בית

בבל , , 26/5/2020

                           

 

תנועת אחותי למען נשים בישראל
Achoti

תנועת "אחותי- למען נשים בישראל" פועלת למען ועם נשים מאוכלוסיות מוחלשות. תנועת "אחותי" היא תנועה פמיניסטית-מזרחית יחידה מסוגה בישראל, שמטרתה ליצור תנאים מתאימים בהם נשים מאוכלוסיות מוחלשות, שנתפסות בחברה הישראלית כשקופות, יהיו נראות ומשפיעות. "אחותי" נוסדה על ידי פעילות פמיניסטיות מזרחיות אשר הציבו להן למטרה להעלות על סדר היום הציבורי נושאים של צדק כלכלי וחברתי מתוך תפיסה פמיניסטית הקושרת נושאים של לאומיות, אתניות ופמיניזם. מאז הקמתה הצליחה תנועת "אחותי" להרחיב את השיח והעשייה הפמיניסטיים בישראל בתכנים המתייחסים למגוון ההתנסויות והצרכים של נשים מהפריפריה הגיאוגרפית, הכלכלית, החברתית והתרבותית בארץ.תנועת "אחותי-למען נשים בישראל" משתפת פעולה עם נשים שאינן נכללות בהגמוניה החברתית, בהן נשים מזרחיות, ערביות, יוצאות אתיופיה וחבר העמים ומהגרות עבודה. "אחותי" שמה דגש על עוצמה כלכלית ותרבותית של נשים מנוחלשות ועל יצירת שותפות ערכית ומעשית ביניהן. תנועת "אחותי" פועלת לבניית חברה פמיניסטית לא אלימה, שאין בה דיכוי ואפליה של פרטים וקבוצות ואשר משתלבת בסביבתה הגיאוגרפית במזרח התיכון.תנועת "אחותי" פועלת לשינוי סדרי העדיפויות בחברה הישראלית באמצעות הפניית הזרקור לעבר נשים מזרחיות ונשים מקבוצות מושתקות אחרות. נראה כי עד לפני מספר שנים עסקו ארגוני הנשים בבעיות קלאסיות מחד גיסא כמו יחסי גבר אשה, הטרדה מינית, אלימות, אונס, שוויון זכויות, ובבעיות הסכסוך הישראלי-פלסטיני מאידך גיסא. לא היה ארגון פמיניסטי המקדיש את עיקר מאמציו לתמוך בנשים ממעמד כלכלי נמוך, להיות רלוונטי עבורן ולהתרכז בבעיות הנוגעות ישירות אליהן. ארגון "אחותי" מבקש לחשוף את מצבן של נשים אלה ולבלום את התדרדרותו ובו בזמן ליצור בקרב נשים אלה אלטרנטיבה אזרחית וחברתית. זאת על ידי קידום זכויותיהן הכלכליות, התרבותיות, התעסוקתיות וההשכלתיות של נשים אלה. בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים במצב הכלכלי של החברה הישראלית בכלל ושל ציבור הנשים בפרט. מצד אחד העלייה באחוזי האבטלה ומן הצד השני קיצוץ דרסטי בתמיכות הממשלה בשכבות מעוטות יכולת. מהלכים אלה פגעו במיוחד בנשים. תנועת "אחותי" נערכת להתמודד עם השינויים משמעותיים במצב הכלכלי של החברה הישראלית בכלל ושל ציבור הנשים בפרט על ידי יצירת אסטרטגיות חדשות של פעילות דוגמת השתתפות במאבקים שונים שניהלו הנשים כנגד המדיניות הקיימת ופיתוח מקורות תעסוקה במסגרות קיימות ובמסגרות חלופיות. לשם כך אנו משתפות פעולה בקואליציה של ארגונים פמיניסטיים הפועלים להעצמה וקידום נשים. תנועת "אחותי" רואה עצמה מחויבת להיות חלק מן הכוחות הפועלים בחברה הישראלית לעיצוב של אלטרנטיבה אזרחית, ולחיזוק מקומן של נשות הפריפריה, המזרחית והאחרת בתוך אלטרנטיבה זו.

מטרה נוספת של התנועה היא ליצור אלטרנטיבות תעסוקתיות לנשים, אשר יהוו מודלים שיוכלו להיות מיושמים בכלל החברה. אלטרנטיבות אלה מבקשות להעצים נשים בפריפריה, תוך זיהוי כוחותיהן וכשרונותיהן,תנועת "אחותי" מבקשת להמשיך ולהיות כוח מוביל ביצירת סדר יום אלטרנטיבי לחברה הישראלית, סדר יום שבו אין ניתוק בין שאלות המלחמה והכלכלה, ואשר בו פוליטיקה של נשים מזרחיות ואחרות, מסייעת לבניית חזון של חברה צודקת, שוויונית יותר, ומשולבת יותר במזרח התיכון.

תנועת "אחותי" נאבקת בתת הייצוג ובדיכוי התרבותי של נשים מזרחיות ונשים מקבוצות מודרות אחרות. תנועת "אחותי" שמה לה למטרה לשנות את אי הנראות של הצרכים והאינטרסים של נשים מזרחיות ונשים מושתקות אחרות המתבטאת בהתעלמות של המדיניות הציבורית במדינה.

מטרתנו היא לשנות את התפיסות הקיימות, ולהעלות על סדר היום הציבורי את הבעיות איתן מתמודדות נשים אלה. כוונתנו היא להתריע, למחות ולהגיב בכל מקרה בו מתרחשת עשייה חשובה, דיון או קבלת החלטות ונשים מקבוצות מודרות אינן שותפות בה וממשיכות להיות בלתי נראות.

לאחותי

מה פירוש להיות אישה מזרחית בתרבות המציבה אותך בשולי החברה? מה המשמעות של השמעת קול נשי מזרחי ונקיטת פעולה לשינוי המציאות הישראלית, שבה נשים מזרחיות מודרות מן המרכז הפוליטי, החברתי והכלכלי? כיצד אפשר לשנות את סדרי העדיפויות בחברה שבה אנו חיות ושבה מתעצבת >>>

 

האתר של אחותי

תנועת "אחותי – למען נשים בישראל" מיסודן של נשים מזרחיות, נוסדה בשנת 1999 ופועלת לקידום נשים מכלל האוכלוסיות המוחלשות בחברה הישראלית. תנועת "אחותי" פועלת לשינוי סדרי העדיפויות בחברה הישראלית, באמצעות הפניית הזרקור לעבר נשים מזרחיות ונשים מקבוצות מושתקות אחרות. >>>

שיר לאחותי

"ספר חובה לכל מי שגר בארץ הזו. קפיטליסט או סוציאליסט, פמיניסט או שאינו. הספר תובע מיושב בית נינוח שישיב לעצמו מדוע אינו שם ליבו אל המצוקות והפערים שהספר מציג, ולפעמים מטיח בפרצופו."
גלעד סרי לוי על האסופה "לאחותי", הצופה ורשימות >>>

לאחותי - אנתולוגיה פמיניסטית מזרחית

"ספר לא קל לעיכול ומיועד למי שמחפש שינוי משמעותי לשנה החדשה."
אדמית פרא, בלוג אדמה, אתר רשימות (פורסם לראשונה ב"חיים אחרים", גיליון 145) >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית