בית

בבל , , 3/7/2020

                           

 

גילברט קית' צ'סטרטון
chesterton5.jpg

Gilbert Keith Chesterton
אנגליה

גילברט קית' צ'סטרטון (1874 - 1936) נולד וחי באנגליה. צייר, כתב מחזות, שירה, מאמרי עיתונות, ביקורת חברתית וספרותית, מסות פילוסופיות ופוליטיות, ספרות בלשים ומסתורין.

ספרים של גילברט קית' צ'סטרטון שראו אור בעברית:
רגליים מוזרות (ידיעות אחרונות, 1947)
תמימותו של האב בראון (מעריב לעם, 1960)

האיש שהיה יום חמישי

מה יותר פואטי, רכבת המגיעה ליעדה או רכבת המחמיצה אותו? הסדר או הכאוס? החוק או הפשע? הבריאות או המחלה? בעיני גבריאל סיים התשובה ברורה. >>>

 

שני המשוררים של ספרון פארק

פרוור ספרון פארק בלונדון השתרע בצד העיר הפונה לשקיעה והיה אדום וחסר צורה כענן של שקיעה. כל כולו נִבְנָה מלבנים בעלות צבע עז; קו הרקיע שלו היה הזוי, ואפילו תכנונו הקרקעי היה פרוע. >>>

 

אמנות היא מהומה

"שרירותו של העיקרון הצורני, של השכל הישר - שהממסד באוטופיה הצ'סטרטונית אמור להתגשם בדמותו - זוכה לאישושים, אבל התשובה שמושגת באמצעותו אינה מוחלטת. תלאותיו ומאבקו של גבריאל להיות אדם בעולם רדוף פלצות הם הסיפור, ומסקנתו היא חלק ממנו, לא תכליתו. ובהיותה כזאת, היא מאפשרת לרומן של צ'סטרטון להיות מה שספרות גדולה יכולה להיות - פתח למחשבה, הזדמנות להיכרות קרובה עם הוויה שאיננו שואלים על צדקתה, אלא, על אף הטרדה והמצוקה שהיא מעירה בנו, מבקשים לשהות במחיצתה עוד כמה רגעים."
שמעון אדף על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", הארץ ספרים >>>

כשהמחבר מתגבר על ההוגה

"איני יודע מה היה יחסו של צ'סטרטון לאמנות הקולנוע, אבל 'האיש שהיה יום חמישי' נכתב כאילו נועד שיסריטו אותו. הספר הוא אביה הקדמון והמוצלח של סדרת ג'יימס בונד – הספרים והסרטים. יש בו את כל המרכיבים הנדרשים ליצירת סרט בונד – גיבור שרמנטי וחד שכל החודר למעוז האויב, גאון מרושע שכל שאיפתו היא הרס העולם, שלל כלי נשק, מרדפים רגליים ורכובים – ברכבת, כדור פורח ופיל, ואפילו בחורה יפהפיה, שתפקידה היחיד הוא הוספת צבע (אדמוני) לסיפור."
מוטי פוגל על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", עכבר העיר ובלוג קונונסנס >>>

להיות יום חמישי או לא להיות

"הכישרון הבולט ביותר של צ'סטרטון הוא היכולת להחשיב באותה מידה גם את הדברים שאינם, אבל היו יכולים להיות."
אירי ריקין על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", NRG >>>

עורפו של העולם

"כל הסיבות שקולות האחת לרעותה אצל צ'סטרטון, שעומד על הלוגיקה שבפרדוקסים. "האיש שהיה יום חמישי" נע בין הפחד שמא כל נס יכול להתחולל ובין הפחד שמא שום נס אינו יכול להתחולל."
פאר פרידמן על ספרו של גילברט קית' צ'סטרטון "האיש שהיה יום חמישי", טיים אאוט >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית