיקרם מחנות נטושים של הצבא הבריטי. בסוף 1949 התגוררו במחנות כמאה אלף עולים, רובם מחוסרי עבודה, בתנאים קשים מנשוא. לא היה סיכוי לגייס כספים לבניית שיכוני קבע לכל העולים, ולכן נאלצו רבבות להתגורר במבנים ארעיים בבנייה "רכה" - אוהלים, בדונים, פחונים וצריפונים - שהוקמו מכל הבא ליד. ככל שגברה מצוקת העולים וגדל הלחץ למציאת פתרונות דיור, נעשו יותר פעולות מאולתרות: פתרונות ארעי החליפו פתרונות ארעי קודמים, ורק העמיקו והחריפו את הבעיה.

במרץ 1950 הציג לוי אשכול, ראש מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית, את "תוכנית המעברות", שתכליתה להקים מחנות קליטה חדשים השמים דגש על שילובם של העולים בכוח העבודה היצרני בערים ובכפרים. שלא כמתוכנן, המעברות לא שימשו מגורי ארעי לתקופה קצרה; רבות מהן המשיכו להתקיים שנים אחדות, ואורח החיים שהתפתח בהן הטביע את חותמו על ישובי הקבע שהוקמו על יסודותיהן. אוכלוסיית המעברות הגיעה לשיאה בסוף 1951 (257 אלף נפש ב112- מעברות).

היציאה מן המעברות לשיכונים היתה כרוכה בהשתתפות ברכישת דירה ובהתחייבות לתשלומים סדירים, ובמעברות נותרה האוכלוסיה החלשה שלא יכלה לעמוד בנטל. 80% מהנותרים בהן היו יוצאי אסיה ואפריקה. חיסול המעברות, שנותרו כצלקת על מפת הארץ, העסיק את הרשויות עוד שנים אחדות. רוב יוצאי המעברות הועברו לשיכון קבע בין השנים 1960-1957, אבל אפילו בסוף 1963 נותרו עדיין במעברות 15,300 נפש.
סטודיו - גליון 120

משה אלחנתי הריטואל הטקסטואלי

מאמרו של אלחנתי: הריטואל הטקסטואלי, כמה הערות על קטלוג האמנות. מתוך סטודיו גליון 120. >>>

צבי אפרת ורנקולר

ורנקולר באדריכלות, על פי מילון פונטנה, הוא "שם תואר המתייחס לסגנון ילידי של בנייה, ברובו הגדול פרי יצירתם של בנאים חסרי השכלה מקצועית, שבכל זאת נחשב כבעל סגולות ייחודיות ובמידה מסוימת מקושר עם עבר מפואר. >>>

לשכת העיתונות הממשלתית מעברת עולים ליד טבריה

מעברת עולים ליד טבריה 1951, צילום של אלדן דוד, לשכת העיתונות הממשלתית, מתוך סטודיו- גליון 120. >>>

לשכת העיתונות הממשלתית הרחוב הראשי של יהוד

הרחוב הראשי של יהוד-ישוב עולים בכפר הערבי הנטוש יהודיה, 1952 מתוך סטודיו- גליון 120 >>>

טומוקו טאקהאשי ללא כותרת בביקונספילד (פרט)

עבודתה של טומוקו טאקהאשי, מיצב, טכניקה מעורבת, באדיבות גלריה היילס. מתוך סטודיו גליון 120 >>>

טומוקו טאקהאשי Line-Out

עבודתה של טומוקו טאקהאשי, מיצב, טכניקה מעורבת, באדיבות גלריה סאצ''י לונדון. מתוך סטודיו גליון 120 >>>

 

גודל

תוכניות גדולות מעסיקות את התנועה הציונית מראשיתה. מחשבות על גודל זרות לה. >>>

 

שרון רוטברד אברהם יסקי, אדריכלות קונקרטית

ב-1952, אברהם יסקי ושותפו שמעון פובזנר תכננו את הפרויקט הראשון שלהם, כיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין). יסקי היה אז בן 25.
בחמישים וחמש השנים הבאות עשה יסקי את אחת הקריירות המזהירות בתולדות האדריכלות בישראל. >>>

שרון רוטברד עיר לבנה, עיר שחורה

לפעמים, כדי לשנות עיר, די לשנות את הסיפור של העיר. בתל אביב, שהיא אולי העיר היחידה בעולם שקרוייה על שם ספר, מזה זמן רב הסיפור של העיר נקרא "עיר לבנה". >>>

דרור בורשטיין קניון מלחה

רק בישראל כל מי שנכנס לקניון, מקום שאמורים להוציא בו כסף, לבלות, עובר טקס צבאי: שומר חמוש עוצר אותו, תא המטען נפתח. חיפוש. טקס המעבר הביזארי הזה ממחנה צבאי לעולם הצריכה, הוא קיצור ההיסטוריה של הישראליות בעשורים האחרונים. >>>

אביגדור פלדמן מקום המשפט - היכל הצדק בתל אביב

מקום המשפט - היכל הצדק בתל אביב מאמרו של אביגדור פלדמן על הארכיטקטורה של בית המשפט המחוזי. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית