בית

בבל , , 7/7/2020

                           

 

אסתר זנדברג
eretz ir fcover.jpg

Esther Zandberg
ישראל

אסתר זנדברג נולדה בשנת 1946 בכפר זיו שבגוש תל מונד. כעבור כעשור עברה משפחתה להתגורר בשיכון עובדי קופת חולים ב' בגבעתיים.
משנת 1985 היא כותבת בקביעות על הסביבה הבנויה, תחילה במקומון "העיר" ןמשנת 1996 בעיתון "הארץ". זנדברג מתגוררת ברמת גן וממשיכה בכתיבת מדורה השבועי בעיתון.

ארץ עיר

ישראל היא אחת הארצות המתוכננות ביותר בעולם, אבל הסביבה שבה חיים אזרחיה − המחוּטטת, המחוּפפת, המחוּצצת והמחוררת − לא מרמזת על פסגתן השמיימית של יומרות התכנון או של תירוצי המתכננים. >>>

 

מסע אחרון מחדרה עד גדרה

החורף השנה היה שחון למדי, אבל ההדרנים שנתן לפני פסח הצילו את שמו הטוב. אפשר לסמוך על אינפוזיות הגשם האחרונות שיצילו כמה משטחי/חלקות של קחוונים, מקור החסידה ונוריות. מכל מקום, היום-מחר הם הרגע האחרון לצאת ולטייל במרחבי ישראל, אם זה הבילוי החביב עליכם. >>>

 

אוסקר נימאייר בן 100

"אני אדם רגיל. אני לא יודע למה החזקתי מעמד כל כך הרבה זמן."
אסתר זנדברג על אוסקר נימאייר, האדריכל הברזילאי הגדול, שחוגג בימים אלה יובל, הארץ, גלריה >>>

תירוצים מפה ועד סין

"שרון רוטברד, דמות מפתח בשיח האדריכלי הביקורתי בישראל, מתכנן כעת וילה בת 1,000 מ"ר, כחלק מפרויקט המיועד למתעשרים החדשים של סין. מה עם בעיית זכויות האדם במדינה והקפיטליזם הדורסני שצומח שם?"
אסתר זנדברג בשיחה עם האדריכל שרון רוטברד על פרויקט "אורדוס 100". הארץ, גלריה >>>

מבט מהמרפסת ברחוב הדסון 555

"ג'יין ג'ייקובס - הכוהנת הגדולה של העירוניות, עיתונאית ואקטיוויסטית אורבנית - מתה ביום שלישי בשבוע שעבר בעיר מגוריה טורונטו שבקנדה, זמן קצר לפני יום הולדתה ה-90, שאותו היתה אמורה לציין ב-4 במאי. ג'ייקובס השמיעה קול יוצא דופן בתחום תכנון הערים, קול אישי, ביקורתי ונשי, בתחום שהיה אז ממסדי וגברי-בלעדי."
אסתר זנדברג על ג'יין ג'ייקובס, הארץ, גלריה >>>

הרעילו את האדריכלים

"לוס הוא בלי ספק אחד הסוכנים החרוצים ביותר של ההגמוניה התרבותית המערבית, כפי שהשקפת עולמו היתה מוגדרת כיום, ורבים מטיעוניו צורמים באי תקינותם הפוליטית. עם זאת, בעולם של רמאויות אדריכליות, זיופים וחיקויים לגיטימיים, לוס עדיין רלוונטי - לפחות לאדריכלות בישראל, שהיתה יכולה להיעזר במצע עיוני מנומק כמו זה שלו כדי להסביר לעצמה את מעשיה ואולי גם לתקנם."
אסתר זנדברג, הארץ >>>

ללא פילטר

"ספרה של אסתר זנדברג מתייחס לתופעות הקשורות לבניין הארץ, שחונקות ומזייפות את חיינו כאן."
ציונה שמשי על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", הארץ ספרים >>>

סביבתה הקרובה

"זנדברג מתארת ומבקרת בדבקות ובנחרצות את הררי המפגעים והתחלואים של הסביבה הישראלית, תוך שהיא מסירה את המעטה האידיאולוגי האופף אותם וחושפת את קורבנותיהם: בני האדם החיים בסביבה הזאת, ולא פחות מכך - אלה שמודרים ממנה.
הרשימות המרתקות שכונסו בספר הן לפיכך נקודות ציון במסע מתמשך אל נופי ההוויה הישראלית - על יומרותיה, כיבושיה, מחדליה, היצר ההרסני הטבוע בה וגם כיעורה הניכר לעין."
אבנר שפירא ממליץ על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", הארץ ספרים >>>

רשימות מקומיות

"מעטים הכותבים, מחוץ לעמודי הפובליציסטיקה הפוליטית, שמבטאים בעקביות השקפת עולם מוצקה ומגובשת כל כך, ומוכנים להילחם עליה בישירות של בטון חשוף. לא פלא שזנדברג קנתה לעצמה אויבים רבים בקרב הממסד הפוליטי והאדריכלי, שהיו מעדיפים להרוס או לבנות בשקט, בלי שמישהו ישים לב. רק לפני כמה חודשים דווח שגורשה מסיור עיתונאים לכבוד פתיחת מבנה הבימה החדש. מעטים העיתונאים שזוכים ליחס כזה בישראל - מלבד אולי כתבי 'אל ג'זירה' - והדבר ייאמר כמובן לזכותה של זנדברג."
עפרי אילני על ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר", 7 לילות, אתר הספרייה >>>

ארץ עיר - השקה

ערב השקה לרגל צאת ספרה של אסתר זנדברג "ארץ עיר, רשימות מקומיות".
יישאו דברים תמר ברגר, תמר זנדברג, חנוך מרמרי ושרון רוטברד.
יום ראשון, 6 במאי 2012, בשעה 20:00
בחנות הספרים "תולעת ספרים" (החדשה), ברח' מזא"ה 7, תל אביב >>>

השנים האפורות הנפלאות

"האדריכל אברהם יסקי, שתיכנן את כיכר רבין כשהיה בן 25 בלבד, עדיין מאוהב בבטון, אם כי הוא מתכנן היום רבי קומות עם זכוכית נוצצת. השבוע הוא יחגוג יום הולדת 80 עם ספר חדש, מונומנטלי, על עבודתו, שכתב שרון רוטברד. בראיון הוא מדבר על השינוי שחל בו, כמו במדינה כולה."
אסתר זנדברג מראיינת את אברהם יסקי, הארץ, גלריה >>>

בין גריניץ' וילג' לנוה צדק

"ספרה של ג'ייקובס נכתב ב-1961 ונחשב עד היום לחיבור המשפיע ביותר בתכנון הערים במחצית השנייה של המאה ה-20. זאת, אף שלמחברת לא היתה השכלה רשמית בתחום. הספר הוא שיר הלל לעיר הישנה והטובה וכתב אישום נוקב נגד תכנון הערים המודרני." אסתר זנדברג על ספרה של ג'יין ג'ייקובס "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות". הארץ, גלריה >>>

מה שנראה כמו ברווז

"ספר האדריכלות הקלאסי 'ללמוד מלאס וגאס' רואה אור בעברית. 36 שנה אחרי שהתפרסם לראשונה, הוא עדיין רלוונטי. דניז סקוט בראון, אחת מכותביו, שזכתה לתהילה פחותה מזו של בן זוגה רוברט ונטורי, מסבירה כיצד האדריכלות נשארה עולם של גברים."
אסתר זנדברג, הארץ גלריה >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית