בית

בבל , , 4/7/2020

                           

 

פרננדו פסואה
פרננדו פסואה

Fernando Pessoa
פורטוגל

כאשר ב- 1935 הלך לעולמו המשורר הפורטוגלי פרננדו פסואה בגיל 47, ספק רב אם ידע עליו מישהו מחוץ לקהילה הספרותית בארצו.

פרננדו פסואה נולד בליסבון ב- 1888. ילדותו ונעוריו עברו עליו בעיר דרבן שבדרום אפריקה, שם שימש אביו החורג כקונסול. הוא חזר לעיר הולדתו בגיל שבע עשרה, החל ללמוד באוניברסיטה אך עד מהרה מצא לו משרה כלבלר מסחרי בעיר ובה עבד עד למותו ב- 1935.
אף כי בימי חייו פרסם פסואה כרך קטן של שירים בפורטוגלית, ארבעה כרכים דקים של שירה באנגלית ולמעלה מ- 400 שירים וקטעי פרוזה בעיתונים ובכתבי עת, הוא בילה את מרבית חייו כהלך אלמוני ברחובות העיר התחתית של ליסבון, ושמו ויצירתו לא נודעו מחוץ לחוגים הספרותיים.
לאחר מותו של פסואה נתגלתה תיבת עץ ובה למעלה מעשרים ושבעה אלף דפים כתובים הכוללים דברי שירה, רומנים ומחזות, וטקסטים ביקורתיים ופילוסופיים. בזכות כתבים אלה, שנכתבו על ידו ועל ידי עשרות הטרונימים שברא, נחשב פרננדו פסואה לאחד המשוררים הגדולים ביותר בשפה הפורטוגלית ולאחת מדמויות המופת של הספרות המודרנית בעולם.
מאז 1942 התפרסמו עשרות כרכים מיצירתו של פרננדו פסואה ומפעל ההוצאה לאור של כתביו עתיד עוד להימשך שנים רבות.


ספרים של פרננדו פסואה שראו אור בעברית:

כל חלומות העולם (כרמל, 1993)
ספר האי-נחת (בבל, 2000)
מהחלון הגבוה ביותר (כרמל, 2004)
מה עשיתי מן החיים (כרמל, 2006)
הבנקאי האנרכיסט (רימונים, 2006)

ספר האי-נחת

מהדורה מחודשת של "ספר האי-נחת", גולת הכותרת של יצירת הפרוזה של פרננדו פסואה, אחד היוצרים הגדולים בספרות העולמית של המאה העשרים. >>>

 

הרעיון לנסוע גורם לי בחילה

לנסוע? כדי לנסוע מספיק להיות קיים, אני עובר מיום ליום, כמו מתחנה לתחנה, ברכבת של גופי, או של גורלי, רכון על הרחובות והכיכרות, על התנועות ועל הפנים, הזהים תמיד והשונים תמיד, כפי שבסופו של דבר הם >>>

מתוך "ספר האי-נחת" אשר חובר על-ידי "ברנרדו סוארש"

אני מקנא‎‎ אך אינני יודע אם אני מקנא באלה שעליהם אפשר לכתוב ביוגרפיה, או שמסוגלים לכתוב את הביוגרפיה שלהם. ברשמים אלו נטולי הקשר, ואינני מעוניין בקשר ביניהם, אני מגולל באדישות את האוטוביוגרפיה שלי נטולת העובדות, את ההיסטוריה שלי נטולת החיים. >>>

 

איזה אושר גדול לא להיות אני!

"ועכשיו, משאני שוב חוזרת אל פסואה לרגל צאת הספר החדש של ריקרדו ריש, אני שוב נתקפת אי-שקט, ומנסה להירגע קמעה עם ספר רשימות הפרוזה שלו, "ספר האי נחת", פרי עטו של עוד הטרונים, ברנרדו סוארס (בתרגומו המצוין של יורם מלצר). אך במקום להירגע אני נדחפת עוד עמוק יותר אל לב המערבולת: "ובתוכי, כאילו השאול עצמה צוחקת", "כל אחד מאתנו הוא כמה, הוא רבים". וסוארס-פסואה מדבר עוד ועוד על הכמיהה שבו "להיות אותו אדם וגם אחר". "הכפלתי עצמי (...). בכל אחת מהתחושות הללו אני אחר"."
רחל חלפי על פרננדו פסואה ומקהלת המשוררים שלו, לרגל צאת "על העמוד היציב" מאת ריקרדו ריש בהוצאת כרמל. הארץ, תרבות וספרות >>>

פרננדו פסואה - 35 שירים באנגלית >>>

המזוודה של פסואה >>>

המזוודה של פרננדו פסואה בפורטוגל-נט (פורטוגלית) >>>

דף הבית של פסואה (פורטוגלית) >>>

היומן של פסואה - כמות גדולה של שירים לפי סדר אלפביתי (פורטוגלית) >>>

אתר גדול שמוקדש לפסואה (צרפתית) >>>

פסואה - שירים נבחרים (בפורטוגלית) >>>

בפותחי את החלון לתוכי

"'ספר האי-נחת' הוא ספרנו שלנו, האנשים המתייסרים, שמגששים דרכם לאורך קיר אטום בחפשם אחר דלת. במקום דלת, פותח פסואה חלון אל תוך עצמו, ומבקש להחליף בנוף הפנימי שהוא מוצא שם את נופה של המציאות החיצונית. עושרו של הנוף הזה הוא הנוחם שהוא מספק לעצמו. ההחמצה הגדולה שלו היא כל מה שאפשר לקבל רק דרך היציאה אל המציאות עצמה: אמפתיה, חמלה אנושית, חיוכו של הזולת."
נעמה כרמי על ספרו של פרננדו פסואה ,ספר האי נחת", בלוג "קרוא וכתוב", רשימות >>>

פרננדו פסואה לא קיים

" כך כתב על עצמו המשורר הפורטוגלי באחת מזהויותיו הבדויות. יותר מ-70 שנה אחרי מותו, יורשיו ממשיכים להתכתש עם הממשלה על מכתביו ועל עיזבונו הספרותי."
מייקל קימלמן, ניו יורק טיימס/ הארץ גלריה >>>

 

גירסה להדפסה

RSS   צרו קשר   רשימת דיוור   English   חזרה לראש הדף

Created by: Zzzen   Design: eFshar   Copyright © Babel LTD. All rights reserved

בית