בית

בבל , , 8/12/2023

                           

 

אלן ווטס
alan-watts.jpg

Alan Watts
אנגליה

אלן ווטס נולד באנגליה בשנת 1915 ומאוחר יותר היגר לארצות הברית, שבה חי עד לפטירתו בשנת 1973. כבר בילדותו נדהם מציורי נוף סיניים שהובאו לאנגליה, ולאחר הכשרה ככהן דת נוצרי הפנה מבטו מזרחה. ווטס היה ונותר עד היום אחד הכותבים הבהירים והמעניינים ביותר במערב על סוגיות של פילוסופיה ותרבות הודית, יפנית וסינית. פרסם עשרות ספרים ומאמרים והרבה להרצות בעל-פה. הרצאותיו, שהוקלטו בחלקן הגדול, נשמעות היום מלאות חיים ומרתקות כפי שהיו לפני חצי מאה, והן זמינות ברשת האינטרנט.
בעברית ראה אור ספרו "דרך הזן" (חרגול / עם עובד 2009).

דאו: דרך הנהר

הדאוֹ, או "הדרך", הוא מושג מפתח להבנת המחשבה הדאואיסטית העתיקה של סין, שהשפיעה עמוקות גם על תרבויות שכנות, ובעיקר זו היפנית. דאו: דרך הנהר הוא הספר האחרון שהשלים אלן ווטס והוא, לדעת רבים, אחד משיאי כתיבתו. >>>

 

תבונה ונהרות

"אלן ווטס כותב בספרו 'דאו: דרך הנהר' (בבל) באופן ייחודי ובהיר ושקוף, כאילו הוא מספר באופן קליל את מה שראה וחווה בלימודיו את התרבות הסינית. הוא לא כותב כמומחה אקדמי כל-יודע, אלא כמתרגם תרבות, מוסר ומבהיר. דרך כתיבתו והתנסחותו גורמת לקוראים לחשוב באופן שונה, לא רק על התרבות הסינית, אלא גם על אופן ההתבוננות שלנו בתרבות המערבית: 'ממש כפי שהכתב הסיני קרוב לטבע לפחות צעד אחד יותר מאשר זה שלנו, כך בפילוסופיה העתיקה של הדאו יש מיומנות, או תבונה, שמתאימה את עצמה לנהרות, לזרמים ולמרקמים של תופעות טבעיות, בראותה בחיי האדם חלק בלתי נפרד מתהליכי העולם, לא משהו עוין ומנוגד להם'. אם כל תחום עיוני היה זוכה לווטס משלו, היינו מבינים את העולם הרבה יותר טוב, ובעיקר - נהנים הרבה יותר מהלימוד. והנאה נוספת: הספר הזה בעברית הוא מופת מו"לי. הכל בו מושקע, יפה וטוב. התרגום המשובח של דרור בורשטיין, העטיפה והנייר, המפתחות, הטבלאות, הקליגרפיה."
יעל נאמן על ספרו של אלן ווטס "דאו: דרך הנהר", מוסף הספרים של הארץ, הגיליון השנתי >>>

אלן ווטס / דרך הזן

הפודקאסט של אלן ווטס

שיחות והרצאות מוקלטות של אלו ווטס >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית