בית

בבל , , 6/7/2020

                           

 

נתן ויינשטוק
Nathan Weinstock
בלגיה

נתן ויינשטוק (יליד אנטוורפן, 1939) הוא משפטן בהכשרתו, קרימינולוג, חוקר והיסטוריון, חבר במכון מרטין בובר באוניברסיטה החופשית של בריסל.
בצעירותו היה ויינשטוק פעיל טרוצקיסטי בתנועת הסטודנטים בפריז, וניסה לשווא לתווך בינה ובין תנועת מצפן הישראלית. ספרו הראשון, הציונות נגד ישראל, ראה אור ב-1969 בהוצאת פרנסואה מספרו וזכה למעמד של כבוד בקרב קוראי השמאל החדש ולתרגומים רבים.
דרכו של ויינשטוק הוליכה אותו מעיסוק מרקסיסטי בסוציולוגיה וקרימינולוגיה למחקרים היסטוריים של תנועת הפועלים היהודית באירופה, ומאוחר יותר למחקר, תרגום והוצאה לאור של ספרות יהודית ויידית ושל יומנים מגטו ורשה. במהלך השנים שינה ויינשטוק בהדרגה את עמדותיו, חזר בו מכתביו המוקדמים והחל מתחילת המאה הנוכחית שב לעסוק בסכסוך הישראלי ֿפלסטיני, הפעם בניסיון להבין אותו דרך ההיסטוריה הארוכה של היחסים בין יהודים ומוסלמים בכל רחבי העולם הערבי והמוסלמי.

"נוכחות כה ארוכה" הוא ספרו הראשון הרואה אור בעברית.

נוכחות כה ארוכה

הנה עובדה שאין עליה עוררין: ב-1948, שנת הקמתה של מדינת ישראל, חיו בכל רחבי העולם הערבי והמוסלמי כ-900,000 יהודים. כיום, יותר מחצי מאה אחר כך, חיים בו כ-4,500 יהודים. >>>

 

פתח דבר

תחילה עובדה ־ חותכת כלהב הגיליוטינה, שאי–אפשר להתעלם ממנה. ב-1945 סיפק העולם הערבי מקלט למיעוט יהודי של קרוב ל-900,000 נפש. היום לא נותרו ממנו כי אם שרידים של 4,500 ניצולים. במילים אחרות, יותר מ-99.54 אחוז מן האוכלוסייה היהודית במדינות ערב נאלצו לגלות. >>>

 

האמת הלא נעימה על יהודי ערב רחוקה מהאידיליה המדומיינת של המזרחים

"כשנתן ויינשטוק חיפש ולא מצא שום ספר על יהודי ארצות ערב, לא היתה לו ברירה אלא לכתוב אחד כזה בעצמו. במחקר ההיסטורי שלו הוא מנפץ מיתוסים על הקשר של היהודים לתרבות הערבית ועל נסיבות עזיבתם את ארצות מולדתם. ויינשטוק, יליד אנטוורפן שהיה אנטי־ציוני ועבר מהפך פוליטי מוחלט, מצא חיבור אישי דווקא לשורשים של יהודי רבט וטריפולי."
עדי שורץ משוחח עם נתן ויינשטוק על ספרו "נוכחות כה ארוכה", מוסף הארץ >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית