בית

בבל , , 29/5/2020

                           

 

רוברט ונטורי
RV.jpg

Robert Venturi
ארצות הברית

רוברט ונטורי (נ' 1925) נולד בפילדפיה, בן לסוחר ירקות ופרות. עד 1950 השלים תואר ראשון ושני בארכיטקטורה באוניבסיטת פרינסטון. עם תום לימודיו החל לעבוד כאדריכל פעיל (בין השאר גם אצל ארו סארינן). ב־1954 זכה במלגת לימודים לשנתיים באקדמיה האמריקאית ברומא. עם שובו לארה"ב עבד שנתיים נוספות אצל לואי קאהן; אחריהן פתח משרד עצמאי. במקביל, לימד ונטורי קורסים בתיאוריה של הארכיטקטורה באוניברסיטת פנסילבניה.
ב־1966 פרסם ונטורי את ספרו הראשון - מורכבות וסתירה בארכיטקטורה (Complexity and Contradiction in Architecture) - כתב הגנה מנומק על העושר והרבגוניות של הסביבה הבנויה שהתבסס על מגוון רחב של דוגמאות מתוך ההיסטוריה של הארכיטקטורה. כבר בספר זה ניכר קו אנטי־מודרניסטי מובהק שזכה לפיתוח נוסף, רחב יותר, כעבור שש שנים בללמוד מלאס וגאס, אותו חיבר במשותף עם דניז סקוט בראון, אשתו ושותפתו המקצועית, וסטיבן אייזנאוור, אחד העובדים במשרדו.
בעקבות פרסום ללמוד מלאס וגאס ב־1972 ביסס ונטורי את מעמדו כאחד הקולות החשובים והמשפיעים בחזית הזירה האינטלקטואלית של עולם הארכיטקטורה בשנות ה־70 וה־80 - במקביל להמשך עבודתו האדריכלית. בשנת 1991 זכה בפרס פריצקר לארכיטקטורה.

רוברט ונטורי, דניז סקוט בראון, סטיבן אייזנאוור ללמוד מלאס וגאס

ב־1968 יצאו רוברט ונטורי, דניז סקוט בראון וסטיבן אייזנאוור, שלושה מרצים מאוניברסיטת ייל, מלווים ב־13 סטודנטים, לסיור לימודי בלאס וגאס. >>>

 

רוברט ונטורי, דניז סקוט בראון, סטיבן אייזנאוור מה אומר מגרש החנייה של הסופרמרקט או ללמוד מלאס וגאס

"חומרי העבודה של הסוֹפר אינם רק ביטויי המציאות שהוא סבור שגילה; הם כוללים כמות גדולה יותר של ביטויי מציאות שהעמידו לרשותו השפה והספרות של ימיו ושל דימויים חיים מתוך ספרות העבר. >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית