בית

בבל , , 19/1/2022

                           

 

הווארד זין
Zinn.jpg

Howard Zinn
ארצות הברית

הווארד זִין נולד ב-1922 בברוקלין, ניו יורק, וחי כיום במסצ'וסטס. זין הוא היסטוריון, פעיל חברתי ומחזאי. בצעירותו עבד כפועל מספנה ובמלחמת העולם השנייה שירת בחיל האוויר האמריקאי בטייסת מפציצים. לאחר שחרורו מהצבא פנה ללימודים אקדמיים, ואת הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת קולומביה. לימד היסטוריה במכללת ספלמן ומדעי המדינה באוניברסיטת בוסטון, כיהן כפרופסור-אורח באוניברסיטת פריז ובאוניברסיטת בולוניה ומשמש כיום פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בוסטון.
מאז שנות השישים, זין הוא פעיל בולט למען זכויות האזרח ונגד המלחמה.
זין הוא מחברם של עשרים ספרים. ספרו "היסטוריה העממית של ארצות הברית" ראה אור לראשונה ב-1980, ומאז מתעדכן לפרקים.
זהו ספרו הראשון של הווארד זין הרואה אור בעברית.

היסטוריה עממית של ארצות הברית

"היסטוריה עממית של ארצות הברית" הוא ספר ההיסטוריה הראשון, אם לא היחיד, המציג את סיפורה של ארצות הברית "מלמטה מלמעלה", מנקודת מבטם של אלה שקולם נעדר מההיסטוריה הרשמית הנלמדת בבתי הספר: אינדיאנים, שחורים, נשים, פועלי תעשייה, מהגרי עבודה. >>>

 

קולומבוס, האינדיאנים והקִדמה האנושית

היסטוריה יצירתית היא היסטוריה שצופה פני עתיד אפשרי ואינה מכחישה את העבר. אני מאמין שהיסטוריה כזאת יכולה להדגיש את האפשרויות העתידיות הטמונות באותם רגעים חבויים בעבר שבהם, גם אם רק בהבזקים רגעיים, בני אדם הפגינו יכולת להתנגד, להתלכד ולעתים אף לנצח. >>>

 

HowardZinn.org

האתר של הווארד זין >>>

האוורד זין בוויקיפדיה

סקירה מקיפה על חייו ועבודתו של ההיסטוריון והפעיל החברתי הנודע >>>

A People's History of the United States

על "היסטוריה עממית של ארצות הברית", ויקיפדיה >>>

מאמרים מאת הווארד זין

מאמרים וקטעים מספריו של הווארד זין באינטרנט >>>

לאמן את השריר המוסרי

"יותר ממיליון אנשים כבר קראו את 'היסטוריה עממית של ארצות הברית' בו מספר הווארד זין את סיפורה של אמריקה מנקודת המבט של המוכים. אריאנה מלמד על הספר הכי חשוב שתורגם השנה לעברית."
אריאנה מלמד על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית", YNET >>>

7 שבטי אינדיאנים הכריזו על ניתוק מארה"ב

בראשית השבוע מסרה משלחת של מנהיגי לאקוטה איגרת למחלקת המדינה, שבה הם חוזרים בהם באורח חד צדדי מהאמנות שחתמו עם הממשלה הפדרלית של ארה"ב, חלקן לפני כ-150 שנה. ארץ לאקוטה, קונפדרציה של שבעה שבטים אינדיאניים, כוללת חלקים של מדינות נברסקה, דרום דקוטה, צפון דקוטה, מונטנה וויומינג.
הארץ (סוכנויות הידיעות) >>>

שטחים תמורת שלום, גרסת האינדיאנים

"במבחן הזמן מטרתו של זין צלחה. הנרטיב האמריקאי הממסדי הופרט, וכיום נלמדת ההיסטוריה בבתי הספר האמריקאיים לא רק מנקודת מבטם של המייסדים הלבנים אלא גם מנקודת מבטם של המיעוטים האמריקאיים. אך על אף הצלחתו של הספר ועל אף מהפכנותו הפדגוגית, יש בו כמה כשלים היסטוריים ומתודולוגיים בולטים."
ליאור אלפרוביץ' על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית", TimeOut >>>

פסבדו-היסטוריה פסבדו-עממית

"כי זאת יש לדעת: העולם שלפני כיבוש אמריקה היה עולם מושלם והרמוני [...] עד שהגיעו הספרדים והאנגלים, והשאר כמו שאומרים, 'היסטוריה'. או שמא א-היסטוריה או פסבדו-היסטוריה? כי עבור זין קולומבוס ובוש זה אותו הדבר, והרוע, כל סוג של רוע בקנה מידה גדול כמובן [או בקיצור: מלחמות ותעשיית המלחמות] הוא פועל יוצא של אינטרסים אימפריאליים. וכל מה שנובע מזה [גיוס לצבא למשל] הוא מניפולציה אחת גדולה. והפתרון על פי זין? "המרד". מה שעושים כל אותם אנשים קטנים שעושים מחאות והפגנות וכותבים למשל ספרים כמו הספר של זין." ד"ר אהוד מנור על ספרו של הווארד זין "היסטוריה עממית של ארצות הברית". e-mago >>>

הבעיה היא ציות אזרחי

"אנו נשאלים: 'מה היה אילו היו כולם מפרים את החוק?', אך מוטב לנו לשאול, 'מה אם יצייתו כולם לחוק?'. התשובה לשאלה זו קלה יותר לחיזוי, משום שיש לנו מידע אמפירי רב על מצב של ציות כללי, או לפחות על מצב בו מצייתים מרבית האזרחים לחוק. מה שעשוי לקרות במצב כזה הוא למעשה מה שכבר קרה, ומה שקורה כעת."
הווארד זין במאמר משנת 1970 על ציות לחוק. מתוך האתר 'המטייל בעולם השלישי' [אנגלית] >>>

יש להמשיך ולכתוב את ההיסטוריה העממית

"רבות מדי השאלות אודות ההיסטוריה שלא ננגעו עד עתה, שהיו בבחינת הס מלהזכיר ושחשוב לפחות להעלותן."
ראיון עדכני עם הווארד זין על בדיקה מחודשת של תימות היסטוריות, על התחמשות גרעינית ועל הבחירות הקרבות בארצות הברית. מתוך האתר Identity Theory [אנגלית] >>>

לימדו היסטוריה פמיניסטית! לזכר הווארד זין

"חנויות הספרים בניו יורק ובבוסטון, קטנות כגדולות, העבירו בשבוע האחרון לשולחנות הקדמיים עותקים מספריו של הווארד זין, מחבר 'היסטוריה עממית של ארצות הברית', שמת ב-27 בינואר. רוחו של זין - היסטוריון, מחזאי, סופר ופעיל פוליטי וחברתי – מרחפת בימים אלה על היכלי הספר האמריקאיים."
ארנה קזין על הווארד זין, מחבר "היסטוריה עממית של ארצות הברית", פוסט פמיניסטי, הבלוג של ארנה קזין >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית