בית

בבל , הודפס ב, 6/7/2020

קלי לינק
kellylink.jpg

Kelly Link
ארצות הברית

קלי לינק (נ' 1969), מחברת סיפורים קצרים ועורכת, חיה בנורת'המפטון שבמסצ'וסטס, שם היא מנהלת את הוצאת הספרים העצמאית Small Beer Press שייסדה עם בעלה.

דברים מוזרים קורים הוא קובץ סיפוריה הראשון. אחריו פורסמו שני קבצים נוספים: Magic for Beginner (2005) ו-Pretty Monsters (2009). סיפוריה זיכו אותה בשלושה פרסי Nebula, בפרס Hugo וב-World Fantasy Award.

לינק זכתה במסע חינם סביב העולם אחרי שענתה על השאלה "למה את רוצה לנסוע סביב העולם?". התשובה שלה היתה: "כי אי אפשר לנסוע דרכו".

ספרים

כישוף למתחילים

אלן רוצה להתגרש מלאבי, אבל כשאתה נשוי לרוח רפאים הפרוצדורה מסתבכת והכול תלוי בעצם במדיום שמגשרת ביניהם. סבתא של ג'נבייב תמיד מנצחת אותה בשבץ-נא עם מילים בבאלדזיוורלקיסטנית, שפתו של הכפר שכלוא בארנק המכושף שהיא נושאת עמה לכל מקום. >>>

דברים מוזרים קורים

דברים מוזרים קורים בסיפוריה של קלי לינק: איש מת שולח מכתבים לאשתו, חייזריות בלונדיניות פולשות למנהטן, זוג בירח דבש משתתף בתחרות יופי אפוקלפיטית, בלשית צעירה ניזונה מחלומות.

קלי לינק מתמרנת בין ריאליזם ופנטזיה, בשטח ההפקר שבין אליס מונרו וג'יי קיי רולינג. >>>

 

דברים

ארנק הפיות

פעם נהגתי ללכת עם החברים שלי לחנויות צדקה. היינו תופסים רכבת לבוסטון והולכים ל'מחוז המלבושים' – מין מחסן עצום של בגדי וינטג'. הכול שם מסודר לפי צבעים, ואיכשהו זה עושה את כל הבגדים יפים. >>>

כובע המומחה

"כשמ ת י ם," סמנתה אומרת, "לא צריך לצחצח שיניים..."
"כשמ ת י ם," קלייר אומרת, "גרים בקופסה, וכל הזמן חושך, אבל לא פוחדים אף פעם."
קלייר וסמנתה הן תאומות זהות. הגיל שלהן יחד הוא עשרים שנה, ארבעה חודשים ושישה ימים. קלייר יותר טובה מסמנתה בלהיות מ ת ה. >>>

 

קישורים

קסם על ים האופל

"קובץ הסיפורים של קלי לינק "כישוף למתחילים" מגיש עולם שמורכב מתום ואופל. הקסם המוזר שעולה ממנו גורם לקורא לחשוב שאותם סיפורים שהרגע קרא - בעצם לא היו באמת סיפורים."
עמיחי שלו על ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים", YNET >>>

Kelly Link.net

האתר של קלי לינק >>>

שלושה שיעורים בכישוף למתחילים

"שני בני אדם עובדים בסופרמרקט שפתוח 24 שעות ביממה. בחור צעיר, בן 19, שלא יודע מה לעשות בחייו, וגם לא בטוח שחייו ראויים שיעשה בהם משהו, והבוס שלו. המינימרקט נמצא באמצע שום מקום, ליד מעבר גבול וליד תהום. בתהום חיים זומבים, והם נכנסים לפעמים לתוך המינימרקט. הם לא מסוכנים: הם משוטטים ויוצאים, אומרים מלים ללא פשר. מה הם צריכים? מה אפשר למכור להם? איך אפשר לדבר איתם, להבין אותם קצת, ולו כדי להפר את השעמום? אבל לברוח מהם אי אפשר, זה ידוע למכשף, אבל לא לבחור במינימרקט. הוא ילמד, אנחנו נלמד. יש שתי מורות נהדרות, עכשיו בעברית, שאפשר ללמוד מהן: המכשפה קלי לינק, זוהרת ואירונית, מרשעת ונדיבה, והמתרגמת דבי אילון (מכשפה נהדרת בפני עצמה)."
עמרי הרצוג על ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים", הארץ ספרים >>>

הכישוף של קלי לינק

"קלי לינק אינה מדענית, חבלנית או טרוריסטית, אבל בקובץ הסיפורים השני שלה, "כישוף למתחילים", היא בהחלט מתכוונת לפוצץ לכם את המוח – ותעשה את זה בהצלחה, לא משנה איזה טיפוס של קוראים אתם."
מערכת אתר "אנשי הספר" על ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים" >>>

דברים מוזרים קורים, וטוב שכך

"אולי הביקורת הזאת תתגלגל לידיו של איש חסר סבלנות. אין ספק שעליי להתחשב בו. הגיוני להניח שחובבי סיפורים קצרים הם אנשים מעשיים מאד, חלקם חסרי-סבלנות מעל לממוצע. לא הייתי רוצה שמי מהם יחמיץ את הספר המצויין הזה, רק משום שאין לו סבלנות לקרוא ביקורות ארוכות. לפיכך: קלי לינק, "דברים מוזרים קורים", קובץ סיפורים קצרים חדש ונהדר, כתיבה וירטואוזית. מתי בפעם האחרונה קראתם ספר ואמרתם לעצמכם, זה מקסים! איזה כיף לקרוא! וחוויתם הנאה מושלמת? הספר יצא בהוצאת בבל, בתרגומה השוטף, הסוחף והאינטליגנטי של דבי אילון."
מירי שחם על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", משהו מתרחש במחסן הפסנתרים (ישראבלוג) >>>

קלי לינק, לא הכול פנטסטי

"היא מושפעת ממדע בדיוני קלאסי אבל גם מלהקות אינדי ומסרטי טראש. בראיון לרגל צאת ספרה "דברים מוזרים קורים" בתרגום לעברית, מסבירה קלי לינק למה היא לא כותבת כבר שנה וחצי, ומגלה מיהו איש הפעלולים עם מסכת הזאב."
אבי שניבאום מראיין את קלי לינק, הארץ גלריה >>>

מוזרות חגיגית

"ההפתעות של קלי לינק לא מפסיקות לזרום בתוך הסיפורים ועל הצומת שביניהם. הרעיונות, הצירופים, הדימויים – הכל בלתי ידוע ואינו מוכר, אך גם אפל ומשעשע באופן בלתי צפוי. הקריאה הולכת ומתקדמת ולפתע מתעוררת תחושה שיש כאן התחלה של שליטה בחלומות חסרי העריכה הללו – אבל לא."
דורית קידר על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", בלוג קורא בספרים >>>

בול פגיעה

"יכול מאוד להיות שקלי לינק היא כותבת הסיפורים הקצרים הטובה בעולם."
אסף שור על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", 7 לילות, ידיעות אחרונות >>>

קלי לינק כי פנטזיה זה לא משחק ילדים

ערב לכבוד צאת ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים", חנות ספרים "המגדלור" (רח' יהודה הלוי 51, תל-אביב יפו), יום חמישי 16.01.14, 20:30-22:30.
משתתפים:
דבי אילון, אסף שור, ליאת אלקיים, עודד וולקשטיין, שמעון אדף, גילי בר-הלל סמו, רחלי רוטנר - שתכין במיוחד לכבוד האירוע סדרת איורים לקטע מסיפור שאסף שור יקרא. האיורים יוקרנו במהלך הערב. >>>

סיפורים קצרים נהדרים על מכשפות וכשפים

"בין אם תאהבו את הסיפורים ובין אם לא, לא תוכלו להישאר אדישים אליהם. לכל הפחות הם מצטיינים במקוריות יוצאת דופן. הגיבורים שלה מחזיקים ממלכות שלמות בתוך ארנק כסף קטן, נשואים לרוחות רפאים של ממש, ופוגשים זומבים כעניין שבשגרה. הקובץ "כישוף למתחילים" כולל תשעה סיפורים ונובלות מלאות הברקות וכאלו שיותירו אתכם מחויכים ומבוהלים גם יחד."
טל גולדשטיין, הצעה לספר, מגפון >>>

החוליה החזקה

"אז למה אנחנו כל כך אוהבים את קלי לינק? כי אי אפשר שלא בעצם. היא מצחיקה, אך גם חכמה! נראה שהיא יודעת לא מעט על נעליים, ורוב חבריה הם שני שלישים מים. היא מסוג האנשים שהייתם רוצים כאימא שלכם. כאימא של חבר שלכם או כבת-דודה מגניבה במיוחד. הבייביסיטר מהאגדות שתשאיר אתכם ערים בזמן שהוריכם ישיקו כוסות באיזה רסיטל משמים. היא תספר לכם צ’יזבטים ומעשיות על ילדות פיקחיות, מפה מזכוכיות, ונשף מפוקפק בתוך מלון עם אינספור מסדרונות. היא האישה עליה חלמתם. הבת שתמיד רציתם. הילדה המשונה עם תיק הינשוף וכובע המניפה, שתעניק לכם נשיקה אסקימוסית ותישן איתכם בשק שינה מתחת למיטה, לא לפני שתשלח אתכם לאימא ואבא לפני שיחשיך ואז תתגנב אליכם דרך החלון עם פרחים שחורים ומנת סביח."
על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", פריק מגזין אלטרנטיבי >>>

לנקות אחרי הזומבים

"'כישוף למתחילים' לעומת זאת מציג מציאות בה הפנטזיה היא עוד עול שיש להתמודד איתו. הסיפורים מתנהלים בעולם שלנו, זה שמשלמים בו מס הכנסה והשירותים נסתמים ובאותה נשימה חפצים מקבלים חיים משל עצמם וארנבים יוצרים קשר טלפוני. הדמויות מתנהלות באווירה ראליסטית וקרירה המופיעה לא פעם בספרות האמריקנית. יש להן את האתגרים שלהן הכוללים בתוכם גם התמודדות עם ארנק שמעלים אנשים. כן, קורה."
נועה לקס על ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים", בלוג קורא בספרים >>>

לצלול לחלום של מישהו אחר

"מופע זיקוקים מרהיב של מציאות ריאליסטית המשולבת בפיסות דמיון טורדות מנוחה."
זהרה רון על ספרה של קלי לינק "כישוף למתחילים", גלובס >>>

מגדל של ספרים: לכבוד חגיגות ה-20 של בבל

אלונה קמחי על "אפשרות של אי", אילנה ברנשטיין על "המצב העברי", אסף שור על "דברים מוזרים קורים", אסף גברון על "אנחנו", לאה איני על "המאהבות", דרור בורשטיין על "עיר לבנה, עיר שחורה".
סופרים ממליצים על כותרים בלתי נשכחים מקטלוג בבל. >>>

מוזר ומעניין

"מעטים הספרים שזכו לתשבוחות כמו אוסף סיפורים זה של הסופרת הצעירה קלי לינק. טים פאוורס, ניל גיימן, פיטר שטראוב, ג'ונת'ן לת'ם, אלן דאטלו, ג'פרי פורד ושון סטיוארט, כולם התחרו זה בזה בשבחיהם לאוסף הנ''ל.
הם צודקים."
דידי חנוך על המהדורה האנגלית של ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", אתר האדוה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה >>>

סיפורים לשעת לילה מאוחרת

"סיפוריה של קלי לינק מתחקים אחר אגדות ומיתוסים ומעניקים להם פרשנות חדשה ומאיימת."
מוטי פוגל על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", עכבר העיר >>>

שם לי בצל - עשרת הגדולים (20/03/10)

"נסיכת הסיפורים הקצרים, האישה הכי מדליקה על הפלנטה (יחד עם סקרלט תומס), בעלת המוח הכי תוסס, מיוחד ומצחיק בסביבה: קלי לינק, עושה לי את זה ובגדול בשבועיים האחרונים עם קובץ הסיפורים המופלא שלה “דברים מוזרים קורים”. הבחורה הזו והסיפורים שלה הם פשוט כיף טהור, ועד שאעלה ביקורת מסודרת לבלוג אתם פשוט מוכרחים לקרוא אותם אם אתם אוהבים את עצמכם. נו קידינג."
על ספריהם של קלי לינק, אדוארד אבי וקארל ויוסף צ'אפק, פריק, מגזין אלטרנטיבי >>>

קלי לינק בלי פניקה

"קלי לינק זוכה להערכה רבה ומוצדקת לחלוטין בחוגי המדע הבדיוני והפנטסיה בארצות הברית. הכתיבה שלה אינה דומה לשום דבר אחר שקראתם. סגנון הכתיבה שלה משלב בין הומור לבין סוג של מלנכוליה קיומית שאינה באמת דכאון. סיפוריה נבנים סביב אנשים רגילים לכאורה שנקלעים לסיטואציות בלתי רגילות בעליל. כמו כן הם נבנים סביב חיפוש – חיפוש אחרי הבנה של מציאות בלתי מובנת, התחקותו של אדם אחרי עצמו, והרבה מאוד רצון בלתי ניתן להשגה באהבה. לאן מובילים החיפושים הללו? ספק אם לינק עצמה יודעת. נראה כאילו עבורה החיפוש אינו רק העיקר, אלא הוא העניין עצמו. זה המרכיב המהותי ביותר בחייהם של בני ובנות אנוש המנסים להתמודד עם המוזר והמשונה הסובבים אותנו."
רמי שלהבת על ספרה של קלי לינק "דברים מוזרים קורים", בלי פניקה >>>

ספרי השנה של טיים אאוט

מבקרי הספרות של טיים אאוט יובל אביבי ומוטי פוגל בוחרים את עשרת הספרים של 2013, ביניהם "לימונוב" של עמנואל קארר, "הבן של ישו" של דניס ג'ונסון ו"כישוף למתחילים" של קלי לינק. >>>

 

http://readingmachine.co.il/home/contribs/1266138514