בית

בבל , , 19/1/2022

                           

 

דביר צור
dvir.jpg

Dvir Tzur
ישראל

דביר צור נולד בשנת 1978 בירושלים, בה הוא מתגורר גם כיום. "משה בהיפוך אותיות" הוא רומן ראשון מפרי עטו.

הפרדס של רג'ינה

רג'ינה מועלם מחכה כבר שנים לשובו של בנה מנשי, שנעלם יום אחד בלי להשאיר מאחוריו הסברים או עקבות. כשאינה יושבת בחדרה שבבית גיל הזהב על-שם למברג ומחכה ליד מכשיר הטלפון היא מחפשת אחרי מנשי ברחובות העיר.
באחד מימי הקיץ נתקלת רג'ינה בגבר שמזכיר לה את מנשי. >>>

משה בהיפוך אותיות

משה שקורא לעצמו אפרים, חושב שהוא המשיח החדש. ברגע של אשמה, בטקס בר המצווה שלו, הוא מבין שההשגחה העליונה סימנה ועליו לצאת למסע.
בת לווייתו הקבועה היא ציפור קנרי שמדקלמת פרקי תהילים, ומשימתו היא אריגת כפורת משמותיהם של המתים. >>>

 

א. טעתה יותר:

הפרק הראשון מ"הפרדס של רג'ינה". >>>

העקידה השניה

ביום בו הלך יעקב לעקוד את יצחק אביו היו השמיים מתכת כחולה. הבוגר הושיב את הישיש על בדי האוהל ובדק את חבלי קליפות האשלים. העיניים מוכות היָרוֹד של האיש הזקן שאיבד את מאורן בעקידתו הראשונה הביטו נכוחה וחזו בערפל השמש החורכת. הידיים הרועדות ביקשו כד אטום. >>>

 

פייפר-קאט קרא את "הפרדס של רג'ינה"

"הפרוזה של דביר צור (יליד 1978) מבקשת להלך בגדולות. כמי שרואה עצמו מושפע מסופרים קונצרטנטיים כיורם קניוק וכס. יזהר (על שניהם כתב צור) הוא מבקש לכתוב פרוזה עשירה ורב-רובדית החורגת פעמים מהריאליזם הצרוף אל הפנטזיה, לעולם הסוד."
רן יגיל על ספרו של דביר צור "הפרדס של רגינה", מעריב >>>

תולדות ישראל הן מזוודות

"רומן ביכורים יפה ונועז על החיפוש הכושל אחרי גאולה ועל כך שעם ישראל חיפש תמיד משמעות לחייו במקום לחיות אותם".
יורם קניוק על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות". ידיעות אחרונות, 7 לילות. >>>

הקסם שבשיגעון

"השיגעון הוא גם מפתח אחד בספר הביכורים המצוין של דביר צור. אלא שצור לא עוסק בנפש הפרטית אלא יותר בנפש הלאומית היהודית, שמחכה תמיד לגאולה ולמשיח...זהו ספר מאוד מסובך ותובעני, ספר של רעיונות גדולים, מופשט משהו. אבל המאמץ משתלם, ואפשר לגזור ממנו כמה וכמה רעיונות כגון הצורך שלנו לחכות לגאולה, למשיח, ובינתיים לרקום את מתינו אל גלעד הזיכרון ולהמתין."
מיה סלע על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות", ידיעות תל אביב >>>

אין סיפור אחד, רק שברי זכרונות

"ספר קשה הוציא תחת ידיו דביר צור כמתנת ביכורים לעולם הספרות – ספר מאתגר, מייזע, מורכב מאוד, בהחלט לא מתאים לקריאת פנאי, אלא כזה שצליחתו דורשת פירוק והרכבה בלתי פוסקים אך מתגמלים."
פאר פרידמן על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות". TimeOut ו- Forks and Hope - הבלוג של פאר פרידמן >>>

סופרים ממליצים על ספרים

"ספר שורף. יש בו אש פנימית, כנות לא מתפשרת, ומוסיקה מהפנטת שאי אפשר שלא להתמסר אליה." - אשכול נבו ממליץ על ספרו של דרור בורשטיין "אבנר ברנר".
"מזמן לא קראתי משהו יפה יותר ועמוק יותר, אבל אין הספר קל לקריאה. צריך מעט להתאמץ. אולי בספרות הרזה של היום יהיה קשה לקוראים לא מעטים להתעטף במוראו היפה של הספר." - יורם קניוק ממליץ על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות".
"הספר הזה חושף באומץ את השקרים שאנו חוזרים ומספרים לעצמנו על תל אביב ועל הציונות, ונועץ אלפי סיכות בבלון הנפוח של הרטוריקה היהודית-ישראלית." - אלון חילו ממליץ על ספרו של שרון רוטברד "עיר לבנה, עיר שחורה".
עכבר העיר אונליין. >>>

משיח מודרני מנסה להציל את האנושות

"איך לקרוא את "משה בהיפוך אותיות"? איך לכתוב עליו? לרגעים דומה שהספר הוא משל מורכב, מורחב, עמוס אלוזיות, חותר אל איזה נמשל ברור אבל נסתר, עד כדי כך שמתגנב ספק שמא אפילו שם מחברו אינו אלא משל: שילוב בין שמו של קודש הקודשים לבין אחד משמותיו של האל. אבל ברגעים רבים אחרים מתנגד הטקסט של צור לכל פרשנות קוהרנטית, לעצם המעשה הפרשני." מעין הראל על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות". הארץ, ספרים >>>

המשיח האסור

"משה, שהשתחרר מבית המשוגעים, הוא חלק משלשלת המשיחיות היהודית. סיפורו מתכתב עם מסורות בספרות העברית ומציע פרוזה שהיא הגות, או להפך."
אריאל לוינסון על ספרו של דביר צור "משה בהיפוך אותיות", מקור ראשון >>>

הדור הבא של הספרות העברית

"הם השמיעו את קולם השנה לראשונה והם נשמעים מבטיחים יותר מכולם. קבלו את הקולות החדשים של השנה העברית בספרות, רגע לפני שהם הופכים לנסיכי הביצה."
קולות חדשים בספרות העברית - אסף בן דוד, יעקב ביטון, יאיר חסדיאל, ירמי פינקוס, ואן נוין ודביר צור, YNET >>>

הפרדס של רג'ינה

"לצור ישנה יכולת הקשבה ייחודית לדמויות שוליות, שבאים מזמן ושפה אחרים."
מתי שמואלוף על ספרו של דביר צור "הפרדס של רג'ינה", תרבות ישראל היום, המבוקש 2 >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית