בית

בבל , , 8/12/2023

                           

 

יו נסבו
nesbo.jpg

Stian Anderson

Jo Nesbø
נורווגיה

סדרת המותחנים רבי המכר על הבלש הארי הולה תורגמה ליותר מארבעים שפות והפכה את הסופר הנורבגי יליד 1960 יו נסבו (Jo Nesbø) לכוכב העל של ספרות המתח האירופית ולמלך החדש של ספרות הבלש הסקנדינבית לאחר מותו של סטיג לרסון מחבר הטרילוגיה "מילניום".

נסבו משלב בכתיבתו אבחנות פסיכולוגיות חדות, תחקירים מעמיקים ומפורטים, מבט ביקורתי וערני על המציאות הפוליטית, החברתית והגלובלית, ויכולת יוצאת דופן לתזמר עלילות בנויות לתלפיות - מתוחכמות, מלאות פרטים, מותחות ורבות תהפוכות.

נסבו הוא גם מחברה של סדרת ספרי ילדים מצליחה ועטורת פרסים, ומנהיג וסולן של להקת הרוק הנורבגית די דרה (Di Dere).

לב משוריין

מצולק בנפשו וחבול בגופו לאחר פענוח פרשיית איש השלג, לוקח המפקח הארי הולה חופשה עד להודעה חדשה ומוצא מקלט בהונג קונג הצפופה, שם הוא מתפלש במאורות אופיום מטונפות ומסתבך בחובות הימורים. >>>

התיקנים

״על כל תיקן שאתה רואה יש לפחות עשרה שהצליחו לברוח. משמעות הדבר שהם נמצאים בכל מקום.״

גופתו של שגריר נורווגיה בתאילנד התגלתה בחדר מלון מפוקפק בבנגקוק כשסכין נעוץ בגבה. >>>

העטלף

גופתה של אינגֶר הוֹלטֶר, ידוענית טלוויזיה נורווגית נשכחת שעברה לגור באוסטרליה, נמצאה לאחר שנרצחה באכזריות בדרך לביתה. במשטרת סידני כבר מתכוננים ל‫אולימפיאדה של שנת 2000 וחושבים ‫על זרם התיירות מארצות סקנדינביה שעולה בהתמדה. >>>

איש השלג

בנורווגיה, נובמבר הוא החודש האכזר ביותר. החודש שבו יורד השלג הראשון, החודש שבו צצות בובות השלג המסתוריות שמישהו, אולי "איש השלג", משאיר במקומות שנבחרו בקפידה. כשאיש השלג בונה בובה, זה סימן שאמא עומדת להיעלם. >>>

המושיע

הימים של אמצע ינואר באוסלו הם הכי קרים בשנה. אלו גם הימים האחרונים בתפקיד של ביארנה מולר, הבוס של הארי הולה וההשגחה העליונה שלו במשטרה. >>>

ציידי הראשים

רוגר בראון הוא צייד ראשים בשירות תאגידי ענק סקנדינביים. הוא מבריק, משכיל, ערמומי ודיסקרטי, ורק מעטים יודעים שהוא מספר אחת בתחומו. בראון יודע הכול על כולם אבל אף אחד לא יודע עליו כלום. >>>

כוכב השטן

הקיץ כבר כאן, אוסלו מעולפת מחום.
גופת אישה צעירה נמצאת בדירתה כשאצבעה כרותה ויהלום אדום בצורת כוכב מחומש מוטמן מתחת לעפעפה. >>>

נמסיס

הסתיו הגיע.
בבנק במרכז אוסלו מצטווה מנהל הסניף לרוקן את הכספומט בתוך עשרים וחמש שניות. שלושים ואחת שניות עוברות בטרם הוא מצליח להשלים את המשימה. השודד מנופף שש אצבעות מול מצלמת האבטחה ויורה בפקידת בנק. >>>

אדום החזה

בריון ניאו נאצי שמחץ את גולגולתו של מהגר וייטנמי מזוכה בגלל טעות טכנית. רובה מרקלין קטלני ונדיר עם קליעים בקוטר 16 מ"מ נמכר בסכום עתק בעסקת נשק מסתורית. בסמטה אפלה נשחט הומלס אלמוני במיומנות ובאכזריות. >>>

 

הטביעה

״היא התעוררה. מצמצה בעלטה הסמיכה. פערה את פיה ונשמה דרך האף. היא שבה ומצמצה. חשה בדמעה זולגת, חשה שהיא ממוססת את המלח של דמעות קודמות. אבל רוק לא זלג עוד לתוך גרונה, חלל הפה היה יבש וקשה. הלחיים נמתחו בגלל הלחץ מבפנים. >>>

יום רביעי, 5 בנובמבר 1980, איש השלג

באותו יום הגיע השלג. באחת–עשרה בבוקר ירדו ללא אזהרה מוקדמת פתותי שלג גדולים משמים חסרי צבע והחריבו תחתיהם, כמו אָרמָדָה מהחלל החיצון, את השדות, את הגינות ואת המדשאות של רוֹמֶריקֶה. >>>

אוגוסט 1991. הכוכבים

היא היתה בת ארבע–עשרה ובטוחה שאם תעצום עיניים ותתרכז, תוכל לראות את הכוכבים מבעד לתקרה.
נשים נשמו סביבה. נשימות שינה סדורות וכבדות. רק אחת נחרה, זו היתה הדודה שרה שהקצו לה מזרן תחת החלון הפתוח. >>>

פרק 1: יום שישי. ביצים

הבית נבנה ב-1898 על אדמת טיט, שמאז שקעה מעט בצדו המערבי של הבניין, כך שהמים זרמו מעל המפתן בצד של צירי הדלת, ממערב. הם זרמו על פני רצפת חדר השינה ויצרו פס רטוב על גבי פרקט עץ האלון, שגם הוא נטה בכיוון מערב. >>>

התוכנית, אסטרונאוט

"עוד מעט אמות. ואין בזה שום טעם. זאת לא היתה התוכנית, בכל אופן לא התוכנית שלי. יכול להיות שכל הזמן הייתי בדרך לרגע הזה ולא ידעתי. אבל זאת לא היתה התוכנית שלי. התוכנית שלי היתה טובה יותר. בתוכנית שלי היה טעם.
אני בוהה לתוך לוע של אקדח בידיעה שמשם הוא יבוא. >>>

 

אדום ולבן

"ספר מתח חכם עם עלילה תפורה היטב שמכיל שילוב מבריק של עובדות היסטוריות עם אבחנות פסיכולוגיות רגישות והכל במקצב סוחף, מפתיע ומרגש. מדובר בהנאה צרופה מתחילתו ועד סופו ובספר המפתיע מצד אחד, ומרגש מצד שני, המשאיר את המפקח הארי הולה להתמודד עם מעגל מסתורין חדש, הנפתח במקביל לסגירתו, ופענוחו של מעגל המסתורין הראשון."
עמליה תמיר על ספרו של יו נסבו "אדום החזה", NRG >>>

הופה הולה: "איש השלג", החדש בסדרת הארי הולה, שווה למרות הכל

"גם כשהוא לא במיטבו, יו נסבו הנורווגי הוא עדיין אחד מסופרי המתח הטובים ביותר שכותבים כיום, וגם בכותר פחות חזק כמו זה, סדרת הארי הולה עדיין מהנה, מאתגרת ומספקת יותר מרוב ספרי המתח בנמצא."
יונתן גרוסמן על ספרו של יו נסבו "איש השלג", וואלה תרבות >>>

הבלשים בוכים בלילה

""איש השלג", השביעי מתוך עשרה ספרי סידרת הארי הולה של יו נסבו, הוא גם ספר המפתח להבנתה. נראה כי מבחינתו של נסבו, זהו הספר החשוב ביותר בקאנון הארי הולה, והוא מוכיח את היחס המיוחד אל היצירה על ידי אזכורים והתייחסויות רבות ל"איש השלג" בספרי ההמשך, דוגמת "הנמר" (The Leopard), "פאנטום", "משטרה" (Police) ואחרים.
אבל גם ללא ההקשר הסדרתי, זהו מותחן סקנדינבי מושלם; מזג האוויר הקפוא משחק בו תפקיד משמעותי, בדמותו המאיימת של איש השלג, שהופך ממשחק ילדים תמים ליצור שטני וקטלני. לא, לא מדובר בפנטזיה נוסח סטיבן קינג, אלא ברוצח המשתמש באיש השלג בדרכים מסמרות שיער. המזג האישי, המופנם, של העמים הנורדיים בא לידי ביטוי נרחב - לא מעט בזכות הגיבור המיוסר שלו, הבלש הארי הולה, שמנסה בהצלחה מועטה להיגמל מאלכוהוליזם כבד.
כמו ארכיטקטורה סקנדינבית שיופייה בפשטותה, והיא חמורת קווים, פונקציונלית, רזה ונעדרת קישוטים, כך גם כתיבתו של נסבו: חשופה, ישרה, מדויקת ואינה עושה הנחות לקורא: התיאורים גרפיים, מזעזעים לעיתים, אך נסבו מקפיד לקרוא לדברים בשמם. לא יותר, אך גם לא פחות."
אהרון לפידות על ספרו של יו נסבו "איש השלג", ישראל היום >>>

אחים לנשק

"ספר מתח הכתוב במפתח מוסיקלי עולה: כמו קרשצ'נדו הוא הולך ומתגבר לקראת הסוף שהוא כל כך רבשכבתי עד שהוא תופס כמעט רבע מהספר. המתח נשמר עד העמוד האחרון ממש והקצב עוצר נשימה. לא פלא שיו נסבו נחשב על ידי רבים לסופר המתח הסקנדינבי הבכיר לאחר מותו בטרם עת של סטיג לארסן."
אהרון לפידות על ספרו של יו נסבו "נמסיס", ישראל היום >>>

הסקנדינבי שיעשה לכם את החג

"אומנם השמות הנורווגיים קצת מסובכים, אך המותחן הסקנדינבי נמסיס מאת הסופר יו נסבו בהחלט שווה את זה. מחפשים ספר טוב לחג? סיגל ריבה עקבה אחר מאמציהם של הבלשים הארי הולה וביאטה לן לפענח את שוד הבנק הגדול - ולא התאכזבה."
סיג ריבה על ספרו של יו נסבו "נמסיס", מאקו >>>

שלדים בארון הנורווגי

"המותחן הנורווגי הזה מרתק כמו סיפורי לה-קארה או כמו הסיפורים של השוודים סטיג לרסון והנינג מנקל, שכמותם הוא יותר מספר מתח. "אדום החזה" הוא ספר מתח הנוגע במה שכל ספרות טובה צריכה לגעת."
יורם קניוק על ספרו של יו נסבו "אדום החזה", הארץ ספרים >>>

"אני מכיר סופרי מתח רבים. אבל אף אחד לא גרם לי לחשוב על הספרים שלו כל כך הרבה, גם לאחר קריאתם, כמו שיו נסבו עושה."

"למי שחשב שיו נסבו לא יצליח להתעלות על עצמו אחרי ההצלחות הקודמות שלו "אדום החזה" ו"נמסיס", אז שיחשוב שוב. ושיקרא את "כוכב השטן" הספר השלישי שתורגם לעברית והחמישי בסדרת המקור הנורבגית. יו נסבו הוא לא הדבר החם הבא בספרות המתח, הוא הדבר החם הנוכחי!!!"
על ספרו של יו נסבו "כוכב השטן", סימנייה >>>

לחיות עם הארי הולה

יו נסבו, הסופר הסקנדינבי הפופולרי ביותר בעולם, מפרסם ספר תשיעי בעברית • בראיון עמו הוא יורד לנימי נפשו של הארי הולה - הבלש האלמותי שמככב בספריו, ומסביר למה הוא הופך אלים יותר עם הזמן: "הגיבור ניצב מול הרוע האולטימטיבי".
אהרון לפידות משוחח עם יו נסבו על ספרו ״לב משוריין״,ישראל היום >>>

כוכב הצפון

"הסופר הנורבגי יו נסבו הוא אחד הסופרים הזרים האהובים בישראל • לקראת הגעתו לארץ בחודש הבא תפסנו אותו לשיחה על כדורגל, רוקנרול, וגם ספרות על קצה המזלג."
דני לוזון מראיין את הסופר הנורבגי יו נסבו, מחבר "נמסיס" ו"אדןם החזה", ישראל היום >>>

ברומן המתח המצוין והאפל "המושיע" חושף יו נסבו, בעזרת גיבורו הבלש הארי הולה, את קרביה האפלים של החברה הנורבגית

"שורה תחתונה: רומן מתח מקפיא, אפל ולופת, עם גיבור פגום וכובש כתמיד.אורית הראל על ספרו של יו נסבו "המושי", מוטק'ה >>>

בואו נדבר על זה: "איש השלג" מאת יו נסבו

""איש השלג" הוא הטוב, לטעמו של פופ טארטס, מבין הספרים של נסבו שתורגמו עד עתה לעברית, המותח והמזעזע מכולם."
אפי טריגר על ספרו של יו נסבו "איש השלג", בלוג פופ טארטס >>>

ספר מעולה

"הרי לפניכם ספר גאוני! מותח, כתוב רהוט ומגיע לנקודות שיא שנדמה לי שאף סופר מתח לא היה מרשה לעצמו להעלות על הדעת להגיע אליהן. כל כך הרבה תפניות שאם זה היה בכל ספר אחר בטח הייתי מתעצבנת אבל בגלל הכתיבה המדהימה של יו נסבו זה פשוט החליק הלאה מבלי היכולת ללחוץ על הבלמים אלא רק כשמגיעים לקו הסיום.
מומלץ במיוחד, גם לאלו שלא קראו את כל ספריו הקודמים של יו נסבו (כמוני...)"
ראיה על ספרו של יו נסבו "איש השלג", בלוג סימניה >>>

גיבור ספרותי ממכר

"הארי הולה הוא גיבור ספרותי מהסוג הממכר-כובש. גבר של גברים, גבר של נשים. בלש משטרה רודף צדק (ולא שררה), ממוקד מטרה, חריף וחד-אבחנה. וורקוהוליק גברי ושרירי, עם חולשה קשה לאלכוהול, מתבודד ובודד, עם כמעט אפס חיי חברה ובלי משפחה. בלש אפל שכזה, מהסוג שגברים רוצים להתחבר איתו ונשים רוצות להכניס אותו למיטה, ואם אפשר – גם לתקן אותו."
אורית הראל על ספרו של יו נסבו "איש השלג", אתר מוטק'ה >>>

פלאפל אוסלו

"יו נסבו, מחבר סדרת הבלש הנורבגי הארי הולה, משתאה לנוכח התנהלות ישראל בפרשת שליט ומסביר למה הוא אוהב להשאיר את קצוות העלילה שלו פתוחים."
יונתן אסתרקין משוחח עם יו נסבו, מחבר "נמסיס", NRG >>>

מפגש חוזר מותח ומענג עם הבלש הפגום-מקסים הארי הולה

"נסבו, כאמור, הצליח גם כאן לטוות עלילה סוחפת השואבת את הקורא לתוכה במהירות ובקלות. חובבי הולה יתמוגגו מהדמות, מי שטרם הכיר ודאי ישמח להכיר את הבלש הפגום-מבריק הזה. התפאורה של נורווגיה מספקת רקע קצת מוכר (בכל זאת, מערב) וקצת שונה (לא עוד עיר אמריקנית ודונטס), בדיוק מה שנחוץ כדי ליצור משב רוח מרענן באגף המותחנים. וכמו בסיבוב הקודם בעברית עם נסבו והולה, גם הפעם מדובר בספר שמעניק לקורא משהו מעבר לחוויית מותחן איכותי בלבד. מדובר בספר שחושף פיסות תרבות לא מוכרות, רובדי מציאות זרה ושונה - מותחן עם ערך מוסף."
אורית הראל על ספרו של יו נסבו "נמסיס", אתר מוטק'ה >>>

הסכם אוסלו

"מותחן עם תמה על-זמנית, אוניברסלית: הנקמה. נמסיס, אלת הנקמה והצדק במיתולוגיה היוונית, שנתנה את שמה לכותרת הספר בעברית, הענישה על גאווה ויומרנות, והיתה המוציאה לפועל של הזעם האלוהי על ההיבריס של בני האדם. העיסוק השזור לאורכו של הספר בנקמה, יחד עם עוד כמה מושגים שכנים - צדק ואי צדק, חוק ומוסר, כורח ובחירה, אלימות, קתרזיס, כפרה - מעניק למותחן הכיפי והקליל הזה קצת יותר עניין וכובד-משקל פילוסופי..."
יונתן גלזר-איתן על ספרו של יו נסבו "נמסיס", מוסף ספרים, הארץ >>>

חברה גולה וחולה

״כולם רוצים שחקירת הרצח של שגריר נורווגיה בבנגקוק תגווע והשערורייה תימנע. הספר השני בסדרת הבלש הארי הולה מפגין בוסריות לצד חידוש ורעננות.״
יונתן דה שליט על ספרו של יו נסבו ״התיקנים״,מוסף שבת מקור ראשון >>>

עבורי, לגלות שתורגם ספר חדש של יו נסבו זה קצת כמו לשמוע שלהקה שאני מאוד אוהב מגיעה לארץ

"סיימתי את הספר בארבעה ימים. קראתי באוטובוס, בעבודה, לפני השינה ובהמתנה לרופא בקופ"ח (שם הספקתי המון, אבל זה נזקף לזכות הספר המוצלח והשירות האיטי של קופת החולים במידה שווה). ציון סופי: 9 - מומלץ בחום, עשו לעצמכם טובה וקיראו אותו."
א.פ. על ספרו של יו נסבו "נמסיס", בלוג "איזה מתח" >>>

50 הספרים הכי טובים שראו אור ב-2017 עד כה

״תחנה אחת-עשרה" מאת אמילי סנט ג'ון מנדל, ״תוגת ההתנגדות" מאת לאסלו קרסנהורקאי ו"התיקנים" מאת יו נסבו - ברשימת ״50 הספרים הכי טובים שראו אור ב-2017 עד כה״.
דור בביוף , איתי ולדמן וניב שטנדל, אתר mako >>>

יו נסבו מגלה את הצללים שמרחפים מעל סקנדינביה

"תעשיית המתח הסקנדינבית מבליטה את הפער בין העושר והדמוקרטיה לרוח אפילה ופראית שמככבת שם מאז ומתמיד בספרות ובתרבות."
עדי ערמון על ספרו של יו נסבו "המושיע", הארץ ספרים >>>

כל משפט בספר אומר – פה זה לא אמריקה

"שום דבר מהיר או נוצץ לא קשור לעולמות השבורים, והלא פתורים, שאת הפאזל המפוזר שלהם מנסה הגיבור להדביק. ציפיותיו של האיש מנורווגיה, על פי הספר לפחות, נמוכות הרבה יותר מאלו של עמיתו האמריקאי: הוא אינו מצפה לגאולה אישית, למימוש עצמי או לאהבה מנצחת. די לו בפנים חביבות מולו אחת לזמן מה, ובקצת חום."
חיותה דויטש על ספרו של יו נסבו "נמסיס", טור אורח בבלוג "ספר-חברה-תרבות" של גלעד סרי-לוי >>>

יו נסבו: "טוב ורע זאת שאלה של נקודת מבט"

הסופר יו נסבו ברא בלש קשוח מבחוץ ורגיש מבפנים - או להיפך - ובספרו "המושיע", שולח אותו לפענח רצח חייל בצבע הישע הנורבגי. כעת הוא גם משיק את רב המכר "ציידי הראשים" על המסך הגדול, ומספר: "הרעיון של שיפוט המעשים שלנו ושל אחרים בלי דעות קדומות - הוא רעיון נאיבי."
שירי לב ארי משוחחת עם יו נסבו, מחבר "המושיע", YNET >>>

הפצע הסקנדינבי

"למה השורשים החומים (או השחורים) עולים שוב ושוב מתחת למעטה הבלונד?"
אסתי סגל על ספרו של יו נסבו "אדום החזה", מילים מילים, מחשבה שנייה >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית