בית

בבל , , 25/9/2020

                           

 

אפרת שוילי שרים בקבינט הפלסטיני

מתוך סטודיו - כתב עת לאמנות גליון 121

שרים בקבינט הפלסטיני - סדרה של 20 תצלומים מאת אפרת שווילי
הסידרה התחילה במאי 2000 ומעולם לא הסתימה. האינתיפדה לא איפשרה להמשיך אותה. היא התחילה מתוך שמחה, שותפות, אופטימיות. היום קשה לשחזר אבל זו היתה האוירה בארץ לפני חצי שנה. הסכם השלום נראה קרוב מאי פעם, הפלסטינאים היו אמורים להכריז מדינה בספטמבר, ואני מתוך אותה תחושה אופטימית חשבתי על דימוי פלסטיני חדש. היה לי חשוב שהדימוי יהיה שונה מהדימוי המאיים, המפחיד, המוכר לנו מההסטוריה של האמנות הישראלית ומהמדיה, שהרי המציאות השתנתה לגמרי, או כך חשבנו אז. ואז עלה בדעתי הרעיון של "פורטרט רשמי", כזה שתלוי במשרדים ממשלתיים, הדבר המשעמם הזה עם וילון מאחורה וחליפה ועניבה והפוזה הסטנדרטית. הגישה מתאימה לעבודה שלי - להשתמש באמצעים הכי פשוטים, באמצעים "משעממים", מסורתיים, ובכל זאת לעשות משהו אחר, להפוך את זה למעניין. כי איזה צלם אמנות ילך היום לעשות פורטרטים של מנהיגים? בחיים לא הייתי עושה דבר כזה אילולא ההקשר המיוחד. בדיעבד הסתבר לי שבתוך השטנץ של הפורטרט הרשמי, קיבלתי דימויים לא רשמיים לגמרי, כי הם עצמם עוד לא ידעו איך ליצג את עצמם כמיניסטרים. נדמה לי שרואים את רגע המעבר. עבדול אל עזיז שאהין, שר האספקה ישב 23 שנה בכלא הישראלי כשצילמתי אותו אמר לי "בפעם האחרונה שישראלי צילם אותי זה היה פרופיל ימין, פרופיל שמאל וחזית".
באותם ימים שערכתי את הפגישות וצלמתי בעזה וברמאללה הפלסטינים שהיו בחדשות היו באמת מדינאים, שרים, נושאים ונותנים על השלום. אנשים עם חליפות ועניבות החליפו את העטופים בכפיות, את מיידי האבנים, את מבעירי הצמיגים, את המפוצצים. הספקתי לצלם 20 פורטרטים לפני שפרצה האינתיפדה. העובדה שרוב השרים לא מוכרים לנו ושהם דומים לישראלים גם היא חלק מהסיפור של הסידרה.
כשאני מסתכלת על מה שקורה בחודשים האחרונים קשה שלא לשאול, האם באמת היינו שם? האם זו היתה הלוצינציה? האם מפני שלא הפנמנו את דימוי האנשים בחליפות זה קרה. אולי אחת השגיאות היתה שהמבט הזה, שמסתכל פנים אל פנים, לא היה אף פעם בראש שלנו. הוא לא היה קיים. יש אנשים שאומרים לי "הכל היה בראש שלך. המצב של האנשים בחליפות אף פעם לא היה. הם אלה שנותנים היום את הפקודות לירות.
כל זה מסבך את היחסים עם הסידרה. דוקא בתוך הסופר בילבול הנוכחי קשה להתמקם מולה ולכן מעניין לי להציג אותה עכשיו, בתוך הבלבול. אני מרגישה מאנשים שהדימויים האלה לא מתאימים לנו עכשיו, לא רוצים לראות את זה, זה משונה, כי הרי ברמה השכלית כולם יודעים כבר שהאנגלית שלהם וההתנסחות שלהם טובה משלנו שהם מתלבשים יותר טוב ושתהיה מדינה פלסטינית. גם שרון לא שולל אותה ובכל זאת, הדימוי של "האנשים עם החליפות" מצליח להרגיז עכשיו.
בסידרה כזו אני מרגישה שונה מהסידרה הקודמת. זו מעורבות אחרת. יש כאן משהו אקטיבי. יזמתי אותה בטרם הכרזת המדינה הפלסטינית מתוך רצון "לעשות משהו" "להשתתף", חשוב שצלמת ישראלית צלמה אותם ככשרים זו מעין הכרה, לכן גם חשוב לי שהסדרה לא בגלריה אלא במוזיאון ישראל שגם זו מעין הכרה. אני מרגישה לא רק כאמנית אלא שמי שעושה מעשה. בברלין בתערוכה של קתרין דוד התצלומים האלה מוצגים ויש אנשים שחולפים על פניה ולא מבינים בדיוק מה העניין. הם אפילו לא קולטים שמדובר בשרים של מדינה שאיננה.
נרשם בשיחה.


סטודיו - גליון 121

אפרת שוילי סאלח תעאמרי

סאלח תעאמרי - שר לענייני מתנחלים, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי זיאד אבו-זיאד

זיאד אבו-זיאד - שר ללא תיק, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי עימאד אל-פאלוג'י

עימאד אל-פאלוג'י - שר הדואר והתקשורת, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי הישאם עבד אל-ראזק

הישאם עבד אל-ראזק - שר לענייני אסירים ואסירים משוחררים,מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי נביל עמר

נביל עמר - שר לעניינים פלמנטרים, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

אפרת שוילי ריאד זענון

דוקטור ריאד זענון - שר הבריאות, מתוך הסדרה "שרים בקבינט הפלסטיני" של אפרת שוילי במוזיאון ישראל. >>>

יהושע גוטמן אינטליגנציה מלאכותית

הולנד מציבה את עצמה, בשנים האחרונות, כמעצמת-על אדריכלית. יהושע גוטמן מתוך סטודיו-גליון 121 >>>

De Architekten Cie הלוויתן

De Architekten Cie הלוויתן, בית מגורים, אמסטרדם 1995-2000 מתוך סטודיו גליון 121 >>>

נעמי סימן-טוב כולם חושבים שאני צייר

נעמי סימן טוב בשיחה עם יצחק ליבנה, מתוך סטודיו - גליון 121 >>>

טליה הלקין התנועה המתמדת שמעבר למעקה

על ספרו של ג'ונתן קררי - Suspensions of Perception: Attention," "Spectacle and Modern Culture

בשלהי ספטמבר 1907 יוצא זיגמונד פרויד מחדר המלון שלו ברומא לעבר כיכר קולונה, כמנהגו מדי ערב בזמן שהותו בעיר. בקצה האחד של הכיכר מנגנת תזמורת צבאית. >>>

טליה הלקין הפרעות בדרכי החישה

טליה הלקין בשיחה עם ג'ונתן קררי, על ספרו החדש Suspensions of Preception >>>

צבי אלחייני סופרלנד

אדריכלות, אורבניזם ואדריכלות נוף עכשוויים בהולנד, מתוך סטודיו - גליון 121 >>>

MVRDV העץ

"העץ" בית דירות, הנגלו, הולנד >>>

 

סטודיו - כתב עת לאמנות גליון 113

על ההסטוריה של צילום מקומי - עורך אורח גיא רז. >>>

אספיס גליון מספר 2

אספיס- מגזין אמנות ואופנה, גליון 2 מו"ל: Aspis Foundation. עורכת: יעל ברגשטיין, עיצוב: אדם רבינוביץ. משתתפים: אבנר בן-גל, גיל שני, ניר הוד. >>>

מיקי קרצמן רפי לביא ויאיר גרבוז במדרשה

שוש קורמוש בוטנים

מתוך סדרת עבודות, 1992-1993 >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית